İşte Yaşlılar İçin Cep Telefonu Doro 740

Cep telefonları, günümüzde hepimizin elinde; gencinden yaşlısına, herkes cep telefonu kullanıcısı. Ancak yaşlılar, cep telefonu kullanımında gençler kadar hızlı ve aktif olamayabiliyor. Bu gibi durumlar söz konusu iken, dokunmatik ekran cep telefonlarının yaşlılar tarafından kullanılması da zor oluyor, çünkü onlara dokunmatik ekran cep telefonları hem karışık geliyor; hem de gerekli parmak hareketlerini yapmak, dokunmatik ekranlarda yaşlılar için biraz zor hal alabiliyor. Ancak, yaşlılar için cep telefonları da yok değil. Hatta öyle ki, yaşlılar için cep telefonu 2012 uygulamaları içerisinde bir cep telefonu geliştirildi, ve bu cep telefonu öyle bir cep telefonu ki, yaşlılar için cep telefonu 2012 Android işletim sistemi ile çalışıyor… Dokunmatik ekran olmaması nedeniyle de yaşlılar için cep telefonları arasında kendisine önemli bir yer edineceğe benziyor… Yaşlılar için cep telefonu 2012’nin adı ne derseniz: Doro 740…

Doro 740 yaşlılar için cep telefonları arasında kendisine özel bir yer edineceğe benziyor. Doro 740 ne zaman derseniz, Doro 740 ne zaman sorusunun yanıtı olan Doro 740 çıkış tarihinin, 2012 senesinin yaz ayları olması bekleniyor. Doro 740 çıkış tarihinin 2012 yaz ayları olması nedeniyle de Doro 740’tan yaşlılar için cep telefonu 2012 olarak söz ediliyor. Çünkü Doro 740 yaşlılar için üretilmiş; ve yaşlılar için cep telefonları arasında yer alıyor.
Doro 740, yaşlılar için üretilmiş olan cep telefonları arasında yer alırken, Doro 740’ta yer alan fiziksel tuş takımı, menüler arasında rahatlıkla geçiş yapılabilmesini olanaklı hale getiriyor. Doro 740 kızaklı tuş takımından oluşuyor, ve bu sayede numara çevirmek, Doro 740’ın sahip olduğu, büyük ve aralıklı tuşlar nedeniyle oldukça kolay bir hal almış oluyor.
Yaşlılar için cep telefonları arasında kendisine önemli bir yer edinmesi beklenen Doro 740’ın, büyüteç işlevi gören 5 MegaPiksel bir kamerası, GPS özelliği, özelleştirilmiş bir arayüzü, hareket sensörü, ve bununla birlikte bir de acil durum düğmesi bulunmakta…

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonu, hepimizin hayatında kendisine önemli bir yer edinmiş durumda. Öyle ki, hemen hemen herkeste bir cep telefonu varken, kimilerinde iki; bazı kişilerde ise üç tane cep telefonunun varlığını gördüğümüzde artık şaşırmaz hale gelmiş durumdayız. Peki cep telefonu seçimi nasıl yapılır? Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bir cep telefonu nasıl olmalıdır? Bu yazımızda, bu ve bunun gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Hepimizin bir cep telefonu var; fakat, bu cep telefonlarının özellikleri farklı, markaları farklı, boyutları; ve dolayısı ile de fiyatları farklı. Bir cep telefonunun özelliklerinin yükselmesi demek, o cep telefonunun fiyatının yükselmesi anlamına gelmektedir; ve bunun kesinlikle unutulmaması gerekir. Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerin tamamının cep telefonu fiyatlarını değiştirdiğini bilerek, cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna yoğunlaşmak gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, cep telefonunun fiziksel özellikleri yer almaktadır. Bir cep telefonunun fiziksel özellikleri arasında, cep telefonunun rengi, cep telefonunun ağırlığı; ve cep telefonunun boyutları yer almaktadır. Hatırlarsanız cep telefonları ilk çıktığında, çok büyük cep telefonu boyutlarından söz etmek mümkündü; sonrasında küçük telefonlar moda olmuştu; şimdi ise, kameralı cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte cep telefonlarının boyutları yine büyümeye başladı. Almak istediğiniz cep telefonunun geçici modası olan değil de, size hitap eden fiziksel özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, siyah renk bir cep telefonu her zaman kullanılırken, kırmızı bir cep telefonundan kısa zaman içerisinde sıkılabilmeniz mümkün.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından biri de, alacağınız cep telefonunun, hangi GSM operatörünü desteklediği yönündedir. Yine geçmişten örnek vermek gerekirse: cep telefonları, ya Telsim; ya da Turkcell destekliyordu; ve Telsim destekleyen bir cep telefonunda Turkcell kullanmak istiyorsanız, cep telefonunu kırdırmak tabirini gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Günümüz şartlarında bu durum geçmişteki kadar çok yaşanmasa da, ve hemen hemen her cep telefonu, hemen hemen her GSM operatörünü desteklese de, yine de tek GSM operatörüne çalışan cep telefonları vardır. Bu cep telefonları özellikle o GSM operatörünün düzenlemiş olduğu kampanya ile satılmaktadır; fakat, yine de cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir özelliktir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun ajandasının olup olmamasına da bakmanız gerekmektedir. Çünkü artık günümüzde kimse yanında ajanda taşımıyor; ve cep telefonları ya da laptoplar bu tür işler için kullanılıyor. Ve yine günümüz cep telefonlarının çoğunda ajanda özelliği bulunsa da, siz yine de cep telefonu alırken bu özelliği kontrol edin…
Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, cep telefonunda alarm olup olmadığıdır. Alarmlı cep telefonları saat yerine, çalar saat yerine kullanıldığından, cep telefonundaki alarm bir gereksinim niteliğindedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunun titreşim özelliğinin bulunup bulunmadığı da yer almaktadır. Cep telefonunun titreşim özelliği, özellikle cep telefonu kullanımının sessiz olması gereken durumlarda, sessiz sakin ortamlarda çok işinize yarayacaktır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, Handsfree özelliğinin; yani eller serbest özelliğinin olup olmadığına da bakılması gerekmektedir.
Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, almak istediğiniz cep telefonunun ses kaydı yapıp yapmadığıdır. Bazı cep telefonları ise, yapılan ses kaydının sadece cep telefonundan dinlenmesine olanak tanımakta; bilgisayar ve benzer ortamlara aktarıldığında ise ses kaydının hiç bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle cep telefonu alırken buna da dikkat etmeniz gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, alacağınız cep telefonunda bas konuş özelliğinin olup olmadığıdır. Bas konuş özelliği pek çok cep telefonunda bulunmamakla birlikte, bas konuş özelliği bulunan telefonlar da çoğunluktadır.
Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bir başkası da cep telefonunuzun pil ömrüdür. Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bir başkası cep telefonunun bekleme süresi iken, cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, aldığınız cep telefonunun konuşma süresidir. Sizi toplamda 2 saat konuşturan bir cep telefonunu mu tercih edersiniz; yoksa 4 saat mi? Ancak pil ömrünün uzaması da cep telefonu fiyatlarının artmasına neden olabilmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında cep telefonu pil ömrünün yanında, cep telefonu pil türü de önem taşımaktadır.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, cep telefonunda blue tooth özelliğinin olup olmamasıdır. Eğer aldığınız cep telefonunda blue tooth özelliği var ise, pek çok bilgisayardan ve cep telefonundan kendi cep telefonunuza ücretsiz veri aktarımı gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunda GPRS özelliğinin bulunup bulunmadığı da yer almaktadır.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasındaki bir diğer faktör de, cep telefonunda kızıl ötesi özelliğinin bulunup bulunmadığıdır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun kamerasının olup olmaması da önemlidir. Kamerası olan cep telefonunun kamerasının çözünürlüğü kaçtır, videoları oynatır mı, videoları sesli mi yoksa sessiz mi oynatır…? Bu soruların cevaplarını cep telefonu alırken bilmeniz gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunun MP3 çalıp çalmadığının da bilinmesi gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, alacağınız cep telefonunun radyosunun olup olmadığı da yer almaktadır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunda polifonik seslerin ve MP3’lerin desteklenip desteklenmediğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, almak istediğiniz cep telefonunun hafızasıdır. Cep telefonun rehberinin büyüklüğü de dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun akıllı telefon olup olmadığı, Wi-Fi özelliğinin bulunup bulunmadığı gibi pek çok özellik de yer almaktadır.

Arı Ölümlerinin Nedeni Cep Telefonları

Son zamanların en çok konuşulan konularından bir tanesi, toplu arı ölümlerinin neden gerçekleştiği… Pek çok kişi, arı ölümlerinin nedenlerini arayıp bulmaya çalışırken, pek çok kişi de kıyamet senaryolarına arıları da dahil etmeye başladı: arılar yok olduğu zaman kıyamet kopacak diyordu kimileri… Peki temelde arıların ölüm nedeni neydi?

İsviçre’li bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalara göre, cep telefonlarının, arıların ölümüne neden olduğu ortaya çıkartıldı. Arı kovanlarının yakınlarında cep telefonları ile arama yapıldığında, cep telefonlarından arılara, rahatsız edici bir ses gidiyor. Arılara giden bu ses, onların rahatsız olmalarına; ve kovanlarını terk etmelerine neden oluyor. Arılar kovanlarını terk ediyorlar; ancak nereye gittiklerini de bilmeden hareket ediyorlar; yani yön duygularını yitiriyorlar.
İsviçre’li bilim adamları, arı kovanlarına yakın yerlerde, bekleme modunda, kapalı durumda, ve arama halinde olan cep telefonlarını teker teker test etmeye başladı. Çıkan sonuçta, arıların, kovanlarını terk etme durumlarının, cep telefonlarının arama durumunda olduğu zamanlarda gerçekleştiği sonucu elde edildi. Hal böyle olunca da, cep telefonlarının manyetik dalgalarının, sadece bizlere değil, aynı zamanda doğaya; ve arıların ölümüne de neden olduğu sonucu ortaya çıkıyor.
Ne dersiniz: sizce de teknoloji çok gerekli mi? Teknoloji iyi mi yoksa kötü mü? Arıların ölümü kıyamete neden olur mu?

En İyi Cep Telefonu İlk 10 Sıralaması

Hiç kimsenin elinden düşürmediği; hatta bazılarında iki ya da üç tane olan cep telefonları, artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Hepimiz teknolojiyi takip ediyor; ve en iyi cep telefonunu almaya çalışıyoruz gelişen teknolojik şartlarda. En iyi cep telefonu hangisi diye merak eden kullanıcılarımız var ise, biz size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız bu yazımızda.
En iyi bilgisayar yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi, en iyi cep telefonu da, kişisel olarak istenilen özellikler baz alınarak karar verilen cep telefonudur.

Ancak yine de, yeni geliştirilen cep telefonlarına baktığımızda, en iyi cep telefonu standartlarındaki cep telefonlarının, dokunmatik ekranlı olduğunu görmekteyiz. İlerleyen yazılarımızda, cep telefonlarının özelliklerinden de sizlere bahsederken, bunu göreceğiz.
En iyi cep telefonu hakkında yapılmış olan bir araştırmada, en iyi cep telefonu, ilk 10 sıralamasında, bakalım hangi markalar; ve hangi markaların hangi modelleri yer almakta:
10) Nokia 5530 XpressMusic: Fiyat ve performans uyumunun güçlü olduğu, dokunmatik ekranlı akıllı cep telefonunun, çok satacağı düşünülmekte.
9) Palm Pre: Bu cep telefonunun, 2009 yılında Palm’i kurtardığı ileri sürülmekte. Multi-tasking özellikleri oldukça güçlü olan bu cep telefonunun, en iyi cep telefonu sıralamasında yer almasının başka bir nedeni ise, cep telefonunun, işte de kullanılabilecek bir QWERTY klavyesinin bulunması. Bu klavyenin de oldukça başarılı olduğu düşünülmekte.
8 ) LG BL40 Chocolate: Bu telefonu oluşturan maddeler, metal, cam ve plastik. Telefon oldukça sıradışı bir tasarıma sahip olması ile ilgi çekiyor. Aynı zamanda da, 21:9 ekranı ile oldukça etkili olan cep telefonunun özellikleri oldukça güçlü bulunuyor.
7) HTC Hero: Çok yeni bir telefon değil; 2009’da iPhone bu cep telefonu yüzünden oldukça zorlanmış gibi görünüyor. Ancak yine de iPhone kadar başarılı olamayan HTC Hero , en iyi cep telefonu sıralamasındaki 7. sırasını, kimselere kaptırmamayı amaçlayan ödüllü bir android cep telefonu
6) Nokia N900: En iyi cep telefonu sıralamasında 6. sırada yerini alan Nokia N900  küçük bir cep bilgisayarı özelliği taşıyor; ve Linux işletim sistemini kullanıyor. Yapamayacağı şey yok gibi görünen Nokia N900 dünyanın kapılarını, kendisini tercih edenlere açıyor.5) HTC HD2: 4.3 inc ekrana sahip olan HTC HD2, kapasitif dokunmatik ekran özellikleri taşımakta. Sense arayüzü ve güçlü özellikleri; aynı zamanda da hassas dokunmatik ekranı ile, ilgililerin oldukça beğendikleri bir cep telefonu HTC HD2
4) BlackBerry Bold 9700: Profesyonellerin tercih ettiği bir cep telefonu olması nedeniyle oldukça ilgi çeken bir cep telefonu. Çok güçlü bir işlemcinin yanısıra, optimize bir işletim sistemine sahip olan BlackBerry Bold 9700, oldukça hızlı; çok seri bir cep telefonu.
3) HTC Desire: Google’nin android cep telefonunun yerini alan bu model, en iyi cep telefonu sıralamasında 3. sıradaki yerini alırken, oldukça hassas olan bu dokunmatik ekranı ile, iPhone’nin dokunmatiğinin yerini almayı başarabilmiş özelliklere sahip gibi görünüyor. Bu telefonun özelliklerinden bahseden yorumcular: kullanıcıların, gözü kapalı mesaj yazabileceği bir cep telefonu, şeklinde yorumlarda bulunuyorlar.
2) Apple iPhone 3GS: Apple, her yıl, sadece bir model cep telefonu üreten bir marka. Bu nedenle, kendisine duymuş olduğu güveni, kullanıcılarının da yakalamasını sağlıyor. Ve bu stratejide reklam yapması da oldukça kolay. Ancak cep telefonu inceleyenler, bu ürün ile ilgili yorum yapmak yerine, Apple’nin, daha hızlı çalışması gerektiğine inanıyor; ve cep telefonu özelliklerinde artık sınır tanınmadığını ve iPhone için ciddi anlamda rakiplerin olduğunu belirtiyorlar.
1) HTC Legend: En iyi cep telefonu sıralamasında, en iyi cep telefonu olarak gösterilen HTC Legend, dokunmatik ekranındaki hassasiyet, kullanıcı arayüzündeki çok beğenilme, Google android işletim sistemi ve ayrıca da ergonomik yapısı ile OLED ekranı ve yüksek çözünürlüğü ile, en iyi cep telefonu olmayı hakedecek özelliklere sahip gibi görünüyor.

Bilgisayar Nedir

Bilgisayar, 1939 yılından günümüze kadar, gelişimini sürdürmüş olan; ve bu nedenle de her geçen gün, özellikle günümüzde kendini yenileyen bir araç olma özelliğini taşımaktadır. Bilgisayar, geçmişten günümüze kadar, çok olağanüstü bir araç olarak görülmüştür. Öyle ki, küçük çocuklara ”bilgisayar beyinli” tabirinin kullanılması, günümüzün dahi bilgisayarları ile değil, bundan yirmi sene öncenin bilgisayarları ile eşdeğer tutularak kullanılmış tabirlerden bir tanesidir.

Peki bu kadar önemli olan bilgisayar nedir? Bilgisayarın önemi nedir? Neden bilgisayar hayatımızın içine bu kadar girmiştir?
Bilgisayar: Farklı komutlar ile bilgileri işleyen, şekillendiren; ve bizlere geri veren bir makinedir diyebiliriz. Bilgisayar nedir sorusu için verilebilecek başka bir cevap ise, veri girişini yaptığımız bilgilerin, zaman geçip de ihtiyaç duyduğumuz zamanda, veri çıkışı olarak aldığımız bilgiler halinde depolanmasını sağlayan bir makinedir de dememiz yanlış olmayacaktır.
Bilgisayar nedir sorusuna her ne cevap verirsek verelim, bilgisayar, kullanımının günümüzde ne kadar yaygın olduğunu bilmeyenimiz de yoktur.Bilgisayar nedir, bilgisayar ne değildir, bu sorular için verilebilecek cevaplar ile birlikte, en iyi bilgisayar kavramı da günümüzde çok fazla kullanılan bir kavram olmaya başlamıştır. En iyi bilgisayar denilebilecek bir bilgisayar var mıdır? En iyi bilgisayar kavramı ne zaman doğruluk kazanmaktadır?
En iyi bilgisayar kavramının önem kazandığı zamanlar aslında geride kalmıştır, çünkü her zaman, en iyi bilgisayardan daha iyi bir bilgisayar var olacaktır. Çünkü bilgisayar, her geçen gün gelişmeye büyük bir hızla devam etmektedir. Bilgisayarların en iyi olmasının nedeni, içeriklerini oluşturan donanımların özelliklerinin en iyi olmasından kaynaklanmaktadır. 512 ÖB ekran kartı kullanılmış olan bir bilgisayar ile 1024 MB ekran kartı kullanılmış bir bilgisayar arasında, iyilik kötülük açısından bir ayrım yapmaya çalışırsak, elbette ki 1024 MB ekran kartına sahip olan bilgisayarın en iyi bilgisayar olduğunu söyleriz. Ancak en iyi bilgisayar denildiği zaman akla sadece ekran kartı değil, ram ve harddiski de dahil olmak üzere, bazen de markası gelmektedir.
Bilgisayar nedir denildiğinde aklınıza sadece masaüstü bilgisayarlar değil, masaüstü bilgisayarlar ile birlikte laptoplar da değil, cep telefonları da gelmektedir; çünkü artık cep telefonlarında da işletim sistemi kullanılmakta, cep telefonlarında da tarayıcılardan faydalanılmaktadır. Bu nedenle, cep telefonları ile bilgisayarlar arasında bağlantı kurmamız bizim için oldukça büyük öneme sahiptir. Bilgisayar alıren nelere dikkat edeceğinize karar vermeden önce, cep telefonunuzun hangi özelliklere sahip olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Wifi Cep Telefonu İle İnternet Elinizin Altında

Günümüzden 30 sene önceye gittiğimizde, telefon adı verilen cihazdan haberi olmayan bir toplum değildik elbette; ancak her evde de bir adet telefon bulunmuyordu. Telefonla konuşmak isteyenler, komşularına gidip, arayacak olan kişinin aramasını beklerlerdi; ya da kendileri postaneye giderek arama yaparlardı. O dönemlerde daha çok mektup yaygındı.

Askerlere mektup yazılır; uzak şehirdeki akraba ve eş dosta da bayram ya da yılbaşı gibi özel günlerde, tebrik kartı gönderilirdi. Ancak telefon kullanımı günümüzde o kadar yaygın ki, ev telefonları değil, cep telefonları kullanılmakta; ve cep telefonu kullanan herkes de, herhangi bir yerden, en uzak akrabası ile telefon görüşmesi yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor.
Cep telefonları, bundan ortalama 15 sene önce ülkemize girip de az sayıda insanın elinde görüldüğünde, cep telefonu olmayan kişilerin tepkisi: ”ev telefonu neyimize yetmiyor? Evimizde telefon var işte” şeklinde idi. Bu dönemden sonra ise, iş adamları; ve öğrencilerin ellerinde cep telefonu daha sık görülmeye başlandı. Zaman geçtikçe ise, herkesin elinde bir cep telefonu görür olduk.
Ve günümüzde cep telefonu karmaşası: artık herkesin elinde bir cep telefonu yok! Artık herkesin elinde iki cep telefonu var. Bununla birlikte, çift sim kartlı cep telefonları da bulunmakta. Bu cep telefonlarına sahip olanlar, tek cep telefonu taşıyabiliyorlar çantalarında; ya da ceplerinde… önümüzde zamanlarda ise, cep telefonu serüveninin daha ileri boyutlara ulaşacağı; ve insanların dört adet sim karta sahip olacağı düşüncesi ile, dört hatlı cep telefonlarının üretileceği söylentileri ortada dolaşmakta; başka bir söylenti ise, kişilerin cep telefonu ile konuşurken, yanlarında, konuştukları kişiler varmış gibi, cep telefonunda insan tenini hissetmeleri. Yani cep telefonunun, insan teni benzeri bir kaplama ile cep telefonları fanatiklerinin hizmetine sunulacağı yönünde.
Cep telefonu kullanımı o kadar ileri safhalara ılaştı ki; yeni cep telefonu alacak olan kişiler, wifi cep telefonu arıyorlar. Wifi cep telefonu özellikleri arasında tek önemli olan; ve belki de cep telefonunun insan hayatındaki en önemli nedeni olan internettir. Wifi cep telefonu ile, cep telefonu kullanıcılarına sunulan avantaj, cep telefonundan, kablosuz bir şekilde internete bağlanma olasılığıdır. Bu nedenle Wifi cep telefonu olanlar, cep telefonunu laptop gibi kullanabilme şansına da sahip olmuş olurlar.