Cep Telefonu Yavaşlamasının Sebebi NAND Flash Bellek Olabilir

Pek çoğumuz, cep telefonumuza daha fazla veri yükleyebilmek, verileri cep telefonumuza aktarabilmek adına NAND flash, ve NAND flash bellek kullanımı gerçekleştiriyoruz. Daha sonra da bir bakıyoruz ki, Android kullanılan akıllı cep telefonunda, cep telefonu yavaşlaması gibi bir problemle karşı karşıya kalmışız… Cep telefonu yavaşlamasını nasıl anlıyoruz? Cep telefonumuza yüklemek istediğimiz internet siteleri yavaş açılıyor. Wi-Fi desteğini çok düşük bir performansta alıyoruz. Facebook uygulamasını, ya da Google+ uygulamasını çok düşük hızla alıyoruz… Ve biz..

Evet biz, suçu cep telefonumuzun işlemcisine atıyoruz… Cep telefonu yavaşlamasının suçlusunun işlemci olduğuna neredeyse inanıyoruz. Oysa yapılan bir araştırma, cep telefonu yavaşlamasında işlemciden çok NAND flash belleklerin rol oynadığını kanıtlıyor. Çünkü NAND flash bellek, rastgele yazılımlar yapıyor. Ve araştırmacılar, cep telefonu yavaşlamasının önüne geçmek için, veri yazılımının sıralı yapıldığı bir flash bellek seçimini öneriyor.
NAND flash belek için yapılan araştırma o denli önemli veriler içeriyor ki, cep telefonu yavaşlamasının, %300 oranında gerçekleştirildiği bile belirtilebiliyor. Bundan dolayı NAND flash bellek seçiminde dikkatli olunması gerekiyor. Bununla birlikte elbette, cep telefonu yavaşlaması için alınabilecek bir diğer önlem, NAND flash memory’i düzenli bir şekilde kullanabilecek uygulamalar yüklemek. Yani diyebiliriz ki, cep telefonu yavaşlamasının tek suçlusu işlemci değil, NAND flash memory de değil, aynı zamanda cep telefonuna yüklenen uygulamalar. O halde, cep telefonu yavaşlamasının önüne geçebilmek biraz da cep telefonu kullanıcısının elinde…