Kişisel Blog Nedir?

kisisel-blog-nedirİnternette, özellikle webmaster forumlarını dolaşırken şu şekilde bir soru ile karşılaşırsınız: Hangi alanda site açmalıyım? Bu soruyu insanlar aslında, para kazandıran siteler ile ilgili bilgi edinebilmek adına sorarlar. Bizler ise, yanıt olarak, soruyu soran kişinin ilgi alanına giren bir konu seçerek, bu alanda site açmasının doğru olacağını belirtiriz. Üniversite öğrencisi bir delikanlının, bebek bakımı ile ilgili site açması çok da mantıklı değildir çünkü… Ancak eğer bir konuya yönelmek istemiyorsanız; ya da ne yapacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, kişisel blog açabilirsiniz… Peki kişisel blog nedir? Hangi alanda site açmalıyım diyenler için bu sorunun yanıtını paylaşacağız yazımızın ilerleyen bölümlerinde…

Kişisel Blog Nedir?

Bir kişinin, kendi üslubu ile; yani, tamamen kendi cümlelerini, anlatım biçimini kullanarak, belli bir konu, ya da farklı konular üzerindeki oluşturmuş olduğu içerikleri paylaştığı site türüne kişisel blog denilmesi yanlış olmayacaktır.

Blogger Nedir?

Kişisel blog sitelerinde belli bir konunun yer alması zorunlu değildir. Bebek bakımı ile ilgili bir siteye girdiğinizde, site içerisinde teknoloji konusu görseniz şaşırabilirsiniz… Ama bir kişisel blog sitesinde, her türlü konu ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür sitelerde hedef konu değil, yazarın kendi düşünceleridir.

Peki siz, kişisel blog sitenizde hangi konulara yer vermelisiniz? Hedef sizin görüşleriniz olacağı için, sizi yine bir erkek üniversite öğrencisi olarak düşünecek olursak, bebek bakımı konusunda pek bir görüşünüz olmadığından, içeriğiniz pek de ilgi çekmeyecektir. Ve yazarken sizin sıkılmanız da söz konusudur… Kim sizi kişisel blog açmak için zorladı ki sıkılacağınız bir konu üzerinde yazıp da zamanınızı boşa harcayacaksınız? Hedef güzel zaman geçirebilmek iken, neden okuyucuya negatif enerji yansıtasınız ki? Bu nedenle konu seçerken, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı, sevdiğiniz şeyleri düşünmelisiniz.

Blogger Nasıl Olunur?

Kişisel blogda, konu kadar önemli bir diğer detay da, bloğun görünümüdür. Temanın göz yorması demek; ya da renklerin itici olması durumunda, okuyucunun, içeriği okumadan, siteden çıkabilmesi durumu söz konusudur. Bu nedenle, ister ücretli, ister ücretsiz; ama okuyucu dostu bir tema seçmelisiniz. Ve seçmiş olduğunuz tema içerisinde, okuyucular, aradıkları bilgilere de kolay şekilde ulaşabilmeliler. Tüm bunları değerlendirirken, kendi web deneyimlerinizi rahatlıkla göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kişisel blog nedir sorusunun yanıtını verirken de belirtmiş olduğumuz gibi, site sahibinin kendi üslubu çok önemlidir. Okuyucularınız, sizin tecrübelerinizi, sizin cümlelerinizle almak ister. Bu nedenle, örneğin ebidunya’ya, farklı yazarların yazıları eklenebilir; ama bir kişisel blogdan söz edildiğinde, o sitenin sadece tek bir yazarı vardır; o da site sahibidir. Bu detayı kesinlikle göz ardı etmemeli, okuyucu ile samimi, ama abartılı olmayan bir diyalog kurmanız oldukça önemlidir.

Blog İçeriği Nasıl Olmalı?

Peki kişisel blog para kazandırır mı? Kişisel düşüncelerinizi para ile satmayı siz ister misiniz ki, okurlarınız sizin düşüncelerinizi okuyup da size para kazandırmak istesin? Para kazanmak için açılan kişisel blog siteleri bu nedenle başarısız olmaktadır. Ancak, siz eğer, para kazanma hedefi olmadan bir kişisel blog açar; ve güzel bir takipçi kitlesine ulaşabilirseniz, reklam şirketlerinin dikkatini çekebilir, ve bu şekilde iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu noktada bile, okuyucuyu reklama boğmak, başarısızlık nedeni olacaktır.