Eğitimde Teknolojinin Önemi

egitimde-teknolojinin-onemiTeknoloji günümüzde yaygın şekilde kullanılmakta; ve, 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon; ya da tablet görebilmek mümkün olmaktadır. Ancak tüm bu yaygın kullanımın temelinde sosyal medya yer alır. Oysa ki eğitimde teknoloji, özellikle öğrenciler tarafından daha yaygın şekilde kullanılmalıdır. Çünkü, bilgi teknolojileri sayesinde bilgiye hem daha kısa zamanda ulaşılır, hem de ulaşılan bilgi en somut şekli ile öğrenciye aktarılır. Durum bu iken, öğrencinin bilgiyi kavrama yeteneği daha fazla olacaktır.

Fakat, eğitimde teknolojinin önemi her ne kadar biliniyor olsa da, ülkemizde bu anlamda gerekli çalışmalar, sosyal sorumluluk çalışmaları, ve projelerin ilerisine gidebilmiş değildir. Karşılaşılan her bir toplumsal problemde, eğitimin öneminden söz ediliyor olsa da, bu anlamda gerekli, farklı eğitim teknikleri bir türlü, tam olarak hayata geçirilememektedir. Bilgi öğrencilere her ne kadar, kitaplar aracılığı ile veriliyor olsa da, öğrencilerin, kullanmaktan çok memnun oldukları teknoloji sayesinde bilgiyi alabilmeleri, daha verimli eğitim sisteminin ilk adımlarından bir tanesi olacaktır.

İnternetin Çocuklara Zararları Nelerdir?

Ülkemizde halihazırda okuma – yazma bilmeyen kişilerin varlığından söz edilirken, bu konunun dünya genelinde, bilgisayar kullanmayı bilip bilmemek şeklinde konuşulduğunu belirtmeliyiz. Buradan şu çıkarımı elde edebiliriz: Bilgisayar kullanmayı bilmek, okuma – yazma bilmek kadar önemlidir.

Ancak günümüz çocukları, neredeyse gözlerini bilgisayarla açıyor olmakla birlikte, bilgisayar okur yazarı olmamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada da şuna dikkat etmek önemlidir ki, bilgisayar çocuklara, faydalı olabilmesi adına öğretilmelidir… Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanılacağı anlatılarak, bilgisayarı ödev yapma, ders çalışmada nasıl kullanacağı açık şekilde belirtilerek öğretilmelidir.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre, eğitimde teknolojinin kullanılması ile, bilgi öğrencilere daha kolay; ve kalıcı şekilde aktarılmaktadır. Bunun nedeni, bilginin, hedefe farklı uyaranlar sayesinde aktarılmasından ileri gelmektedir. Video ile aktarılan bir bilgi, hem görsel; hem de işitsel olarak aktarıldığından, hem daha kolay öğrenilmekte; hem de daha akılda kalıcı olabilmektedir. İzlediğiniz bir filmi mi, okuduğunuz bir kitabı mı daha kolay aklınızda tutabilirsiniz?

İşte bu nedenle eğitimde teknoloji kullanılmalıdır. Bu durum sadece öğrencilerin değil, öğretmenlerin de işini kolaylaştıracaktır. Bu anlamda basitçe şu örneği verebiliriz: Ağ bağlantısı ile bilgisayar üzerinden öğrencilerine ders veren bir öğretmen, yerinden kalkmadan, öğrencilerinin bilgisayar üzerinde neler yaptığını görebilir; ve müdahalede bulunabilir…

İnternetten Ödev Yapmak Mümkün

internetten-odev-yapmakEğitimde teknolojinin kullanılmaya başlanması ile birlikte, ödev yapmak artık öğrenciler için daha kolay bir hal aldı… Bundan 20 sene öncesine kadar, ödev yapmak için kaynak aramak gerekiyor, ve zaman zaman aranan kaynaklara ulaşılamıyordu. Bunun için kütüphanelere gidiliyor, komşulara başvuruluyor, ama yine de aranan kaynak bulunamadığında, öğretmenden kötü notlar geliyor, laflar duyuluyordu. Ancak günümüzde, internetten ödev yapmak kavramı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Elbette eğitimde teknolojinin varlığı, öğrencilerin kolaya kaçmasına neden olmamalı; örneğin aradığınız ödevi yapılmış şekilde bulduğunuzda, kopyalayıp yapıştırarak; ya da direkt olarak yazıcıdan kağıda aktararak öğretmene vermeyin. Bu şekilde, ödev amacına ulaşmayacak, siz ne ders tekrarı yapmış, ne de sonraki derse hazırlık yapmış olursunuz. Ama bulmuş olduğunuz kaynak ödevi, kendi cümlelerinizle yeni bir ödev haline getirmek, sizin için daha yararlı bir çalışma şekli olabilir… Peki internetten ödev nasıl yapılır?

Bilgisayar Nedir Kısaca

Bunun için farklı ödev sitelerinin varlıkları söz konusudur. Siz bu sitelere, daha önceden yapmış olduğunuz bir ödevi kaydederek üye olabilir, ya da bazılarına ücretsiz kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha önceden yapılmış bir ödev ile kayıt olunan bir ödev sitesine üye olursanız, belki aradığınız pek çok kaynağa ulaşırsınız; ama bu ödevlerin çok başarılı olmayabileceğini de belirtmeliyiz. Bununla birlikte, Google üzerinden de, size verilen ödev ile ilgili arama gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada, uzun ödevin değil, kısa, ama öz ödevin öğretmenler tarafından daha çok tercih edildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Peki ödev siteleri arasında hangilerinden, neden yararlanmalısınız?

Odev Online: Ödev siteleri arasında yer alan Ödev Online’ye kayıt işlemi tamamen ücretsiz, ve de şartsız. Ancak, burada ödevleri sizin yerinize üniversite öğrencileri hazırlıyor. Sizin ise yapmanız gereken, daha önceden hazırlanmış olan ödevleri incelemek, ve beğenmiş olduğunuz bir ödeve benzer ödev talebinde bulunmaktan ibaret…

İnternetin Çocuklara Zararları Nelerdir?

ÖdevTR: İnternetten ödev yapmak için ÖdevTR’yi seçerseniz, burada aradığınız pek çok kaynağı bulabilirsiniz… Ama bulacağınız sadece kaynaktan ibarettir. Daha çok üniversite öğrencilerine hizmet eden sitede, ilkokul için de kaynak bulabilmeniz mümkün. Yapmanız gereken, buradan ödevinize yarayacak bilgileri edinip, sonrasında ödevinizi kendiniz kazırlamak… Ya da, ücret karşılığında, ödevlerinizi yaptırabilmektesiniz…

Ödev Ara: Aradığınız kaynakları bulabilmek adına, güzelce sınıflandırılmış ödev sitelerinden biri de Ödev Ara’dır, ve oldukça kapsamlı olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Kısacası, eğitimde teknolojiden yararlanarak, internetten ödev yapmak için öğrencilere çok sayıda olanak sunulmaktadır. Yapılması gereken, bu olanakların nasıl değerlendirileceğini bilmektir.