SSL Nedir? Secure Socket Layer

Bu yazımızda sizlere SSL nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. SSL nedir sorusunun yanıtını verirken, aslında aynı zamanda, Secure Socket Layer nedir sorusunun da yanıtını vermiş olacağız. Çünkü, Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltmasıdır SSL. Secure Socket Layer nedir, ya da SSL nedir sorusunun yanıtını kısaca, Güvenli Soket Katman olarak verebiliriz.

Secure Socket Layer; ya da SSL olarak isimlendirilen güvenlik protokolü NetSpace tarafından geliştirilmiştir. Gelişmiş sürüm SSL 3.0’ın 1996 senesinde çıkarılmasının ardından, hemen hemen tüm tarayıcılarda güvenli bir şekilde çalışan Secure Socket Layer, internet üzerinden gerçekleştirilen veri aktarımlarının korunması amacı ile gerçekleştirilen bir güvenlik protokolü olmakla birlikte, oldukça gelişmiş bir kullanım alanının bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. SSL özellikle, kredi kartı kullanımının yaygın bulunduğu internet sitelerinde, alışveriş yapan kullanıcılar tarafından aranan özellik niteliğindedir.
Secure Socket Layer; yani SSL hakkında bilgi verirken şunu da belirtmemiz gerekmektedir ki: gönderdiğiniz bilgiler, ve şifreler, sizin tarafınızdan doğrulandıktan sonra, ulaşması gereken adres tarafından alınarak doğrulanır, ve bu doğrulama işleminin ardından da, sadece alıcı tarafından deşifresi gerçekleştirilir. Bu anlamda, aracı internet siteleri tarafından, sizin güvenliğiniz hiç bir şekilde sarsılmamaktadır. Bu nedenledir ki Secure Socket Layer, güvenlik protokolü olarak tanımlanmaktadır.
SSL güvenlik sisteminin, kullanıcısı için tam, ve kesin bir güvenlik sağladığını belirtmemiz gerekmektedir.