Yazılımsal Nedenlerden Dolayı Bilgisayar Neden Çöker?

Sizlere daha önce, bilgisayar çökmesi ile ilgili bilgiler vermeye çalışmıştık. Bilgisayar çökmesini anlatırken şunu da belirtmiştik: bilgisayar neden çöker, bir bilgisayar neden çöker… gibi soruların yanıtlarını bilmeniz halinde, bilgisayar çökmesini önleyebilir; ya da bilgisayar çökmesine daha kolay çözüm yolları üretebilirsiniz. İşte bu nedenle soruyoruz: bilgisayar neden çöker, bir bilgisayar neden çöker?

Bilgisayar yazılımı eğer, Exception Handling yani iyi bir yazılım donatımı ile donatılmadı ise; ve istisnalara hazır değilse çökmeye mahkumdur. Bilgisayar neden çöker sorusunun ilk yanıtı olarak bunu belirtmemiz gerekmektedir: bilgisayar çökmesini önlemek için, bilgisayarın istisnalara hazırlıklı olması gerekmektedir.
Bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtına bir sefer daha bakmak istersek: bilgisayar yazılımını hazırlayan kişiler, bilgisayar yazılımı hazırlanması sırasında, kullanıcıların bazı şeyleri yapmalarına izin verirlerken, bazı şeylerin yapılmasını ise engellerler, bazı durumlar ise, ne izin verilen, ne de engellenen durumlar arasında yer almaktadır. İşte bu durumlarda, bilgisayar çökmesi durumu gerçekleşir, çünkü bilgisayar o anda ne yapacağını bilmiyordur.
Bilgisayar çökmesi bu gibi durumlarda iyidir bile. Bunun nedeni, bilgisayar çökmesinin, bilgisayarın ilerleyen zamanlarda sık sık gerçekleştireceği gariplikleri önlemesi ile alakalıdır…