Bilgisayar Nasıl Isınır? Bilgisayarın Isındığını Nasıl Anlarız?

bilgisayarın ısındığını nasıl anlarızBu yazımızda sizlere bilgisayar ısınması ile ilgili bilgilerden söz ederek, bilgisayar nasıl ısınır, ve bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bilgisayar ısınması hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız, ve bilgisayar nasıl ısınır şeklindeki soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Bilgisayar nasıl ısınır? Bilgisayar elektrik ile çalıştığı, ve elektrik de enerji ile birlikte ısı üretimi gerçekleştirdiği için, bilgisayar ısınması bir nevi kaçınılmazdır. Bilgisayar ısınmasına en çok neden olan donanımsal parçalar, işlemci, ve grafik işlemci olarak belirtilmektedir. Bilgisayarın, bizim tabirimizle çok fazla yorulması, yani aynı anda bir kaç işin birlikte yapılması, video izleme, ya da oyun oynama… gibi pek çok etken, bilgisayar ısınmasına sebep olabilmektedir. Bilgisayar ısınmasının zararları ise en çok, harddiskimiz üzerinde gerçekleşmektedir, ve harddiskin ömrü kısalmaktadır.
Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız? Biraz önce de belirttiğimiz gibi, elektrik ile çalışan bilgisayarımız, genellikle ısınır. Ancak, bazı zamanlar daha çok ısınır. Bilgisayarın ısındığını anlamak için, performansın takip edilmesi gerekmektedir. Eğer bilgisayar yavaşlıyorsa, ya da donmalar yaşanıyorsa, bu durum bilgisayar ısınmasının işareti olarak gösterilmektedir. Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız diyenlerin, fan sesini de dinlemeleri önerilmektedir, çünkü bilgisayar ısındığında fan daha hızlı, ve daha yüksek sesle çalışmaktadır.
Bilgisayarın ısındığını nasıl anlarız diyen kişiler, eğer bilgisayarın donanımsal parçalarına, yani kasanın içine ulaşabiliyorlarsa, parçalara dikkatli bir şekilde, kendilerini elektrik çarpmayacağından emin olmak koşulu ile dokunmaları önerilmektedir. Parçalar zaten sıcaktır, ancak elin yanmaması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu durum, bilgisayar ısınmasının fazla olduğu anlamına gelir. Böyle bir anda, bilgisayarı kapatarak, soğuyana kadar beklemeniz, donanımın zarar görmemesi adına önerilmektedir.