Bilgisayar Neden Çöker Sorusunun Yanıtı Bilgisayar Donanımı İle Alakalı Olabilir

Bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtını, bu yazımızda sizler için, donanımsal nedenlerle vermeye çalışacağız. Bilgisayar çökmesinin nedenleri donanımsal da olabilir. Peki ama nasıl? Nasıl’ını anlatacağız, fakat şunu rahatlıkla belirtebiliriz ki: bilgisayar çökmesinin nedenleri arasında yer alan donanımsal nedenler, yazılımsal nedenlerden, bilgisayar çökmesi konusunda daha etkilidir.

Bilgisayar donanımı, direk işletim sistemi ile bağlantı kuran komutlarla çalışmaktadır. Bu nedenle, kullanılan bilgisayar donanımının, işletim sistemine uyumlu olması gerekmektedir ki ortaya bilgisayar çökmesi gibi bir problem çıkmasın. Bunun da zor olduğunu unutmamak gerekir, çünkü, programcılık biraz karmaşık bir iş olarak bilinmektedir.
Bilgisayar donanımında kullanılan bir işletim sistemine uyumsuz sürücünün yapabileceklerine kısaca bakmak istersek: bilgisayarın performansını düşürebilir, bilgisayarı yavaşlatabilir, bilgisayarın yapabileceklerinin sıralamasını şaşırarak yanlış işlemleri, yanlış zamanlarda uygulayabilir, ve bu durum da ne yazık ki, bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtı olur, ve bilgisayar çökmesinin nedenleri arasında sayılır.
Bilgisayar çökmesi problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken konu: bilgisayar donanımı için kullanacağınız sürücünün, kullandığınız işletim sistemine uyumlu olduğuna dair bir ibarenin bulunduğu sürücü ile gelen bilgisayar donanımıdır.

Bilgisayar Çökmesinin Nedenleri Hakkında Kısa Bilgiler

Bilgisayar çökmesi ile ilgili bilgilerimizi, sitemiz üzerinden sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bilgisayar çökmesinin nedenleri, ve bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtlarını bulabileceğiniz yazımız içerisinde, daha çok kernel hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kernel, işletim sisteminin en önemli unsuru olarak bilinmektedir. İşletim sisteminin katmanları bulunmaktadır. Donanım katmanının hemen üzerinde yer alan kernel katmanının üzerinde, önem derecesi gittikçe azalan diğer katmanlar yer almaktadır. Ve yazılımların kernel ile olan bağlantısı oldukça yoğundur. Bazen, bir yazılımda meydana gelen bazı hatalar, direk kerneli etkiler; ve bu durum da, sadece yazılımın çökmesine değil, bilgisayar çökmesine sebebiyet verir.
Günümüzde, bilgisayar çökmesini önlemek adına, Kernel katmanı üzerine bir güvenlik sistemi kurulmaktadır, ve bu sayede, yazılım çökmesinden kaynaklı bilgisayar çökmesinin önüne daha fazla geçilmesi hedeflenmektedir. Başarılı olunduğunu da belirtmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse: Google Chrome kullanıcıları bilirler: Google Chrome’nin bir sekmesi çöktüğünde, Google Chrome’yi yeniden başlatmak gerekirdi. Ancak artık, çöken Google Chrome sekmesini kapatarak yeniden açmak, genellikle yeterli oluyor.

Görev Yöneticisi İle Bilgisayar Çökmesini Sonlandırma

Bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtları hakkında sizlere sitemiz içerisinde bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bilgisayar çökmesinin pek çok nedeni bulunmakla birlikte, bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtları arasında, sık kullanıyor olduğumuz yazılımlardan da söz etmek gerekmektedir.

Zaman zaman, sık kullandığımız bazı yazılım, ve programlar donar; yani çöker. Bunun adı bilgisayar çökmesi değil de, aslında, program çökmesidir. İşlevlerini yerine getiremeyen programı kapatmakta zorlanabilirsiniz bile. Bu durumda görev yöneticisi devreye girmektedir. Görev yöneticisini açarak, işlevini yerine getiremeyen programı zorla kapatmanız, sonrasında da yeniden açmanız gerekmektedir.
Görev yöneticisi nasıl çalıştırılır? Aslında görev yöneticisini çalıştırmak için, CTRL, ALT; ve DELETE tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir; fakat, görev yöneticisi, zaman zaman bu şekilde çalışmaz. Görev yöneticisi nasıl çalıştırılır sorusunun yanıtını bir de farklı şekilde verelim: bilgisayarınızın alt kısmında yer alan, başlat menüsünün yan tarafında bulunan görev çubuğu… Görev çubuğunun üzerine giderek sağ tıklayıp, sonrasında karşınıza gelen seçenekler arasından, Görev Yöneticisini Başlat’a tıklamanız gerekmektedir. Görev yöneticisi açıldığında, sadece çalışan programları kapatmalısınız; bunun için kapattığınız şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yanlış bir şeyleri kapatmanız halinde, bilgisayar çökmesini kendi elinizle yapabileceğinizi unutmayın. Görev yöneticisinde kapatılması gereken, sadece, kapatılması gereken sorunlu programdır; doğru isme tıklamayı unutmayın.
Bilgisayar çökmesi olarak adlandırılan program çökmeleri en sık olarak, internet tarayıcılarında, ve oyunlarda gerçekleşmektedir. İnternet tarayıcıları, zaman zaman, girmiş oldukları farklı internet sitelerinde farklı ve beklenmeyen sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bununla birlikte oyunlar, ticari amaçlı olarak hazırlandıkları için pek çok eksik, ve açık ile birlikte kullanıcıya ulaştırılmaktadır, bu durum da oynanan oyunun çökmesine neden olabilmektedir.

Yazılımsal Nedenlerden Dolayı Bilgisayar Neden Çöker?

Sizlere daha önce, bilgisayar çökmesi ile ilgili bilgiler vermeye çalışmıştık. Bilgisayar çökmesini anlatırken şunu da belirtmiştik: bilgisayar neden çöker, bir bilgisayar neden çöker… gibi soruların yanıtlarını bilmeniz halinde, bilgisayar çökmesini önleyebilir; ya da bilgisayar çökmesine daha kolay çözüm yolları üretebilirsiniz. İşte bu nedenle soruyoruz: bilgisayar neden çöker, bir bilgisayar neden çöker?

Bilgisayar yazılımı eğer, Exception Handling yani iyi bir yazılım donatımı ile donatılmadı ise; ve istisnalara hazır değilse çökmeye mahkumdur. Bilgisayar neden çöker sorusunun ilk yanıtı olarak bunu belirtmemiz gerekmektedir: bilgisayar çökmesini önlemek için, bilgisayarın istisnalara hazırlıklı olması gerekmektedir.
Bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtına bir sefer daha bakmak istersek: bilgisayar yazılımını hazırlayan kişiler, bilgisayar yazılımı hazırlanması sırasında, kullanıcıların bazı şeyleri yapmalarına izin verirlerken, bazı şeylerin yapılmasını ise engellerler, bazı durumlar ise, ne izin verilen, ne de engellenen durumlar arasında yer almaktadır. İşte bu durumlarda, bilgisayar çökmesi durumu gerçekleşir, çünkü bilgisayar o anda ne yapacağını bilmiyordur.
Bilgisayar çökmesi bu gibi durumlarda iyidir bile. Bunun nedeni, bilgisayar çökmesinin, bilgisayarın ilerleyen zamanlarda sık sık gerçekleştireceği gariplikleri önlemesi ile alakalıdır…