Kalemli Dokunmatik Telefonlar Ne İçin Kullanılır?

kalemli dokunmatik telefonlarGünümüzde akıllı telefon piyasasında kullanabileceğimiz pek çok cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazların birçoğu özellik olarak birbirlerine çok benzese de aralarında farklı özellikler bulunabilmektedir. Bu özellikler arasında ihtiyacımıza ve kesemize en uygun olanı seçerek satın almaktayız. Özellikle son zamanlarda akıllı telefonların ekranlarının büyümesi, kullanıcılarının kalemli dokunmatik telefonlar tercih etmesine yol açtı. Gerek kullanım kolaylığı gerekse işlevselliği gibi nedenler kalemleri olan cep telefonlarını diğerlerine nazaran daha cazip kılmaktadır.

Kalemli telefonlar, genel olarak 5 inç ve üzeri büyüklüğe sahip cihazlar olmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle phablet olarak da isimlendirilmektedir. Stylus olarak da bilinen dokunmatik kalemler, bu telefonlarda özellikle iş dünyasında çok tutulmaktadır. Grafikçiler, tasarımcılar gibi meslek mensupları dokunmatik ekranlı büyük cihazlarında kalemli olanlarını tercih etmektedir. Notlar almak, çizimler yapmak, büyük ekrandaki objeleri kullanmak gibi ihtiyaçlar kalemli cep telefonlarına olan talepleri arttırmaktadır.

Kalemli dokunmatik telefonlar birçoğu için temel ihtiyaç sebebi olurken bazıları için de tamamen hobi amaçlı tercih edilmektedir. Bu kalemler akıllı telefonların yanında verilmektedir çoğu zaman. Fakat bazı kişiler cihazın anında verilen kalemin yerine daha kullanışlı harici bir kalem satın alarak kullanmayı tercih etmektedir. Bazı cihazların yanında kalem olmaması ve kalem ihtiyacının olması durumunda haricen alınması gerekebilmektedir. Sonuç olarak kalemli cep telefonları, özellikle iş dünyasında oldukça kullanışlıdır. Bu nedenle pek çok kimse tarafından akıllı cihazın kalemli olması tercih sebebidir

Kalemli Akıllı Telefonlardan LG G Pro Lite Mi Samsung Galaxy Note 3 Mü?

samsung-galaxy-note-3Bu yazımızda sizlere, LG G Pro Lite mi Samsung Galaxy Note 3 mü sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kalemli akıllı telefonlar arasında yer alan Samsung Galaxy Note 3’ü mü, yoksa LG G Pro Lite’i mi almak istediğinize karar veremiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Samsung Galaxy Note 3 mü LG G Pro Lite mi sorusunun yanıtını sizlere vermeye çalışalım, ve kalemli akıllı telefonlardan hangisini almak istediğinize karar vermenizi sağlayalım.

LG G Pro Lite Mini SIM ile Samsung Galaxy Note 3 ise Micro SIM ile çalışıyor.
LG G Pro Lite 9.4 milimetre inceliğinde, Samsung Galaxy Note 3’ün inceliği ise 8.3 milimetre.
LG G Pro Lite 161 gram ağırlığında, Samsung Galaxy Note 3’ün ağırlığı ise 168 gram.
LG G Pro Lite’nin ekranı IPS LCD iken, Samsung Galaxy Note 3’ün ekranı Süper AMOLED ekran.
LG G Pro Lite ekran boyutu 5.5 inç iken Samsung Galaxy Note 3’ün 5.7 inç ekranı var.
LG G Pro Lite ekran çözünürlüğü 540 x 960 piksel Samsung Galaxy Note 3 ise Full HD çözünürlük ile geliyor.
LG G Pro Lite ppi değeri 200 iken, Samsung Galaxy Note 3’ün ppi değeri 386 olarak belirtiliyor.
lg-g-pro-lite-d680Buraya kadar baktığımızda, kalemli akıllı telefonlar arasında, ekran boyutu, ve görüntü kalitesi olarak Samsung Galaxy Note 3’ün üstünlüğünü görüyoruz. İncelik bakımından da üstün olan Samsung Galaxy Note 3’ün karşısında, LG G Pro Lite daha hafif bulunuyor. LG G Pro Lite mi Samsung Galaxy Note 3 mü diyenler için bilgilerimizi aktarmaya devam edecek olursak:
LG G Pro Lite’nin dahili hafızası 8 GB. Samsung Galaxy Note 3’ün ise üç farklı hafıza alternatifi var: 16 GB, 32 GB, 64 GB… Bununla birlikte, Samsung Galaxy Note 3’ün hafızası MicroSD kart ile 64 GB daha arttırılabilir iken, LG G Pro Lite’nin hafızası 32 GB arttırılabiliyor. LG G Pro Lite mi Samsung Galaxy Note 3 mü diyenler, Samsung Galaxy Note 3’ün içerisine, her koşulda daha fazla bilgi yükleyebiliyor.
LG G Pro Lite içerisinde 1 GB RAM bulunurken, Samsung Galaxy Note 3 içerisinde 3 GB RAM yer alıyor. Bu şu anlama geliyor: Samsung Galaxy Note 3 ile aynı anda çok daha fazla program, ve uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz…
LG G Pro Lite’nin bağlantı alternatifleri Samsung Galaxy Note 3’e göre biraz zayıf kalıyor. 7.2 Mbps hızı ile internet bağlantısı sunan LG G Pro Lite’nin karşısında Samsung Galaxy Note 3’ün hızı 42 Mbps olarak gözlemleniyor. Bluetooth 3.0 kullanan LG G Pro Lite’nin karşısında Samsung Galaxy Note 3 Bluetooth 4.0 ile geliyor. NFC desteği de sunmayı ihmal etmeyen Samsung Galaxy Note 3’ün USB 3.0 bağlantısı bulunuyor. LG G Pro Lite’de ise USB 2.0 mevcut.
Samsung Galaxy Note 3’ün dahili kamerası 13 MegaPiksel, ve Kalite Kontrol özelliğine sahip. LG G Pro Lite’nin kamerası ise 8 MegaPiksel. Görüntülü konuşma için sunulan ön kamera ise LG G Pro Lite’de 1.2 MegaPiksel iken, Samsung Galaxy Note 3’te 2 MegaPiksel olarak belirtiliyor.
LG G Pro Lite Android 4.1.2 işletim sistemi ile gelirken, Samsung Galaxy Note 3 Android 4.3 işletim sistemini kullanıyor, ve Android 4.4 güncellemesini de almış bulunuyor.
MediaTek MT6577 çift çekirdekli 1 GHz Cortex A9 işlemci kullanan LG G Pro Lite’nin karşısında, Exynos 5 Octa dört çekirdekli 1.3 GHz Cortex A7 işlemci kullanan Samsung Galaxy Note 3 duruyor. Bu da bize, iki cihazın hızı ile alakalı çok net bir bilgi sunuyor…
Mali-T628 MP6 grafik işlemcili Samsung Galaxy Note 3’e ise LG G Pro Lite PowerVR SGX531 grafik işlemci karşılık veriyor.
LG G Pro Lite’de FM Radio mevcut iken, Samsung Galaxy Note 3 için aynı durum söz konusu değil.
LG G Pro Lite içerisinde Li-İon 3140 mAh gücünde, Samsung Galaxy Note 3 içerisinde ise 3200 mAh gücünde pil bulunuyor. LG G Pro Lite ile 700 saat bekleme, 14 saat konuşma yapılabiliyor iken, Samsung Galaxy Note 3 ile 420 saat bekleme 21 saat konuşma yapılabiliyor.
Kalemli akıllı telefonlar arasında LG G Pro Lite mi Samsung Galaxy Note 3 mü sorusuna yanıt olarak, verilen özelliklerine baktığımızda Samsung Galaxy Note 3’ü direk görüyoruz, ancak, iki cihaz arasında yarıyarıya fiyat farkı bulunduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Samsung Galaxy Note 3 1.959 TL’ye satılırken, LG G Pro Lite 999 TL’den satılıyor…