Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

bilgisayar cesitleriBu yazımızda sizlere bilgisayar çeşitlerinden söz ederek, bilgisayar çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtlarını kısaca aktarmaya çalışacağız. Günümüz teknolojisi o denli gelişti ki, bilgisayar çeşitleri her geçen gün artmakta. Ancak şöyle de bir gerçek söz konusu ki, her ne kadar telefonlarımızın, akıllı hale gelmelerinin sonrasında bilgisayar çeşitleri arasına girdiğini düşünsek de, teorik olarak bu böyle değil. Şimdi birlikte, bilgisayar çeşitleri hakkında bilgi edinmeye başlayalım…

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

• Ana Bilgisayarlar: Bilgisayar çeşitleri hakkında bilgi vermeye başlarken ilk olarak, ana bilgisayarların server olarak isimlendirildiğini belirtelim. Serverler, yapılan tüm işlemlerin bir bilgisayardan, farklı bilgisayarlara paylaştırıldığı büyük bilgisayarlardır. Daha çok, işletmelerde, bankalarda, hastane gibi sağlık kurumlarında, eğitim – öğretim hizmeti verilen okullarda, maliye gibi, birimlerin, birbirinden haberdar olması gereken alanlarda kullanılır. Şu şekilde örnek verebiliriz: Bankaya gittiğinizde, sizin hesap bilgilerinize, farklı görevliler, farklı bilgisayarlardan ulaşabilirler. Hastaneye gittiğinizde, farklı bölümlerden de hizmet alsanız, diğer bölümlerden almış olduğunuz hizmet, o bölümün bilgisayarında görülebilmektedir. Bu şu şekilde gerçekleşir: Veriler bilgisayara kaydedildiğinde ana bilgisayara gider. Ana bilgisayara bağlı diğer bilgisayarlar da bu şekilde, servere bağlı iseler, sizin bilgilerinize ulaşabilirler.

Bilgisayar Çıkış Birimleri

Ana bilgisayarlar, bilgisayar çeşitleri arasında yer alan masaüstü bilgisayarlardan, bazı özellikleri dolayısı ile ayrılırlar: Devamlılık; ve güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, verimlilik… bu özelliklerden bazılarıdır.

• Mini Bilgisayarlar: Mini bilgisayarlar, cepte; ya da çantada taşınabilen, adlarından da anlaşılabildiği üzere küçük bilgisayarlardır. Bilgisayar özelliklerinden bazılarına sahip olsalar da, işlevlerinin, yani mini bilgisayarlar ile yapılabileceklerin sınırlı olduğunu da belirtmek gerekir.

Günümüz Bilgisayarlarının Özellikleri Nelerdir?

• Ağ Bilgisayarı: Ağa kablolu, ya da kablosuz olarak bağlı bulunan, daha çok kurum; ve laboratuvarlarda kullanılan bilgisayarlar, ağ bilgisayarı olarak isimlendirilmektedir.

• Kişisel Bilgisayarlar: Evlerimizde kullandığımız, bize ait olan bilgisayarlar, bilgisayar çeşitleri arasında, kişisel bilgisayarlar olarak yer almaktadırlar.

İşletim Sistemi Ve İşletim Sistemi Çeşitleri

• Dizüstü Bilgisayarlar: Kişisel bilgisayarlar olmakla birlikte, dizüstü bilgisayarların taşınabilirlik bakımından avantajlı olduklarını belirtmek gerekir. Kullanmak için bir masada oturmaya gerek bulunmamaktadır.