Bilgi Teknolojisi Nedir? Bilgi Teknolojileri

Bu yazımızda sizlere, bilgi teknolojisi nedir, bilgi teknolojilerini hangi amaçla kullanırız, bilgi teknolojileri nelerdir, bilgi teknolojileri hangi amaçla kullanılır… gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız. İlk olarak bilgi teknolojisi nedir sorusunun yanıtını verelim; ve kaldığımız yerden yazımıza sonrasında devam edelim…

Bilgi teknolojisi nedir? Bilgi teknolojileri, bilgiye ulaşılmasını, ve bilginin oluşturulmasını sağlayan, gerek işitsel, gerek yazlı, gerek görsel; gerekse de basılı olan araçların tamamına verilen isim olarak kısaca tanımlanabilmektedir. Bilgi teknolojilerinin insan yaşamını önemli ölçüde etkilediğinden de söz etmek gerekmektedir. Bilgi teknolojileri kadar insanlık yaşamını etkileyen farklı teknolojiler, insanlık tarihi boyunca çok az karşımıza çıkmıştır.
Bilgi teknolojisi nedir sorusunun yanıtını şu şekilde de verebiliriz ki, bilgi teknolojileri aslında, hem bilgisayar teknolojilerini, hem de iletişim teknolojilerini kapsamaktadırlar. Bilgi teknolojileri bilgileri toplayan, işleyen, depolayan, ağlar aracılığı ile bir yerden farklı bir yere ileten araçların tamamına verilen isim niteliğindedir. Bilgi teknolojisi nedir sorusunun yanıtı farklı bir görüş tarafından da şu şekilde verilmektedir. bilgi teknolojileri, bilgisayar teknolojilerinin, ve iletişim teknolojilerinin birlikte kullanılması ile oluşturulmuş sistemlerdir..
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun yanıtını vermek istersek ise, karşımıza oldukça çok şeyin çıktığını görürüz: bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun yanıtı ilk olarak mikro elektronik araçlar; ve veri aktarım cihazlarıdır. Ancak, bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun yanıtı sadece bunlarla sınırlı değildir. O halde bir kere daha soralım: bilgi teknolojileri nelerdir? on – line veri tabanları, software araçlar, bideoteks, bilgi ağları, bilgisayarlar, kablolu televizyonlar, mobil telefonlar, faks makineleri…
Bilgi teknolojileri nelerdir, bilgi teknolojisi nedir; ve bilgi teknolojileri ile ilgili verdiğimiz bilgilerin sonrasında, bilgi teknolojilerini hangi amaçla kullanırız, ve bilgi teknolojileri hangi amaçla kullanılır sorularının da yanıtlarını verelim: Bilgi teknolojileri öncelikli olarak örgütsel yazışmalar için kullanılır. Bilgi teknolojileri hangi amaçla kullanılır dediğimizde şunu söyleyebiliriz ki: toplanan, sınıflandırılan, ve kaydedilen veriler, bilgiye dönüştürülecek şekilde işlenir; ve karar süreçlerinde kullanılmak üzere hazırda bekletilir.
Bilgi teknolojilerini hangi amaçla kullanırız sorusunun yanıtını verirken şunu da belirtmemiz gerekmektedir ki: bilgi teknolojileri yönetimde kullanılmak üzere oldukça hızlı bir gelişim göstermektedirler.
İlerleyen yazılarımızda, bu konular hakkındaki detaylı bilgilerimizi sizlere aktarmaya devam edeceğiz…

Bilgi Teknolojileri Ve bilgi Teknolojilerinin Amaçları

Bilgi teknolojileri olarak adlandırılan konu, sürekli hayatımızda, karşımıza çıkmaktadır. Peki bilgi teknolojileri nedir, bu konuda, bilgi teknolojilerini kullandığımız kadar bilgi sahibi miyiz? Eğer bu soruya cevabınız ”Hayır” ise, gelin hep birlikte, bilgi teknolojileri nedir, bunu bir öüğrenelim:

Bilgi teknolojileri nedir? Bilgi teknolojileri, bilginin ortaya çıkartılması, ortaya çıkartılan tüm bilgilerin toparlanması, toparlanan bilgilerin biriktirilmesi, biriktirilen bilgilerin, gerekli şekillerde işlenmesi, bir araya gelen bilgilerin işlenmesinin ardından elde edilen bilgi bütününün yeniden kontrolden geçirilerek toparlanması, toparlanan bilginin gerekli yerlere yayılması, yayılan bilgilerin korunması ve, tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılan araçların tamamına bilgi teknolojileri adı verilmektedir.
Oldukça karmaşık bir dünyada yaşadığımızı; ve karşımıza çıkan şeylerin anlamlarını yorumlamakta zorlandığımızı düşünecek olursak, bilgiye ulaşmamızın, ulaştığımız bilgiyi kullanmamızın; ve kullanacağımız bilginin bize ne gibi getirileri olacağını bilmenin gereksinimini her zaman yaşıyoruz. Ve biz insanlar olarak, bu bilgileri nasıl elde edeceğimizi, ne şekilde dağıtacağımızı kolay kolay anlayamıyoruz. Bu nedenle de bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimini daha kolay algılayabiliyoruz. Ve günümüzde geliştirilmiş olan pek çok bilgi teknolojisi olduğunu biliyoruz. Bilgi teknolojileri nelerdir diyecek olursanız,
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan ilki, video kamera, televizyon, kaset çalar ve uydu sistemleridir diyebiliriz. Bu saydığımız bilgi teknolojilerini şöyle bir düşünecek olursanız, bu araçlar sayesinde, bilgi elde edebileceğinizi; ve elde ettiğiniz bilgileri de yine bu araçlar ile dağıtabileceğinizi kavrayabilirsiniz.
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da, veri tabanı uygulamaları, elektronik arşivler; ve optik disklerdir. Bu araçları da kullanmayanınız yoktur; ne amaçla kullanıldığını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Bu saymış olduğumuz araçlar, bilginin depolanmasında kullanılan araçlardır. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara veri taşımak da bu belirtilen araçlar sayesinde oldukça kolay hale gelmektedir.
Bilgi teknolojileri nelerdir sorusunun son cevabı ise bilgisayarlardır elbette. Bilgisayarların olmadığı bir bilgi teknolojisi düşünülmemektedir. Bilgisayar ile bilgi, her türlü işlenebilme özelliğine sahip olacaktır.
Bilgi teknolojileri nedir, bilgi teknolojileri nelerdir sorularının cevabını bulduktan sonra, bilgi teknolojilerinin amaçlarına da kısaca göz atacak olursak, bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, bilgi teknolojilerini tanımlarken bahsetmiş olduğumuz kavramlar bulunmaktadır. Bilgi edinmek amacı ile kullanılan bilgi teknolojileri, elde edilen bilgiyi dağıtmak amacı ile de kullanılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında yer alan bir diğer etken de bilgiyi işleme amacıdır elbette. Elde edilen bilgiden pek çok sonucun çıkartılması amacı ile de bilgi teknolojileri kullanılabilmektedir. Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, kullanıcılarının mantıklı davranmasını sağlamak; ve eğitime destek vermek de vardır elbette…
Bilgi Teknoojilerinin Amaçları