Cep Telefonunuzla Yapmamanız Gerekenler

Cep telefonları hayatımızın o kadar önemli bir bölümünü kapladı ki, yapmamamız gereken şeyleri de onunla yapar; ve, çevremizdekileri rahatsız eder hale geldik. Bu yazımızda sizlere, cep telefonuyla yapmamanız gerekenlerden söz edeceğiz. Evet, sosyal olmak güzeldir; fakat, zaten sosyal bir haldeyken, daha fazla sosyal olmaya çalışmak… Biz bunu önermiyoruz. İşte cep telefonunuzla yapmamanız gerekenler:

Ödeme yaparken, kesinlikle cep telefonu ile mesajlaşmamalısınız. Bu durum, hem kasiyerin sizi beklemesine neden olur; hem de arkanızdaki kişilerin sıra beklemesine. Ve, ödeme sırasında cep telefonuyla konuşmak, kibirlilik göstergesi olarak düşünülmektedir.
Cep telefonu ile yapmamanız gereken bir diğer şey de, yürürken mesaj ya da e-posta yazmak. Bu durum sizi gerçek dünyadan alıp, başka bir dünyaya götürür. Hava durumundan haberdar olmaz, çevrenizdekilerin neler yaptıklarını görmezsiniz. Bu nedenle, yürürken mesaj yazmamak adına, cep telefonunuzu, ulaşımı zor bir yere koymanızı öneriyoruz.
Cep telefonu ile yapmamanız gerekenlerden bir diğeri de, çevrenizdeki insanları rahatsız edeceğinizi düşünerek, hoparlör açıkken video izlememek, ya da oyun oynamamak. Bu durumu bir başkası yapsa siz de rahatsız olursunuz. Kimse sizi dinlemek zorunda değil..
Cep telefonu ile yapılmaması gereken şeylerden bir diğeri de tuvalette konuşmamaktır. Bu durum, her ne olursa olsun, tiksindirici bir durum olarak görülmektedir.
Bir kişiyle konuşurken, cep telefonunuzu kontrol etmeyin. Bu, size bir şeyler anlatan kişinin, kendisini değersiz hissetmesine neden olmaktadır. Onun da anlattıklarının değerli olduğunu ona hissettirmeli, ve cep telefonunuzu kontrol etmekten vazgeçmelisiniz.
Cep telefonu ile, haberi olmayan bir kişinin fotoğrafını çekmekten de vazgeçin. Cep telefonunuzda kameranın olması demek, onu, insanların hoşnut olmayacakları şekilde kullanmanız anlamına gelmemelidir. Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi, siz de başkasına yapmayın.
Kalabalık bir ortamda antisosyal olmak istemiyorsanız, telefonunuzla sürekli uğraşmaktan vazgeçin. Bu durum hiç hoş olmayabiliyor. Yemek masasında telefonunuzun işi yok, onu ayrı, ulaşamayacağınız bir yere koyun mesela…
Çevrenizde insanlar varken telefonla konuşmayın. Tren, otobüs; ya da alışveriş merkezlerinde, insanlar sizin konuşmalarınızı dinlemek zorunda değiller, ve siz de kimsenin dikkatini dağıtma; ve kavramsal yeteneğini azaltma hakkına sahip değilsiniz…