Bilgisayar Güvenliği Hakkında Bilgiler Ve Bilgisayar Güvenliğinin Önemi

Bu yazımızda sizlere bilgisayar güvenliği ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Bilgisayar güvenliği hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, bilgisayar güvenliğinin önemi ile ilgili de detaylı bilgi sahibi olabileceğinizi belirtmem gerekmektedir.

Bilgisayarlarımız, kişisel olan pek çok bilgimizin içerisinde bulunduğu bir araç olmakla birlikte, bunun nedeninin de, çağımızda teknolojinin, çok fazla gelişmiş olması şeklinde açıklanması mümkündür. Bilgisayar güvenliğinin önemi kendisini burda açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Bilgisayarımızın içerisinde bulunan tüm bilgiler, internete bağlandığımız anda, tüm internet ortamı ile paylaşılmaktadır. İşte bu nedenle bilgisayar güvenliği sayesinde bilgisayarımızın güvenliği, ve bilgisayarımız içerisinde bulunan verilerin güvenliği garanti altına alınmış bulunmaktadır.
İnternete bağlı bulunduğumuz anda tüm saldırılara açık olan bilgisayarımız içerisindeki veriler, bilgisayar güvenliği sayesinde korunarak saldırılara maruz kalmaları engellenmektedir.

Drive By Bilgisayar Güvenliği Ve Alınması Gereken Önlemler

Bu yazımızda sizleri, bilgisayar güvenliği, ve bilgisayar güvenliği tehlikeye atan bir durum hakkında uyarmak istiyoruz. Drive by, zararlı yazılımların, sizin haberiniz bile olmadan bilgisayarınıza indirilmesini sağlıyor… İsterseniz ilk olarak Drive By ne demek sorusuna yanıt vermeye çalışalım… Drive by, indirme saldırıları anlamını taşıyor. Drive by, sizin haberiniz olmadan bir takım uygulamaları bilgisayarınıza indiriyor; bununla da kalmayıp, indirdiği zararlı yazılımları bilgisayarınızda etkinleştiriyor… Bilgisayar güvenliği ise, bu gibi bir durum ile, risk altına alınmış oluyor.

Peki Drive by indirme saldırılarına siz nasıl maruz kalıyorsunuz? Suçlular, Drive by saldırısının içerilmesini sağlayan zararlı bir kod oluşturuyor; ve bir internet sitesi açarak bu zararlı kodu internet sitesinin içerisine yerleştiriyor; siz de, bu internet sitesine giriş yaptığınız anda Drive by saldırılarına maruz kalıyorsunuz. Peki suçlular sadece kendi sitelerinde mi Drive by saldırıları gerçekleştiriyorlar? Kesinlikle hayır… Herhangi bir internet sitesinde açık bulan suçlular, Drive by saldırılarının geçrekleştirilmesini istedikleri kodu, herhangi bir internet sitesine enjekte ediyor, ve siz; hatta site sahibinin bile sorunsuz bulduğunuz siteye giriş yaptığınızda, yine Drive by saldırılarına maruz kalıyorsunuz. Bitmedi! Reklam ağları da Drive by saldırılarına sizleri maruz bırakıyor, hatta yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında, Google; ve Microsoft’un dahi bu tuzağa düştüğü açıklanıyor.
Peki Drive by saldırılarına maruz kalmamak için neler yapılmalı? Bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler nelerdir? Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır? Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalıdır? İşte yanıtları…
Bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler arasında ilk sırada, kullandığınız yazılımların güncel olması yer alıyor. Web tarayıcılarınız, java, acrobat gibi eklenti ve programlarınızın güncel olması, bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır sorusunun ilk yanıtı. Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalıdır diyenler, bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler arasında ilk sırada, bilgisayarlarını güncel tutmalarının gerekliliğini bilmelidirler.
Bilgisayar güvenliği ve alınması gereken önlemler arasında yer alan bir diğer nokta, bir web filtreleme yazılımı yüklemenizin gerekliliğidir. Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır diyenler, zararlı bir internet sitesine girişi en başından önleyerek bilgisayar güvenliğini olanaklı hale getirebilirler.
Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalıdır diyenler, web tarayıcı olarak Firefox kullanıyorlarsa NoScript eklentisini yükleyebilirler. NoScript eklentisi ile, Flash, Java; ve JavaScript uygulamalarının, sadece sizin izin verip, güvendiğiniz sitelerde çalışmasını olanaklı hale getirebilirsiniz.
Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalıdır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de PDF görüntüleyicisinin ayarlarına girerek, JavaScript’i devre dışı bırakmaktır. Java’yı da devre dışı bırakarak, bilgisayar güvenliğinizi arttırmanız olanaklar dahilinde.
Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır diyenler, Windows işletim sistemi kullanıyorlarsa, Drive by saldırılarına karşı BLADE’yi kullanabilirler.
Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalıdır sorusunun son yanıtı ise, çok kullanıcılı ortamlarda, internet cafe gibi yerlerde, kullanıcıların, yönetici erişimine ulaşamamalarını sağlamaktır.

Microsoft Security Essentials Yeni Sürüm Beta Sürüm İle Tanışın

İnternette sörf yapan herkesin karşısına zararlı yazılımlar; virüsler çıkmaktadır. Kimileri, bilgisayar güvenliğini antivirüs programları ile sağlamaya çalışırken; kimileri ise, bilgisayar güvenliğinin, antivirüs programları kullanmadan sağlanması taraftarıdırlar; çünkü antivirüs programlarının bilgisayarı ağırlaştırdığına yönelik iddialar vardır; ve bu iddialar bazı antivirüs programları için aslında doğrudurlar da… Bilgisayar güvenliği için kimilerimiz lisanslı antivirüs programlarına bir dünya para verirken, kimilerimiz de bilgisayar güvenliğini bedava antivirüs programları ile gerçekleştirmeyi istemektedirler. Microsoft da bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials’ın yeni sürümünü kullanıcıları ile tanıştırmanın, bugünlerde mutluluğunu yaşıyor…

Microsoft’tan gelen bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials, yeni sürümünün beta formatını, kullanıcılarına sunan Microsoft’un Microsoft Security Essentials yeni sürüm beta uygulamasını indirebilmek için, bir adet beta davetiyesine sahip olmanız gerekiyor. Beta davetiyesine sahip olanlar, Microsoft Security Essentials’i, Microsoft Connect’ten bedava olarak indirebilecekler…
Microsof^’tan gelen bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials yeni sürüm beta uygulaması ile ilgili açıklama yapan Microsoft, Microsoft Security Essentials beta sürümü kullanacak olan kişiler, çok büyük zararlara yol açacak olan uygulamaları farketmiyor; ve uygulamalarına devam ediyorlarsa dahi, Microsoft Security Essentials tehlikesi büyük olan zararları, onay almadan temizleyebilecek bir yapıya sahiptir.
Microsoft’tan gelen bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials beta sürümde, bilgisayarınızın performansının düşürülmemesi açısından pek çok geliştiriciye yer verilmiş durumda.
Microsoft bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials beta sürümde, kullanıcıların rahat ve kolay kullanımına olanak sunan basitleştirilmiş arayüz bulunmakta.
Microsoft bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials beta sürümün temizleme motoru, eskisine göre oldukça geliştirilmiş durumda; ve performans bakımından da oldukça güçlü…
Microsoft bedava antivirüs programı Microsoft Security Essentials beta sürümü kullanabilmeniz için sahip olmanız gereken orjinal, XP SP3, Vista SP1; ya da SP2, Windows7 SP1 işletim sistemlerinden bir tanesine gereksiniminiz bulunmakta…

Avira 2012 Türkçe Antivirüs Versiyonu Yayınlandı

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, bugünlerde antivirüs programı olarak Avira antivirüs programını kullanıyor. Ancak Avira antivirüs programı Türkçe versiyonu bulunmamaktaydı. Buna rağmen, bilgisayar kullanıcıları, Avira antivirüs programını Türkçe olmasa da kullanmaya devam ediyorlar; ve bilgisayarınızı, lisanslı bir antivirüs programı ile birlikte bilgisayar tamircilerine gönderseniz bile, lisanslı antivirüsü kaldırıp yerine Avira antivirüs programını kuruyorlardı… Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar tamircilerine, bilgisayarlarındaki lişsanslı antivirüs programını silip de Avira antivirüs programı kurdukları için verdikleri tepkilerden bahsetmeye gerek duymuyorum; Avira antivirüs programı silinip yerine yeniden lisanslı antivirüs programı kuranlardan birisi de benim… Yani bu yazımda sizlere, Avira antivirüs programı çok iyidir, süperdir, mükemmeldir gibi sizleri Avira antivirüs programına yönlendiren açıklamalarda bulunmayacağım; ama Avira antivirüs programı, çok sık tercih edilen, işinin uzmanı kişiler tarafından da önerilen bir antivirüs programıdır diyip, tarafsız bir yorum yaparak geçiyorum. Ben Avira antivirüs programını kullandım; windowsum virüs olarak algılanıp siliniyordu; Avira antivirüs programını kaldırıp yerine şu anda kulandığım antivirüs programını yükledim; ve üzerinden üç sene geçti; windowsumda hala bir problem yok… Neyse; yorum yapmayacağımı belirtmiştim; konumuz Avira antivirüs programı…

Avira 2012 Türkçe versiyonu yayınlandı… Avira yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Avira 2012 Türkçe versiyonu, özellikle bireysel ev kullanıcıları için büyük bir avantaj sağlayacak. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, Avira Türkçe versiyonu olmamasına karşın; ve pek çok kişinin İngilizce bilgisinin az olmasına rağmen, çok yaygın kullanımı olan bir antivirüs programı idi. Avira 2012 Türkçe versiyonunun yayınlanması ile birlikte, Avira antivirüs programının Türkiye’deki bilgisayar güvenliği şirketleri arasındaki savaşta önemli bir yere geleceği tahmin ediliyor.
Avira 2012 Türkçe versiyonunu, gerek masaüstü bilgisayar güvenliği, gerek dizüstü bilgisayar güvenliği; ve gerekse de netbook bilgisayar güvenliği için kullanabilmeniz mümkün olacak. Avira 2012 Türkçe versiyonunun bulunduğu Avira paketleri: Avira antivirüs Premium 2012, Avira Professional Security, Avira İnternet Security, Avira Free Antivirüs, Avira 2012 Türkçe versiyonundan yararlanmanıza olanak tanıyacak. Belirtilen Avira antivirüs programı paketlerinden, yeni ya da eski sürüm kullanımı gerçekleştirmeniz halinde, yeni yayınlanmış olan Avira 2012 Türkçe versiyondan yararlanmak için geçiş yapabilme hakkına sahip olabileceksiniz…

Bedava Antivirüs Yazılımı mı Lisanslı Antivirüs Programı mı

Bilgisayar güvenliği için pek çok güvenlik firmasından faydalanılmaktadır. Güvenlik firmalarının antivirüs yazılımları, bilgisayar güvenliği için en çok tercih edilen araçların başında gelmektedir. Ancak antivirüslerin de lisanslısını kullanmak gerekmektedir. Lisanslı bir antivirüs programı, sizin için en yeni tehditleri veri tabanında bulunduracak; ve bu veri tabanındaki tehditlerin sizin bilgisayarınıza girmesi engellenecektir. Bununla birlikte bir de bedava antivirüs yazılımları bulunmaktadır. Dikkat çekici olan konu ise şudur: son zamanlarda kullanılan antivirüs programları, paralı ve lisanslı antivirüsler değil bedava antivirüs yazılımlarıdır.

Bedava antivirüs yazılımları ile bilgisayar güvenliğini sağlayan kişiler, kendilerini bilgisayar güvenliği için öne atan güvenlik firmalarının geleceklerini riske atmaktadırlar. Peki bir tarafta, lisanslı antivirüs programları alan kişilerin bilgisayar güvenliği varken, bir tarafta da bedava antivirüs yazılımlarının kullanıldığını düşünecek olursak, sizce hangisinden daha fazla verim sağlanmaktadır? Henüz bundan bahsetmek biraz zor; çünkü bedava antivirüs yazılımlarının kullanımındaki artış, henüz bir kaç aylık bir zaman dilimini kapsıyor. Bununla birlikte, bilgisayar güvenliğinin de, sadece lisanslı antivirüs programları ile ya da bedava antivirüs yazılımları ile sağlanmadığını; ve kullanıcıların da bilgisayar güvenliği açısından dikkatli olmaları gerektiğini belirtmekte büyük fayda var.
Bir admin görüşü isterseniz, bundan 3 sene öncesine kadar, ben de bedava antivirüs yazılımı kullanıyordum. Ancak bunu bir son haline getiren şu olay oldu: ismini vermek istemediğim bir bedava antivirüs yazılımı, windowsu virüs olarak algıladı; ve silmem gerektiği uyarısını verdi. Programı devre dışı bıraktım; bilgisayar üzerinde yapmam gereken işlemlerimi yaptıktan sonra, bedava antivirüs yazılımını denetim masasından kaldırıp, yerine lisanslı bir antivirüs programı kullanmak istedim. Ancak, bilgisayarım, bedava antivirüs yazılımını silmeme müsade etmedi. Günlerce verdiğim uğraşıyı çok iyi hatırlıyorum. Bu nedenle, herkes ne kadar bedava antivirüs yazılımlarını tercih etse de, ben lisanslı antivirüs programı kullanmaktan yana olduğumu belirtiyorum.

Bilgisayar Güvenliği İçin Bunlara Dikkat Edin


Hemen hemen bütün Bilgisayarlarda Virüs programı bulunmaktadır. Buna rağmen yinede Bilgisayarlarda virüsler görülmektedir. Bunun nedeni virüs programlarının kötü olması deyildir. Çok pahalı olan güvenlik yazılımları sektörü, yapılan yatırımlarla oldukça geliştirilen Virüs programlarının, virüslerle tek başlarına baş etmeleri mümkün deyildir. Virüslerle başa çıkmak için, virüs programlarından önce Bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Maillerinize Dikkat Edin: Size gelen Mailleri gönderen kişiler, güvenilir kişiler olsalar dahi Mail ile gönderilen dosya yada Linkten haberi olup olmadığını sormadan, Maildeki yönlendirmeleri dikkate almayın.
Dosya indirirken dikkatli olun: Herhangi bir paylaşım sitesinden, Bilgisayarınıza dosya indirecekseniz, daha önce bu dosyayı indirmiş olan kişilerin dosya hakkında yaptıkları yorumları, paylaşım sitesi tarafından onaylanmış dosyaları indirmeye özen gösterin.
Özel Bir windows Kullanıcı Hesabı Oluşturun: Bilgisayarınızı güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, Yönetici haklarının gereksinimi bulunmayan bir kullanıcı hesabı oluşturun. Önemli olmayan çalışmalarınızı, bu hesaptan gerçekleştirin, aksi taktirde yönetici haklarınız istenmeyen kişiler tarafından kötüye kullanılabilir.
Media Player: Media Player pek çok videoyu oynatabilme özelliğine zaten sahiptir, bunun dışında başka bir program gerektiren videoların virüs özelliği taşıyabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Her Uyarıyı Dikkate Almayın: Zaten bir virüs programınız varsa, bunun dışında herhangi bir yerden size herhangi bir virüs uyarısı gelmeyecektir. Eğer böyle bir uyarıyla karşılaşırsanız, yapmanız gereken şey o sayfayı kapatmanızdır. Sizin bilgisayarınızı zaten virüs programınız korumaktadır.
Google’da Güvenmeyin: Google’da arama yaptığınızda istediğiniz sonuç ile karşılaştığınızı düşünerek, o siteye hemen giriş yapmayın. Adrese bakın eğer güvenilir bir adres ise girin.

Bilgisayar Güvenliği İçin Firewall Ve Firewall Nedir

Bilgisayar güvenliği adına yapılan pek çok çalışma; ve alınan pek çok önlem bulunmaktadır. Bu önlem ve çalışmalar içerisinde, bilgisayar güvenliğini koruyan; ve bilgisayar güvenliğini sağlam tutan bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamanın adı firewall’dir. Firewall nedir sorusunun cevabını ise, bir süredir internet kullanan kişiler, büyük ihtimalle biliyorlardır. Firewall ateş duvarı olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. Firewall nedir dediğimizde,

bilgisayarımıza, zararlı virüs, hacker; ya da benzeri zararlı yazlımların bulaşmaması için, bütün bunlara engel olan bir ateş duvarı olduğunu söyleyebiliriz.
Firewall nedir sorusunun cevabını ateş duvarı olarak verdik; ve zararlı yazılımların bilgisayarımıza bulaşmasını engelleyen yazılımlardır dedik; ancak firewall nedir sorusunun cevabının sadece bir yazılım olarak düşünülmesi de yanlış olacaktır. Firewall nedir’in tanımını yaparken, bir donanımdan da bahsedebilmek söz konusudur.
Bilgisayar güvenliği için kullanılan firewall, ev bilgisayarlarında uygulanacak ise, sadece bir yazılım olarak kullanılabilir. Ancak, eğer bilgisayar güvenliği korunmaya çalışılan firewall, bir bilgisayar ağı için kullanılacaksa, donanım şeklinde bulundurulması daha doğru olacaktır.
Tüm bilgisayar programları gibi, kullanılan firewall’in de sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Güncellenen firewall, zararlı yazılımların geliştirilmişlerini ve yenilerini tanıyarak, bilgisayarınıza ulaşmalarını engelleyecektir.

Kaspersky Teknik Destek Hattı Hizmetinizde

Pek çoğumuz, bilgisayar güvenliği için farklı antivirüs programları kullanıyoruz. Kullandığımız antivirüs programları içerisinde lider konumda olarak görülen antivirüslerin sayısı oldukça fazla. Ancak şu da bir gerçek ki, kim hangi antivirüs programına alışırsa, onun için en iyi antivirüs programı o oluyor. Peki gerçekten de en iyi antivirüs programı hangisi? Kaspersky antivirüs olarak oldukça etkili antivirüs programlarından bir tanesi. Kaspersky antivirüs ile, bilgisayarınıza gelen tüm tehditleri görebilir, güvenli bilgisayar kavramını sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Kaspersky antivirüsü satın aldığınız andan itibaren, kaspersky Türkiye’den almış olduğunuz bir kaspersky lisansı ile, bilgisayar güvenliğinde rahatlığı sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Kaspersky antivirüs, şimdilerde, kendisini tercih edenler için bir de kaspersky teknik destek hattı oluşturmuş durumda. Kaspersky teknik destek hattı, Kaspersky Türkiye tarafından, tük kaspersky Türkiye kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda. Daha önceden yazmış olduğumuz kaspersky lab ile ilgili yazılarda, kaspersky lab ile ilgili bir takım şikayetler almıştık. Kaspersky lisansının çalışmadığını söyleyen kullanıcılarımız olmuştu. Kaspersky lisansı çalışmadığı için de para ile satın aldıkları kaspersky lab’ı kullanamadıklarını belirtmiş; ve ”kimi kime şikayet edeceğiz” demişlerdi. Bu nedenle sizlere, kaspersky lab ulaşımını gerçekleştirebileceğiniz, kaspersky teknik destek hattının varlığından bahsetmek istedik.
Kaspersky teknik destek hattı için, hafta içi her gün, 09:00 – 18:00 saatleri arasında; Cumartesi günleri ise, 10:00 – 16:00 saatleri arasında ulaşabileceğiniz telefon numarası, 0212 573 15 75 Kaspersky teknik destek hattından online destek almak için de http://kaspersky.cccmos.com adresine ulaşmanız gerekiyor.
Kaspersky lab tarafından verilen, kaspersky teknik destek hattı ile, her daim bilgisayar güvenliğinizi güçlü tutabileceksiniz.

Keylogger Nedir? Keylogger Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar güvenliği dediğimizde; ve bilgisayar güvenliğini nasıl sağlamlaştırmamız gerektiğini düşündüğümüzde, dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesinin keylogger olduğunu biliyoruz. Keyloggerin zararlı birşey olduğunu hepimiz biliyoruz da, keylogger nedir; onu tam olarak biliyor muyuz? Peki keylogger nedir bunu bilmeden, keylogger hakkında gereken bilgisayar güvenliği önlemlerini almak da oldukça zor olacaktır. Bu nedenle keylogger nedir hep birlikte öğrenelim:

Keylogger nedir? Keylogger, tuş kaydedici olarak Türkçe’ye çevrilebilecek bir kelimedir. Herhangi birisi, sizin bilgisayar güvenliğinizi sağlam görmediğinde, bilgisayarınıza yerleştireceği bir keylogger programı ile, sizin bilgisayarınızdaki yazmış olduğunuz herşeyi kendi bilgisayarına alabilir. Bunun içerisine, banka şifreleriniz dahi girmektedir. Keylogger nedir dediğimizde, tuş kaydedici olarak Türkçe’ye çevirmemizin yanısıra, banka hesaplarına girdiğimizde karşımıza çıkan sanal klavye ile şifremizi yazmamız istendiğinde, biz eğer yine de sanal klavyeyi kullanmıyor ve klavye ile yazıyorsak şifremizi, tuş kaydedici olarak bilinen keylogger, bizim şifremizi kendi bilgisayarına alabilecektir.
Bankalar, keylogger nedir sorusunun cevabını bilmeleri nedeniyle sanal klavyeyi oluşturmuş; ve kullanıcılarının güvenliğini sağlamaya çalışmışlardır; ancak sanal klavye kullanarak yazdığınız banka şifrelerinin güvenli olduğunu düşünüyorsanız, size, yine, yanıldığınızı söylemek durumundayız. Çünkü, sanal klavye ile mouse aracılığıyla yazdığınız şifrelerin de, keylogger gibi alınabildiği bir program var artık.
Keylogger gibi, şifrelerinizi alabilecek olan bu yeni programın adı da ScreenLogger. Screenlogger ile, bilgisayarınızdaki ekran görüntünüz, bir dosya içerisine kaydedilerek, üçüncü tekil şahıslara gönderiliyor; ve sizin şifreleriniz yine güvende olmamış oluyor. Yani bilgisayar güvenliğiniz yine sağlam değil.
Keylogger, en çok internet cafelere uygulanan bir sistem. Bu nedenle de internet cafelerde, şifreli işlemlerden mümkün olduğunca kaçınmanız önerilmektedir.

Bilgisayar Güvenliğini Keyloggerlere Karşı Güçlendirin

Bilgisayarlarımızda, pek çok bilgimizi saklıyoruz. Saklamak durumundayız da, çünkü, geçmişin arşivleri, kara kaplı dosyaları, artık, gerçek anlamda geçmişte kaldı. Tüm arşiv ve dosyalarımızı bilgisayarlarımızda saklıyoruz. Peki bilgisayar güvenliğinde ne kadar başarılıyız? Bilgisayar güvenliği için neler yapıyoruz? Keyloggerlerden kendimizi koruyabiliyor muyuz? Yoksa biz de mi bir keylogger kurbanıyız?

Keyloggerler, klavyeleriniz ile yazmış olduğunuz herşeyi, üçüncü bir bilgisayara aktarma şansını ellerinde bulunan, bilgisayar güvenliği açısından oldukça zararlı programlardır. Bir keylogger programı, sizin bilgisayarınıza yerleştirilmiş durumda ise, sizin, banka şifrelerinizi, msn şifrelerinizi, facebook şifrelerinizi komple alabilme hakkına sahiptirler. Bu nedenle, kendinizi keylogger programına karşı korumalı; ve bilgisayar güvenliğini en üst seviyeye çıkartmalısınız.
Keylogger programı ile, bilgisayar güvenliğinizi aşan kişiler, sizin şifrelerinizi ellerine geçirdiklerinde, siz bu durumu ancak, şifrelerinizin sahip oldukları hesaplar çalındığı zaman anlayabilirsiniz. Hatta o durumlarda da, ”ben şifremi kimseye vermemiştim” diyen kişilerin varlığı söz konusudur.
Keylogger programına karşı kendinizi korumak; ve bilgisayar güvenliğinizi sağlamlaştırmak için, bir takım şeylerden faydalanabilirsiniz elbette: Firewall kullanımı, keyloggerlere karşı alınabilecek kesin çözümlerden bir tanesi olmasa da, büyük ölçüde, bilgisayar güvenliğini sağlayacaktır. Parola yöneticisi kullanmak da keyloggerlere karşı alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Ayrıca, yazılımlarınızı güncel tutmanız; ve parolalarınızı sık sık değiştirmeniz de, sizin yararınıza olacak şeyler arasında yer alarak, bilgisayar güvenliğinizi, keylogger programına karşı kuvvetlendirecektir.