Bu Bilgisayar Parçalarını Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Bu yazımızda sizlere bazı bilgisayar parçaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bilgisayar parçaları sayesinde, bilgisayarlardan ne şekilde yararlanabileceğinizi de yazımız içerisinde kısaca açıklayacağımızı belirtmemiz gerekmektedir:

Bilgisayar ses araçları: Bilgisayar ses araçları arasında verebileceğimiz örnekler: mikrofon, hoparlör; ve ses kartlarıdır. Bu bilgisayar parçalarının bilgisayar donanımına eklenmesi ile birlikte, bilgisayar üzerinde ses birimi ile ilgili işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Mikrofon ile bilgisayara aktarılan sesler, hoparlör sayesinde bilgisayardan alınabilmektedir. Ses kartı ise, bilgisayarda ses ile ilgili tüm işlemlerin yapılması adına ana birim niteliğini taşımaktadır.
Sayısal kameralar: Bilgisayar parçaları arasında yer alan sayısal kameralar da, aynen bilgisayar ses araçlarında olduğu gibi, bilgisayar donanımına eklenmek sureti ile işe yarar hale gelirler. Sayısal kamera, bilgisayar dışı ortamda bulunan hareketli görüntüleri alıp, sayısallaştırarak bilgisayar ortamına aktaran bilgisayar parçaları arasında yer almaktadır.
Televizyon kartı: Bilgisayar parçaları arasında yer alan televizyon kartının da, diğer bilgisayar parçaları gibi bilgisayar donanımına eklenmesi sureti ile, bilgisayarın bir televizyon alıcısı haline gelmesini sağlayan bir bilgisayar parçasıdır…

Yonga Seti Nedir? Yonga Seti Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere, yonga seti nedir sorusunun yanıtını vererek, chipset nedir sorusunun yanıtını da vermiş olacağız. Yonga seti ne işe yarar; ve yonga setinin görevleri gibi konular hakkında detaylı bilgiye, yazımız içerisinde ulaşabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Yonga seti nedir sorusunun yanıtı ile, chipset nedir sorusunun yanıtı aynıdır; yonga seti chipset anlamına gelmektedir. O halde yonga seti nedir? Chipset nedir?

Yonga seti, ya da chipset, anakartın beyni olarak nitelendirilmektedir. Chipset, ya da yonga seti olarak belirtilen bu, beyin işlevini gören entegre devreler, bilgisayarın içerisinde bulunan bilgisayar parçaları arasında veri akışını sağlamakla görevlidirler. Yonga setinin görevlerinden söz ederken, bilgisayar parçaları arasında gerçekleştirilen veri akışının; ve bilgisayar parçaları arasındaki iletişimin chipset ile gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Yonga seti ne işe yarar sorusunun yanıtı da aynıdır, bilgisayar içerisindeki bilgisayar parçalarının, birbirleri ile olan etkileşimleri, yonga seti sayesinde sağlanmaktadır.
Yonga setinin, bundan önce, farklı yongalarla hazırlanan veri akışını sağladığını, fakat bunun, bilgisayarın maliyeti yükseltmesi dolayısı ile, bir yonga seti, ya da chipset üzerinde toplandığını da belirtmek gerekmektedir.
Bilgisayarın çalışma kalitesini, veri iletişiminin sağlaması dolayısı ile, yonga setinin, bilgisayarın hızı, ve performansını etkilediğini de belirtmemiz gerekmektedir.

RAM Nedir? Alacağınız RAM’in Mintarı Ne Olmalıdır?

Bilgisayar parçaları arasında önemli bir yeri olan RAM hakkında, daha önceki yazılarımızda da kısaca bilgi vermeye çalışmıştık. Ram nedir, RAM alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ve çok daha fazlası için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlk olarak RAM nedir sorusuna yanıt vermek isteriz.
RAM nedir? RAM, kısaltma bir kelimedir. RAM’in açılımı: Random Access Memory’dir. Random Access Memory kelimesinin Türkçe karşılığı ise, Rastgele Erişimli Bellek’tir. RAM bu kelimelerin kısaltması olarak bilinmelidir. RAM nedir diye bir sefer daha soracak olursak, RAM, bilgisayarda bulunan bilgileri geçici olarak saklayan bilgisayar hafızası parçasıdır diyebiliriz. RAM bilgisayarın geçici hafızasını oluşturmaktadır. Bilgisayarınızda şu anda açık olan tüm çalışmaların bilgileri RAM’de saklanmakta; ve çalışmalar tamamlandığında, tüm bilgiler RAM’den silinmektedir. Bilgisayar parçaları arasında, bilgisayarın hafızasını oluşturan parçalardan bir diğeri de sabit sürücüdür. Sabit sürücü ile RAM’in aynı verileri sakladığı belirtilmektedir. Fakat, daha sonraki yazılarımızda da anlatacağımız gibi, sabit sürücü, kaydedilen bilgileri, bilgisayar kapalıyken de içerisinde saklamaktadır. RAM’e çok daha hızlı bir şekilde erişen işlemci, sabit sürücüye, bu denli hızlı ulaşamamaktadır.
Bilgisayar alırken, bilgisayarın RAM değeri, sizin için önem arz etmelidir. Aksi takdirde bilgisayarınızdan beklediğiniz performansı almanız zor olabilecektir. RAM değeri ne kadar yüksek olursa, bilgisayarınızın performansının da o kadar yüksek olacağını; bilgisayarınızın o kadar hızlı çalışacağını bilmeniz gerekmektedir. Bilgisayar alırken, ne kadarlık bir RAM almanız gerektiği konusunda size şunu söyleyebiliriz: gereksinim duyduğunuz RAM miktarının iki katı bir RAM almanız önerilmektedir. Programlarda harcanacak olan RAM miktarı, bilgisayarınızın ayarlarının en düşük olduğu seviye için geçerlidir. Yani, belirtilenden daha fazla RAM kullanacaksınız demektir bu; ve sizin, ihtiyacınız olandan iki kat daha güçlü bir RAM satın almanız gerekmektedir. Bu durum, sizin bilgisayarınızın daha hızlı olmasını sağlayacaktır.
RAM neden önemlidir derseniz, RAM önemlidir, çünkü, bilgisayarda çalıştığınız programlara çabuk ulaşabilmenizin tek çaresi RAM’dır. RAM ne kadar büyük olursa, siz, o kadar hızlı ulaşabilirsiniz aradığınız bilgilere. Ve bu sayede bilgisayarınız daha hızlı olacaktır. İşte bundan dolayıdır ki, RAM önemlidir. İşlemcinin size vereceği hizmetin hızının önemi açısından, RAM’in büyüklüğü önemlidir.
RAM alırken, bilgisayarınızın performansının en üst seviyede olmasını istiyorsanız, mümkün olan en yüksek RAM’i almanız gerekmektedir.

Güç Kaynağı Nedir? Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Siz eğer bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, güç kaynağının, bilgisayar parçaları arasında yer aldığını biliyorsunuz demektir. Bilgisayar parçaları arasında yer alan güç kaynağını tanıyor; fakat, güç kaynağı nedir sorusuna kesin dille yanıt veremiyorsanız, bu yazımızda sizler için güç kaynağı nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız…

Güç kaynağı nedir? Güç kaynağı, bilgisayara elektriği veren prizden elektriği alarak, bilgisayar parçaları arasında, gerekli oranlarda dağıtım yapan bilgisayar parçalarından bir tanesidir. Bilgisayarın prizden aldığı elektrik sabit olmasına karşın, bilgisayar parçalarının fazla sayıda olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bilgisayar parçalarının gereksinim duydukları elektrik miktarı da birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle güç kaynağına gereksinim duyulmaktadır.
Güç kaynağı nedir sorusunun yanıtının verilmesinin sonrasında, güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabını da sizlerle paylaşmaya çalışacağız…
Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bilgisayar alırken, bilgisayar parçalarını teker teker topluyorsanız, güç kaynağı, almanız gereken son bilgisayar parçası olmalıdır. Bilgisayarın kullanacağı tüm bilgisayar parçalarını çalıştırabilecek güçte bir güç kaynağı almanız gerekmektedir. Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da şudur: bilgisayar parçalarına ek olarak bazen, tarayıcı; ya da yazıcı gibi, bilgisayar çevre birimleri de kullanılmaktadır. Güç kaynağı alırken, bunları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir başkası da şudur: bilgisayar parçalarına uygun güçte bir güç kaynağı alabilirsiniz; ve bu güç kaynağı sizi idare edebilir; fakat, ileride bir gün, bilgisayar parçalarınızı arttırmak; ya da bilgisayar çevre birimi kullanımını arttırmak gibi bir durum söz konusu olduğunda da, bunları kaldırabilecek bir güç kaynağı almanız gerekmektedir. Yani bilgisayar alırken dikkat etmek gereken konulardan bir diğeri de, gereksinin duyulandan daha yüksek güçte bir güç kaynağı almanın uygun olduğu yönündedir.

DVD Nedir? DVD Sürücü Nedir?

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayar alırken, alacakları bilgisayar parçalarının içerisinde DVD sürücülerin de olmasını isterler. Peki DVD sürücü nedir; ve DVD nedir hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzdan emin misiniz? Bu yazımızda size DVD nedir; ve bilgisayar parçaları dahilinde yer alan DVD sürücü nedir sorularının yanıtını vermeye çalışacağız…

İlk olarak: DVD nedir sorusunun cevabını bulalım…
DVD nedir? DVD kelimesi, Digital Versatile Disc kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur; ve Digital Versatile Disc kelimesinin Türkçe karşılığı: Sayısal Esnek Disk anlamına gelmektedir. DVD kelimesinin, Digital Video Disc kelimelerinin baş harflerinden de oluştuğu söylenebilir. Digital Video Disk’in Türkçe karşılığı: Sayısal Video Diski olarak tanımlanabilmektedir. DVD nedir sorusunun yanıtını, pek çok kişi CD olarak düşünmektedir; çünkü DVD’ler, CD görünümünde; ve CD boyutundadırlar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki: bir DVD’ye uygulanan teknoloji; ve bir DVD’nin veri saklama kapasitesine bakıldığında, bir CD’den yedi kat daha güçlü olduğunun söylenmesi yanlış olmayacaktır.
DVD nedir sorusunun sonrasında DVD sürücü nedir sorusuna da yanıt vermek gerekmektedir…
DVD sürücü nedir? Bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücü, DVD’ye bir lazer ışın tutarak, DVD’den lazer ışına yansıyan yansımaları okumakta; ve bilgisayar kullanıcısına okutmaktadır. DVD’deki yansımaları okumak için, DVD sürücünün kullandığı lazerin rengi standart; ve mavi renktedir.
Yeni bilgisayar alacak olan kişilerin, bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücüleri bilgisayarlarında mutlaka bulundurmaları önerilmektedir; çünkü günümüz koşullarında DVD sık olarak kullanılmaktadır.

Bilgisayar Parçaları Arasında Yer Alan Disket Sürücü Ve Disket Sürücü Nedir Disket Nedir

Bilgisayar parçaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, bilgisayarlarda kullanılan disketler hakkında bilgi sahibi olmalı, disket nedir sorusunun cevabını öğrenmeli; ve disket sürücü nedir sorusunun yanıtını bilmelidirler. Bu yazımızda sizlere, bu konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız…

Öncelikle, kullanımı biraz gerilerde de kalmış olsa, disket hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Disket nedir sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım…
Disket nedir? Disket nedir sorusuna, manyetik veri depolama araçlarıdır denilebilir; disketlerin esnek olduğunu belirtmekle birlikte, ince de olduklarının hatırlatılması gerekmektedir. Disketlerin manyetik alanları, bir muhafaza kabına yerleştirilmektedir. Ve bu muhafaza kabının şekli, kare; ya da dikdörtgendir.
Disket nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra, disket sürücü nedir sorusunun da yanıtını alalım…
Disket sürücü nedir? Disketler bilgisayarlarda çalışır. Bilgisayar parçaları arasında yer alan disket sürücü, bilgisayarlardaki disketlerin okunmasını sağlayan araçlardır. Disketlerin günümüzdeki kullanımlarının yaygın olmaması sebebiyle, disket sürücülerin de bilgisayar parçaları arasındaki önemi oldukça azalmıştır. Bununla birlikte, hiç umulmayan zamanlarda, disket sürücülerden faydalanılabileceğini de hatırlamak gerekir. Bilgisayar parçalarının alınmasına karar verilirken, disket sürücünün de bilgisayarda bulundurulması uygun olacaktır.

CD Sürücü Nedir? CD Sürücü Hakkında Bilgiler Ve CD Nedir?

Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağımız bu yazımızda, CD nedir; ve CD sürücü nedir sorularının cevaplarını alabileceksiniz. Günlük hayatta, aslında sık olarak kullanılan CD sürücü hakkında; ve CD’ler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

CD nedir? CD kelimesi, Compact Disk kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. CD nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: Sayısal veriler, makineler ile okunabilir hale getirilir, ve bir ortamda toplanırlar. İşte bu ortamlar, CD nedir sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadırlar. CD’lerin okunabilmesi için lazer tabanı olan bir okuyucu gerekmektedir. CD’lere, veri ve bilgi yükleyebilirsiniz. Ve bu yüklediğiniz bilgi ve verileri, pek çok kayıt cihazından çok daha hızlı, ve çok daha güvenli bir şekilde depolayabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. CD’lerin üzerinde farklı izler bulunmaktadır. Veriler, bu izlere, farklı şekillerde; ve farklı sıralama ile girilebilir; fakat, CD’lerden bu veriler oldukça kolay bir şekilde okunur. CD’lerdeki verilerin daha doğru olduğunun kanıtı ise şudur: CD’lere yazılan verilerin, ikili kodlama ile yazıldıkları gerçeği göz ardı edilemez.
CD’ler hakkında yeterli bilginin alınmasının sonrasında da, CD sürücü nedir sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.
CD sürücü nedir? Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü, CD’ye bir lazer ışın tutar; ve bu lazer ışın sayesinde, CD’de yazılı olan verilerin yansımalarını alır; bilgisayar ortamında kullanıcıya aktarır. CD sürücü, CD’lerde bulunan verileri doğru okuyabilmek için, kırmızı renkli bir lazer ışını kullanmaktadır.
Bilgisayar satın alacak olan kişiler için genellikle bilgisayar parçaları arasında seçim yapmaları istenmektedir. Satın alacağınız bilgisayarın içerisinde her zaman CD sürücü bulunmayabilir; bulunmak zorunda değildir. Fakat CD sürücünüz olmadan, elinizde bulunan CD’leri, bilgisayar ortamında çalıştırmanız da olanaklı olmayacaktır.

Bilgisayar Parçaları Hakkında Kısa Bilgiler

Bilgisayar parçalarını, sitemizde tek tek tanıtıyoruz; fakat bu yazımızda, bilgisayar parçalarını sizlere toplu halde tanıtmayı istedik. Bilgisayar parçaları nelerdir, bilgisayar parçaları ne işe yarar, hep birlikte göz atalım:

Bilgisayar parçaları arasında ilk olarak anakarttan söz etmek gerekecektir. Anakart: Bilgisayarın çalışması için gereksinim duyulan bilgisayar parçalarının üzerine takıldığı elektronik parçadır. Anakart, bilgisayar parçalarının birbirleri ile olan iletişimlerini sağlamaktadır. Anakartın içerisinde BİOS barınmaktadır. Bios, bilgisayar ilk açıldığında çalışan araçtır.
RAM: RAM bilgisayarın geçici hafızası olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalışan programlar, anlık bilgilerini RAM üzerinde saklarlar. Bilgisayar programı kapatıldığında; ya da bilgisayar kapatıldığında, RAM’deki bilgilerin tamamı bilgisayardan silinmektedir.
Kasa: bilgisayar parçalarının kabuğu; ve iskeleti olarak tanımlanabilecek olan kasanın içerisinde bilgisayar parçaları korunmakta; ve saklanmaktadır. Bu nedenle de bilgisayar kasasına, kabuk ve iskelet benzetmeleri yapılmaktadır. Dışarıdan gelen etkilere karşı bilgisayar parçaları, bilgisayar kasası tarafından korunmaktadır.
Güç kaynağı: Bilgisayar parçaları arasında yer alan güç kaynağı, bilgisayar parçalarına, prizden aldığı gücü, gerektiği oranda dağıtan birim olarak tanımlanabilmektedir.
İşlemci: Bilgisayar parçaları arasında yer alan işlemci, bilgisayarın beyni olarak tanımlanmaktadır. İşlemci, bilgisayar tarafından gerçekleştirilen işlemleri hesaplayan birim olarak da tanımlanabilir. Bilgisayar parçaları arasında yer alan işlemcinin Merkezi işlem birimi olarak da isimlendirilebilmesi mümkündür. İşlemci hakkında, daha ileriki yazılarımızda, daha detaylı bilgi bulabileceksiniz.
Sabit sürücüler: Bilgisayar parçaları arasında yer alan sabit sürücüler ne işe yarar diye soracak olursanız, sabit sürücülerin, bilgisayarın kalıcı hafızasını oluşturduğunu belirtebiliriz. Sabit sürücüler, bilgisayarın içerisinde yer alan bilgileri, bilgisayar kapalıyken de güvenli bir şekilde saklarlar.
Disket sürücü: Bilgisayar parçaları arasında yer alan disket sürücüler ne işe yarar derseniz, disket sürücüler, bilgisayara takılan disketlerin okunmasını sağlamaktadır. Ancak bilgisayar üzerinde kullanılan disketlerin alan hacmi oldukça küçüktür. Günümüzde disketlerin yaptığı işleri CD’ler; ve flash diskler yerine getirmektedir. Bu nedenle disket sürücülerin görevleri oldukça azalmıştır diyebiliriz.
CD sürücü: CD sürücüler, bilgisayarlardaki CD’leri, kırmızı bir lazer ışık ile okumayı sağlayan bilgisayar parçalarıdır.
DVD sürücü: Bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücüler, bilgisayarlara takılan DVD’lerin okunmasını sağlayan bilgisayar parçalarıdır. Ve DVD sürücü genellikle mavi renk lazer kullanımı gerçekleştirmektedir.
Ekran kartı: Bilgisayar parçaları arasında yer alan ekran kartı, bilgisayarın yapmış olduğu işlemleri; ve görüntüyü, monitörlere; ve projeksiyon cihazlarına yansıtan bilgisayar parçalarıdır.