Bilgisayar Nasıl Isınır? Bilgisayarın Isındığını Nasıl Anlarız?

bilgisayarın ısındığını nasıl anlarızBu yazımızda sizlere bilgisayar ısınması ile ilgili bilgilerden söz ederek, bilgisayar nasıl ısınır, ve bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bilgisayar ısınması hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız, ve bilgisayar nasıl ısınır şeklindeki soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Bilgisayar nasıl ısınır? Bilgisayar elektrik ile çalıştığı, ve elektrik de enerji ile birlikte ısı üretimi gerçekleştirdiği için, bilgisayar ısınması bir nevi kaçınılmazdır. Bilgisayar ısınmasına en çok neden olan donanımsal parçalar, işlemci, ve grafik işlemci olarak belirtilmektedir. Bilgisayarın, bizim tabirimizle çok fazla yorulması, yani aynı anda bir kaç işin birlikte yapılması, video izleme, ya da oyun oynama… gibi pek çok etken, bilgisayar ısınmasına sebep olabilmektedir. Bilgisayar ısınmasının zararları ise en çok, harddiskimiz üzerinde gerçekleşmektedir, ve harddiskin ömrü kısalmaktadır.
Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız? Biraz önce de belirttiğimiz gibi, elektrik ile çalışan bilgisayarımız, genellikle ısınır. Ancak, bazı zamanlar daha çok ısınır. Bilgisayarın ısındığını anlamak için, performansın takip edilmesi gerekmektedir. Eğer bilgisayar yavaşlıyorsa, ya da donmalar yaşanıyorsa, bu durum bilgisayar ısınmasının işareti olarak gösterilmektedir. Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız diyenlerin, fan sesini de dinlemeleri önerilmektedir, çünkü bilgisayar ısındığında fan daha hızlı, ve daha yüksek sesle çalışmaktadır.
Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız diyen kişiler, eğer bilgisayarın donanımsal parçalarına, yani kasanın içine ulaşabiliyorlarsa, parçalara dikkatli bir şekilde, kendilerini elektrik çarpmayacağından emin olmak koşulu ile dokunmaları önerilmektedir. Parçalar zaten sıcaktır, ancak elin yanmaması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu durum, bilgisayar ısınmasının fazla olduğu anlamına gelir. Böyle bir anda, bilgisayarı kapatarak, soğuyana kadar beklemeniz, donanımın zarar görmemesi adına önerilmektedir.

Bilgisayar Isınması Ve Bilgisayar Isınma Sorunu

Bu yazımızda sizlere bilgisayar ısınmasından söz edeceğiz. Malum yaz aylarındayız, ve pek çoğumuzun başına gelen bilgisayar ısınması hakkında bilgi sahibi olmak zorundayız. Çünkü, bilgisayar ısınma sorunu pek çok olumsuzlua neden olabilir. Bilgisayar ısınmasının önüne geçmelisiniz ki bilgisayar ısınma sorunu dolayısı ile bilgisayarınızın ömrü kısalmasın. Yazılımsal ya da donanımsal nedenlerden kaynaklanan bilgisayar ısınması nelere neden olur, ve bilgisayar ısınma sorunu nasıl çözülür birlikte bakalım:

Bilgisayar ısınma sorunu dolayısı ile bilgisayarınızın performansı düşerken, anakartın yanması riski söz konusudur. Bunun yanında, bilgisayar ısınması sonucunda, bilgisayarınız kendi kendini kapatabilir. Dizüstü bilgisayar ısınmasından söz ediyorsak eğer, bataryanın ömrünün kısalması durumunun söz konusu olduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bilgisayar ısınması sonucunda bilgisayarın çabuk bozulacağını da unutmamak gerekmektedir.
Bilgisayar ısınmasının nedenleri arasında yazılımsal sebeplerin bulunduğunu düşünüyorsanız, öncelikli olarak, bilgisayar ısınma sorununu hangi yazılımın oluşturduğunu bulmalı, ve sonrasında da gerekli güncellemeleri gerçekleştirerek, bilgisayar ısınmasının tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer, bilgisayar ısınma sorunu gerçekleşiyorsa, bilgisayar ısınmasına neden olan yazılımı bilgisayarınızdan tamamen kaldırmayı denemelisiniz.
Bilgisayar ısınması donanımsal nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Örneğin, fan tozlanması, donanımsal bir sorun olup, bilgisayar ısınma sorununa neden olabilmektedir. Bu sorunu saç kurutma makinesi le çözebilirsiniz, ama eğer bilgisayarınız garanti kapsamında ise, yetkili servisin, bilgisayar ısınması sorununu çözmesini isteyebilirsiniz.
Bilgisayar ısınma sorununun yaz sıcaklarından kaynaklanabilşeceğini de unutmamalısınız. İşlemci fanını, bu gibi durumlarda, zeminden uzak bir mesafede bulundurmaya dikkat etmelisiniz.
İşlemci üzerinde bulunan termal macunun yenilenmesi de bilgisayar ısınmasının önüne geçebilecek başka bir yöntem olarak belirtilmektedir.