Hangi Pokemon Hangisine Karşı Güçlü?

Pokemon Go OyunuPokemon Go‘nun son zamanlarda ne denli ünlü bir oyun olduğunu artık ev hanımından, en küçük çocuklara kadar herkes biliyor. İnsanlar ya Pokemon GO hesabı satın alarak, gelişmiş pokemonları savaşlarında kullanıyor; ya da pokemon avlayıp, onları geliştirerek savaşlarda kullanıyor. Fakat, hangi pokemon hangisine karşı güçlü, bunu kestirmekte henüz zorlanıyoruz. Bu nedenle yazımız içerisinde sizlere, pokemon çeşitleri ve özelliklerinden söz etmek istedik:

Hangi Pokemon Hangisine Karşı Güçlü?

• Ateş Türü Pokemonlar: Metal, buz, böcek, ve çimene karşı çok güçlü olan ateş türü pokemonlar, toprak, kaya; ve sudan daha çok zarar görüyor.

• Çimen Türü Pokemonlar: Hangi pokemon hangisine karşı güçlü sorusunun yanıtlarına baktığımızda, çimen türü pokemonların, su, kaya, ve toprağa karşı daha güçlü olduğunu görüyoruz. En çok zarar gördükleri türler ise, ateş, buz, zehir, böcek; ve uçan…

• Su Türü Pokemonlar: Pokemon çeşitleri ve özelliklerine göre, su türü pokemonlara baktığımızda, ateş, kaya; ve toprağa karşı çok güçlü olduklarını görüyoruz. Ama, elektrik ile çimen de, su türü pokemonlara en çok zarar veren pokemon türleri arasında yer alıyor.

• Elektrik Türü Pokemonlar: Uçan, ve suya karşı çok güölüler. Toprak ise, saldırılar sırasında, elektrik türü pokemonlara en çok zarar veren pokemon türü olarak karşımıza çıkıyor.

• Kaya Türü Pokemonlar: Böcek, uçan, ateş; ve buz’a karşı daha güçlü olan kaya türü pokemonların güçleri su, çimen, dövüş, toprak, ve metal’e göre daha az.

• Toprak Türü Pokemonlar: Ateş, elektrik, kaya, metal; ve zehir’e karşı daha güçlü olan toprak türü pokemonların güçleri çimen, su, ve buzdan daha az. Elektrik ise, Toprak türü pokemonları etkilemiyor.

• Dövüş Türü Pokemonlar: Normal, buz, kaya, metal; ve karanlık’tan daha güçlü olan dövüş türü pokemonlar, en çok uçan, peri; ve psychic türü pokemonlardan etkileniyor. Hayalet türü pokemonlara karşı ise etki etmiyor.

• Normal Tür Pokemonlar: Hayalet türü pokemonlara hiç etki edemeyen normal tür pokemonlar, yine hayalet türü pokemonlardan etkilenmiyor. Dövüş türü pokemonlardan ise çok fazla zarar gördüklerini belirtmeliyiz.

• Uçan Türü Pokemonlar: En çok, çimen, böcek; ve dövüş türü pokemonlara zarar veren uçan türü pokemonlar, kaya, elektrik; ve buzdan çok zarar görüyor. Topraktan ise hiç etkilenmiyor.

• Böcek Türü Pokemonlar: Psychis, çimen; ve karanlık türü pokemonlara en çok zararı vermekle birlikte, ateş, kaya; ve uçan türü pokemonlardan çok zarar görüyor.

• Zehir Türü Pokemonlar: Hangi pokemon hangisine karşı güçlü sorusunun yanıtlarına göre, zehir türü pokemonlar, çimen, ve periye karşı daha güçlü. Psychic; ve toprak ise, zehir türü pokemonlardan daha güçlü.

• Psychis Türü Pokemonlar: Pokemon çeşitleri ve özelliklerine göre Psychis türü pokemonlar, dövüş; ve zehir’den daha güçlüler. Hayalet, karanlık; ve böcek türü pokemonlardan ise çok fazla zarar gördüklerini belirtmeliyiz.

• Buz Türü Pokemonlar: Çimen, toprak, uçan, ve ejderha türü pokemonlara çok zarar veren buz türü pokemonlar, Pokemon GO oyununda en çok ateş, dövüş, kaya; ve metal’den zarar görüyor.

• Hayalet Türü Pokemonlar: Psychis; ve hayalet türü pokemonlara daha çok zarar veren hayalet türü pokemonlar, kendileri gibi hayalet türü pokemonlardan, ve karanlıktan daha çok zarar görüyor. Normal, ve dövüş türünden ise etkilenmiyor.

• Ejderha Türü Pokemonlar: Kendileri gibi ejderha türü pokemonlara en çok zararı veriyorlar. Yine en çok ejderha türünden, buz, ve peri türü pokemonlardan etkileniyorlar. Peri türü pokemonlara etki edemediklerini de belirtelim.

• Metal Türü Pokemonlar: Peri, kaya, ve buz türü pokemonlara daha çok zarar vermekle birlikte, ateş, dövüş; ve topraktan daha çok zarar görüyorlar. Zehir türü pokemonlardan ise hiç etkilenmiyorlar.

• Karanlık Türü Pokemonlar: Psychis; ve karanlık türü pokemonlara en çok zararı vermekle birlikte, dövüş, böcek, ve periden de daha çok zarar görüyorlar. Psychic türü pokemonlardan da hiç etkilenmiyorlar.

• Peri Türü Pokemonlar: Dövüş, ejderha, ve karanlık’a çok zarar vermekle birlikte, zehir; ve metal’den çok zarar görüyorlar. Ejderha’dan ise etkilenmiyorlar.

Pokemon GO Hesabımı Satmak İstiyorum

Pokemon Go OyunuSizlere, sitemiz üzerinden Pokemon GO haberlerini aktarmaya devam edeceğimizi belirtmiştik. Ve bu yazımızda da, Pokemon GO hesabımı satmak istiyorum diyenler için bilgi aktarımında bulunacağız. Malum, Pokemon GO çılgınlığı tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Kimilerimizin boş zamanı çok, bu nedenle evlerimizden dışarı çıkıp Pokemon avlayabiliyoruz. Kimilerimizin de zamanı yok; ama gelişmiş pokemonlarla Pokemon GO oynama isteğimiz var… İşte bu nedenle Pokemon GO hesabı rahatlıkla satılabiliyor.

Diyelim ki evden dışarı çıkıp, çok sayıda pokemon avladınız, Pokemon GO seviyenizi arttırdınız, ve eBay, ya da benzeri bir alışveriş sitesine girdiniz… Artık zaten Pokemon GO oynamak istemiyorsunuz, ya da paraya ihtiyacınız var; ve sizin için seviye atlamak çocuk oyuncağı… Peki Pokemon GO haberlerine göre, bir Pokemon GO hesabı ne kadar ediyor?

İşte bu tam da sizin, hesabınızın kaçıncı seviyede olduğuna; ve ne kadar gelişmiş pokemonunuzun bulunduğuna bağlı… Ama genel olarak, 20. seviyedeki bir hesabı 400$’dan satabileceğinizi söyleyebiliriz ki bu da Türk lirası ile ortalama 1.150 TL ediyor…

Ama hesabınızı satmak için illa ki 20. seviyede olmanıza da gerek yok… 100$ – 1000$ arası rakamlardan hesabınızı satabilmeniz mümkün… İşte tam da bu noktada şunu belirtmekte fayda var: sistem, hesap satmayı; ve satın almayı yasaklamış durumda… Yani, eğer para verip bir Pokemon GO hesabı satın alacaksanız, banlanma riskini de göze almış olmanız gerekiyor… Ya da durumu belli etmemek adına dikkatli olmalısınız…

Pokemon Go Çılgınlığı!

Pokemon Go OyunuSon günlerin yeni oyun çılgınlığının adı Pokemon GO… Öyle ki, oyunlara karşı pek bir ilgisi olmayan ben, öncelikle internet üzerinde Pokemon GO hakkında haberler gördüm, ama okumadım, sonrasında, televizyon izlerken, haberlerde Pokemon GO’yu gördüm… Herkes izlediği için benim de izlemem kaçınılmaz oldu… Ve tam da bu esnada annem: “Bu oyunu biliyor musunuz? Twitter’den bile çok bu oyunla ilgileniyor artık insanlar…” dedi biz çocuklarına, bana, ve kardeşime… Zaten o arada Pokemon GO nasıl oynanır, haberlerde de bunu gösteriyorlardı… Sonrasında annem devam etti. “Ama bu oyunun çok oynanmaması gerekiyormuş, çünkü oyunu oynarken, herkes senin mailine gelen mailleri görüyormuş…” Yok artık, daha neler dedim. Teknolojinin içinde yoğurulan bizler; ama bize bunun haberlerini veren annemiz… Aradan bir kaç saat geçti; ve telefonum çaldı, arayan bir bilgisayarcı arkadaşım, sitemiz üzerinde onun da konularını okumaktasınız… Dedi ki: “Sana bir konu çıktı…” Ne olduğunu sordum… “Pokemon GO” dedi… “Şu anda en çok arananlar listesinin ilk sıralarında, zamanım olsa ben yazacağım; ama zamanım yok, inan bu konu hakkında yazmak için içim gidiyor…” Hal böyle olunca, Pokemon GO oyunu hakkında bilgi aktarımında bulunmak, ve bu çılgınlıkla ilgili bilgi edinmek, benim için de farz oldu… Acaba insanlar neden Pokemon GO oyununa bu kadar ilgi duydu?

Pokemon GO Neden Tuttu?

Pokemon GO aslında bir avlanma oyunu… Yapmanız gereken, Pokemon’u bulmak, ve avlamak… Uzmanlara göre göre ise, oyunun tutmasının bir nedeni var… Malumunuz, teknoloji, insanlık tarihi boyunca bu kadar yoğun değildi, hatta insanlar bu kadar modern değillerdi… Hayatlarını sürdürmek için atalarımız, avcı – toplayıcı bir yaşam sürmekte idiler… Bizler bu çağları yaşayamadığımız gibi, yaşayamayacağımızı da düşünmüyor değiliz; en azından ben, bilgisayarım; ve telefonum olmadan nasıl yaşarım…? Aslında bunu düşünmeye çok da gerek yok; zaten bunu yaşamamız imkansız, ama Pokemon GO ile, atalarımızın neler yaşadığını anlayabiliyoruz… Bu durum şuna benzetiliyor: Hani bizler, daha dünyaya gelmeden önce, annelerimizin karnında bir su içerisinde yaşadık ya, ve şimdilerde denizi – havuzu sevmeyenimiz yok ya… İşte uzmanlar bu durumun, içgüdüsel olduğunu düşünüyor. Bizler farkına varmasak da, anne karnına duymuş olduğumuz özlemle denize; ve havuza girmeyi seviyoruz… İşte Pokemon GO oyunu da öyle, farkına varmasak da, içgüdüsel olarak atalarımızın yaşamına bir özlem…

Pokemon GO Ne Kadar Tuttu?

İşte tam bu noktada annemin ne kadar haklı olduğunu görüyorum; çünkü, insanlar günde 33 dakikalarını Pokemon GO oyunu oynayarak geçiriyorlar. Bu rakam size göre az mı geldi? O zaman şöyle yapalım: Facebook’ta, günlük ortalama geçirilen zaman 22 dakika, Twitter’de ise bu süre 17 dakikaya kadar düşmekte… Ve Pokemon GO, tam olarak piyasaya sürülmediğinde dahi, oyun için harcanan günlük ortalama zaman dilimi 33 dakika… Ama, halihazırda, en çok zaman ayırılan oyun da değil… Candy Crush Saga günde 43 dakika oynanıyor… Ve bu iki oyunu uzak ara takip eden ise Game Of War… İnanılması zor ama, günde 2 saat, Game Of War için öldürülebiliyor…

Pokemon GO Ücretli Mi?

Aslında mobil platformlarda oynanan Pokemon GO ücretli değil… Ama, oyuncular kendilerini Pokemon GO oyununa o kadar kaptırmış durumda ki, oyun içi satın alma rakamlarına bakıldığında ki bu rakamlar elbette, oyunculardan tahsil edilen rakamlar, ve Pokemon GO’nun 2 haftada 14.000.000$ kazandığı yönünde… Şimdi size bir sır verelim: oynamış olduğunuz her oyun, kullanmakta olduğunuz her uygulama bir sunucu üzerinden size yönlendirilir, bazen tek sunucu yetmez, bir kaç sunucu ile oyunlar, ya da uygulamalar çalıştırılır; her bir sunucunun maliyeti de yayıncı tarafından ödenir… Oyuna; ya da uygulamaya olan ilgi ne kadar fazlaysa, o kadar fazla sunucu, ve sunucu özelliği gerekir, bu da o kadar fazla para demektir… Neden bunu anlattığımı soracak olursanız, Pokemon GO, daha uluslararası alanda yayınlanmadı; nedeni de sunucu yetersizliği… Yani maddi yetersizlik de diyebiliriz; ancak söz konusu uçuk rakamların ne kadar gerçek olduğu bilinmese de, 2 hafta içerisinde bu denli kazanan bir oyun, kısa zamanda kendini daha da fazla geliştirecektir diyebiliriz.

Pokemon GO Yasaklanacak Mı?

Peki şimdi bu da nerden çıktı? Ülkemizde binlerce Pokemon GO oyuncusu var, ve, bu oyunun, evinizin içerisinde oturup da oynayacağınız bir oyun olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz? Dedik ya, işin aslı avlanmak; ve bunun için de avınızı bulmak… Bu nedenle, pek çok oyuncu, birilerinin evine gidip, kapıyı çalarak ev içerisinde Pokemon arıyor… Ama yasaklanma isteği evlerde Pokemon aramaktan dolayı değil… Pokemon’un camilerde de arandığını belirten Diyanet-Sen, camilerin bu anlamda hafife alındığını, bu oyunun bir şehir efsanesinden ibaret olduğunu; bu nedenle de yasaklanmasının istendiğini belirtti… Bakalım ilerleyen günler bizlere neler gösterecek?

İlerleyen zamanlarda Pokemon Go nedir, Pokemon Go nasıl oynanır, Pokemon Go güvenli mi sorularının yanıtlarını da sizler için aktaracağız…