Teknoloji Hayatımıza Bu Kadar Girmeyi Hak Ediyor Mu? İşte Teknolojinin Yararları

Teknoloji, hepimizin hayatında önemli yer edinmiş kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün, teknolojisiz bir hayat düşünmek bizler için imkansız iken, bundan bir kaç sene öncesine kadar, büyüklerimiz, telefonun olmadığı, televizyonun siyah beyaz olduğu; hatta, elektriksiz bir ortamda yaşamlarını sürdürmekte idiler. Peki biz, günümüzde bunu başarabilir miyiz? Oldukça zordur, hatta neden zor olduğuna dair bir örnek de verebiliriz ki o da, birisine zor bir soru sormak istediğimizde, ıssız ada muhabbetine daldığımız sorulardır… Bu soruyu sorduğumuz pek çok kişi, bilgisayarı; ve cep telefonu olmadan nasıl yaşayacağını merak etmektedir. Survivor yarışmacılarına verilen ödülleri düşünecek olursak, bu ödüllerin pek çoğunun teknoloji ile alakalı olduğunu görürüz; teknoloji, bir adada aç, susuz kalan kişilere verilen önemli bir ödül olarak değerlendirilmektedir.

Örnekleri çoğaltarak, teknolojinin vazgeçilmezliğini kanıtlamamız olanaklı; fakat, bizim için bu kadar değerli olan teknolojinin yararlarına da değinmeye ne dersiniz? Hayatımızda bu denli önemli olan teknolojinin yararları nelerdir? Teknolojinin yararları, teknolojinin, hayatımızda bu kadar büyük önem arz etmesine değer mi? Bu soruların yanıtlarını, teknolojinin yararlarına bakarak vermemiz gerekmektedir:
Teknlojinin yararlarından söz ederken, ilk önce, acil durumlarda neler yaptığımızı düşünmemiz gerekmektedir. Bir trafik kazası geçirdiğimizde, ilk işimiz, elimize cep telefonumuzu alıp ambulans çağırmak, ve en yakın olduğumuz insanları durumumuzdan haberdar etmektir.
Teknolojiyi sadece bilgisayar; ya da cep telefonu olarak da düşünmemek gerekir; teknoloji sağlık sektöründe de karşımıza çıkar; ve, örneğin ultrason olarak hayatımıza girip, vücudumuzun hangi bölgesinde problem bulunduğunu, bizlere çok kolay bir şekilde gösterir. Kanser de dahil pek çok sağlık sorunu, sağlık alanında gelişmiş olan teknoloji ile erken teşhis edilerek, gerekli önlemler alınabilmektedir.
Teknolojinin yararları nelerdir sorusunun yanıtlarını paylaşmaya devam ederken, hayat güvenliğimizin de teknoloji ile garanti altına alındığını unutmamamız gerekmektedir. Evimize kurduğumuz bir gizli kamera sistemi sayesinde, bakıcısına bıraktığımız bebeğimizin güvenliğini, işyerimizden sürekli olarak takip edebilmemiz olanaklıdır.
Evlerimize giren teknoloji, geçmişte imece usulü, derelerde yıkanan çamaşır; ve bulaşıkları da küçücük makinelere sığdırmıştır, kadınların, zamandan kazanmalarını olanaklı hale getiren şeyin kesinlikle teknoloji olduğunu unutmamamız gerekmektedir.
Kısacası, biz teknolojiden kopamazken, teknolojinin de bizim hayatımızdan kopmaya niyetinin bulunmadığını, her geçen gün gelişen, ve güçlenen teknoloji sayesinde farketttiğimizi belirtmeliyiz.

Sizce Bir Robot Polis Neler Yapabilir

Teknoloji haberlerini, elimizden geldiği kadarıyla sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Ve, herkes teknolojinin faydalarından bahsederken, biz teknolojinin zararlarını da göstermeye çalışıyoruz takipçilerimize. Ve şu anda bahsedeceğimiz teknoloji haberi ise, teknolojinin zararlarından bir tanesini daha gözlerimizin önüne serecek. Bahsedeceğimiz teknoloji haberi, robot oyunu ya da polis oyunu gibi birşey; ancak gerçek bu, ne bir robot oyunu; ne de bir polis oyunu… İşte teknolojinin ulaştığı en son nokta: robot polis; ve robot polisin verdiği zararlar: aksiyon oyunlarından fırlamış gibi…

Amerika’nın Tennessee eyaletinde gerçekleşen olayın baş rol oyuncusu bir robot polis. Aşırı hız nedeniyle takibe alınan bir aracın 42 yaşındaki sürücüsünün, ikinci derece cinayet ile aranan bir zanlı olduğu tespit edildikten sonra, sürücü için gerçekleştirilen takipler daha bir hız kazanmaya başlıyor. Ve sonunda, Tennessee eyaletinde bir evde yakalanan sürücüyü evden çıkartmak için, bir gaz bombası kullanılıyor… Bu işlemi gerçekleştiren ise, robot polis… Robot polislerden birine, gaz bombası atma görevi veriliyor. Olayda robot polis tercih edilmesinin nedeni ise, hem herhangi bir saldırıya karşı tam donanımlı olmaları; hem de gaz bombasından etkilenmeyecek olmaları.
Ancak robot polisin attığı gaz bombası, suçluyu ele geçirmiyor; evi direk yok ediyor… Çevre sakinlere ise, cehennem kabusunu yaşatıyor. Yani kelimenin tam anlamıyla, aksiyon oyunlarından fırlamış gibi, robot oyunu; ya da polis oyunu olmayan bu olay ise, aslında tamamen gerçek…
Teknoloji haberi olarak yayınlanan bu olay, teknolojinin zararlarını bir sefer daha ortaya koydu derken, bir görgü tanığının ifadesi ile ortalık daha da fazla karıştı. Görgü tanığının belirttiğine göre, robot polislerden biri hızını alamamış olmalı ki, evin içerisine, mızrak benzeri yanan birşey attı; ve atılan bu bomba, evin tam oturma odasına isabet etti; ilerleyerek de evin kapısına kadar ulaştı; ve alev almaya başladı. İşte tam bu sırada, evin yanmaya başladığı bildirildi. Görgü tanığı bu olayları, evi dürbünü ile gözetlerken gördüğünü belirtti.
Bu haber bize, teknolojinin ulaştığı son noktayı; ve teknolojinin zararlarını, açık ve net bir şekilde görebilmemizi sağlarken; aynı zamanda da, bir polis oyunu, robot oyunu; ya da aksiyon oyunları ile alakası olup olmadığını düşündürüyor; ancak anlatılan olay tamamen gerçek…

Teknoloji Nedir, Genel Olarak Teknoloji Tanımı

Günümüzün sürekli kullanılan tabirlerinden bir tanesidir teknoloji. Ve kişiler hep merak ederler, teknoloji nedir? Teknoloji nedir sorusunun aslında farklı açıklamaları ve cevapları bulunmaktadır. Biz size burada, genel olarak, teknolojinin tanımını yapmaya çalışacağız; ancak, teknolojinin teknik kelimesinden geldiğini de bilmeniz gerekmektedir. Peki teknik nedir? Önce bu sorunun cevabını bularak başlayalım dilerseniz konumuza:

Teknik nedir? Herhangi bir bilim ya da sanat için kullanılan yöntemlerin tamamına teknik adı verilmektedir. Bilim ve sanat uygulamalarında kullanılan tekniklerin toplamına ise teknoloji adı verilmektedir. Yani, teknoloji nedir sorusuna kısaca, tekniklerin bütünüdür cevabını verebiliriz.
Teknoloji nedir sorusunun farklı cevapları bulunmaktadır. Teknloji nedir dediğimizde, farklı bir cevap daha verebilmemiz mümkündür; o da: çeşitli sanayi dallarında, farklı ürünlerin yapımları amacı ile, kullanılan araçların; ve bu araçların işlenme yöntemlerinin tamamına verilen ad olarak da tanımlanabilir.
Teknoloji nedir sorusunun bir başka cevabı ise, hayatımızdaki çeşitli süreçlerde, üretim için kullanılan girdiler ve çıktılar arasındaki tekniklerin tamamı ile, üretim için kullanılan makine ve yöntemlerin tamamının, amaca en uygun şekilde uygulanmasını sağlayan yöntemlerin tümü olarak tanımlanabilir.
Teknoloji, mühendislik bilimleri, teknik bilim, üretim süreci bilimi olarak da tanımlanabilmektedir.
Teknolojinin tanımı dahilinde yer alan başka bir tanım da: tekniklerin incelenmesi; ve yeni tekniklerin ortaya çıkartılması için geliştirilmiş olan bilim dalı olarak tanımlanabilmektedir. Değindiğimiz tüm teknoloji tanımlarına baktığımızda, karşımıza çok farklı tanımların çıkması ile birlikte, aslında teknolojinin, teknik nedir sorusunun cevabına verilecek olan yanıtların tamamı olarak adlandırabilmemiz mümkündür.
Teknoloji tanımı: sanayide farklı amaçlarla kullanılmakta olan işleme yöntemleri, takım ve metodların incelenmesinde kullanılan herşey olarak geniş bir kapsamla tanımlanabileceği gibi, sanat, bilim, ve mesleklere özgü tekniklerin tamamı olarak da adlandırılabilmektedir.

Teknolojinin Zararları Ve Zararların Teknoloji Öldürür Yankısı…

Pek çoğumuz teknolojinin ağına düşmüş durumdayız. Teknolojinin zararlı olduğu, ancak teknolojinin gerekliliği de konuşuluyor sürekli kişiler arasında. Peki ama, bu teknolojinin öldürdüğü kanıtlandı mı? Evet; hem de pek çok bilimsel araştırma ile. Hem de sadece Türkiye’de değil, Türkiye’den daha bilinçli olduğunu düşündüğümüz pek çok ülkede. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri de var…

Evet, teknoloji öldürüyormuş, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanan ve ortaya konulan kesin sonuç bu yönde. Teknoloji öldürüyor. Peki teknolojinin zararları neler ki teknoloji bu şekilde öldürücü olabiliyor?
Teknolojinin zararları: teknoloji bağımlılık yapıyor; ve kullanımı alışkanlık haline getirilebiliyor. Teknolojinin zararlarından bir diğeri de, herhangi bir öldürücü etkiye sahip olmasa da, bizi sosyallikten uzaklaştırması; ve yakınlarımız ile aramızdaki iletişim kopukluklarına sebebiyet vermesi… Teknolojinin faydaları o kadar çokken, hayatımızı bir o kadar kolaylaştırırken, bir yandan da, kendimizi rahatlığa alıştırmamıza neden oluyor; ve spor dahi yapmaz hale geliyoruz.
Peki teknoloji öldürüyor derken, neyden bahsediyoruz? Teknoloji nasıl öldürür? Bu sorunun cevabını, sizlere, bir kaç araştırmadan bahsederek verelim:
Yapılan araştırmalar çerçevesinde, sadece Amerika Birleşik Devletlerinde, 6 sene içerisinde 16.000 kişinin, araba kullanırken, direksiyon başında, mesaj göndermeye çalışırken kaza geçirerek, hayatlarını kaybettiği ortaya çıkmış durumda.
Günümüzde pek çok kişi, cep telefonu ve bilgisayarlardan yayılan radyo aktif enerjinin kansere neden olmadığını ileri sürse de, pek çok bilim adamı da, uzun süre cep telefonu ile konuşan kişilerin kansere yakalandıklarını düşünüyor.
Facebook nedeniyle, kim kiminle ne konuşmuş, kim duvarında ne paylaşmış soruları, her geçen gün, insanların daha fazla bilgisayar başında zaman geçirmelerine neden oluyor; ve bu durum da çiftlerin boşanmasına neden oluyor. Boşanan çiftlerden bir tanesi depresyona giriyor; ve depresyona giren kişi de, canına kıyabiliyor; ve hayatını kaybediyor.
Craigslist cinayetlerini unutanlarınız var mı? Pek çok kişi bu konuyu hala unutmadı. Pek çok kişiyi ağına düşüren kişinin, kadınları silahlı saldırı ile ne şekilde öldürdüğü hala akıllardaki yerini koruyor.
Teknoloji, kişilerin hayatında o kadar çok yer edinmiş durumda ki, araçlarda cep telefonu kullanmanın yasak olduğu durumlarda bile, kendi hayatları ile bu durumu ödemeye hazır olduklarını belirtircesine, cep telefonu kullanımından kaçınmıyorlar. Ve bunun sonucunda, uçakların ya da arabaların başına neler gelebildiğini bilmeyeniniz yoktur.
Uyumadan önce, televizyon izlemek, tablet pc; ve cep telefonlarının parlak ışıklarının gözü yorması nedeniyle az uyumak gibi bir sorunla karşılaşırsınız. Az uyumak ise, ömrü kısaltan bir olgudur; bu nedenle, yine çabuk öldürür.
Kısacası, teknolojinin de zararları söz konusudur. Teknolojinin faydaları da yok değildir elbette ancak şunu da bilmek gerekir ki, teknoloji öldürür…

Arı Ölümlerinin Nedeni Cep Telefonları

Son zamanların en çok konuşulan konularından bir tanesi, toplu arı ölümlerinin neden gerçekleştiği… Pek çok kişi, arı ölümlerinin nedenlerini arayıp bulmaya çalışırken, pek çok kişi de kıyamet senaryolarına arıları da dahil etmeye başladı: arılar yok olduğu zaman kıyamet kopacak diyordu kimileri… Peki temelde arıların ölüm nedeni neydi?

İsviçre’li bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalara göre, cep telefonlarının, arıların ölümüne neden olduğu ortaya çıkartıldı. Arı kovanlarının yakınlarında cep telefonları ile arama yapıldığında, cep telefonlarından arılara, rahatsız edici bir ses gidiyor. Arılara giden bu ses, onların rahatsız olmalarına; ve kovanlarını terk etmelerine neden oluyor. Arılar kovanlarını terk ediyorlar; ancak nereye gittiklerini de bilmeden hareket ediyorlar; yani yön duygularını yitiriyorlar.
İsviçre’li bilim adamları, arı kovanlarına yakın yerlerde, bekleme modunda, kapalı durumda, ve arama halinde olan cep telefonlarını teker teker test etmeye başladı. Çıkan sonuçta, arıların, kovanlarını terk etme durumlarının, cep telefonlarının arama durumunda olduğu zamanlarda gerçekleştiği sonucu elde edildi. Hal böyle olunca da, cep telefonlarının manyetik dalgalarının, sadece bizlere değil, aynı zamanda doğaya; ve arıların ölümüne de neden olduğu sonucu ortaya çıkıyor.
Ne dersiniz: sizce de teknoloji çok gerekli mi? Teknoloji iyi mi yoksa kötü mü? Arıların ölümü kıyamete neden olur mu?

Teknoloji Size, Bunlardan Hangisini Yaptırmıyor?

Teknoloji artık hayatımızın her alanında bizlerle. Bunun farkındayız; ve yine de, gelişen teknolojiyi son hızla takip etmeye devam ediyoruz… Neden? Çünkü: teknoloji faydalı, teknoloji güzel; teknoloji mutlaka ama mutlaka olmalı… Peki ya teknoloji olmazsa? Düşünün ki teknolojinin sonu bir gün geldi: ve hiç bir teknolojik araçtan, elektronik aletten faydalanamıyorsunuz. Ne yaparsınız? Neleri kastediyoruz mesela; bir bakalım: cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar… Hiç biri olmasa ne yapardınız? Teknolojiye o kadar çok güveniyoruz ki, bilgisayarsız ve cep telefonsuz nasıl olacak; olmaz ki, diyor; ve yolumuza devam ediyoruz. Peki bu olmazsa olmaz olan; ve her zaman hayatımızda olacağını bildiğimiz teknoloji bizlere ne gibi yanlışlar yaptırıyor? Bu konuya kısaca değinelim bakalım yapılan araştırmalara göre, teknoloji, ne gibi kötü alışkanlıklarımıza neden oluyor; ve bizlere yanlışlar yaptırıyormuş:

Gençler, ellerinde cep telefonları ile, sürekli olarak arkadaşları ile mesajlaşıyorlar. Çünkü mesaj daha ucuz öyle değil mi? Bu mesajlaşmalar alışkanlık haline getiriliyor. Siz yazıyorsunuz, karşınızdaki yazıyor; ve hemen cevap almaya öyle bir alışıyoruz ki, mesaj atmadığımız zaman; ya da bize hemen mesaj atılmadığı zaman, kızıyoruz karşımızdakine; ya da bize kızılıyor. Bunu biliyoruz. Bu nedenle de, hangi toplumda; ve hangi ortamda olursak olalım, bize gelen mesajı mutlaka cevaplamak gereksinimi hissediyoruz; ve mesajlaşmalar sohbet havasında olduğu için de ardı arkası kesilmiyor. Peki o anda yanımızda başka bir arkadaşımız varsa? Olsun, mesajımızı yazar; sonra onunla konuşmaya devam ederiz… Peki ya biz mesajı yazarken arkadaşımız ne yapar? Beklesin canım ne olacak sanki… Bu düşünce arkadaşınızın canını sıkar, sizin onu önemsemediğinizi düşünür; ve bir daha, ya sizinle aynı ortamda olmamaya gayret gösterir; ya da kendisi de aynı şeyi yapar, siz de rahatsızlık hissedersiniz; ve bir arkadaşlık da böylece solup gider…
Mesajlaşma alışkanlığı öyle bir yer edinmiş ki hayatımızda, sadece arkadaşlarımızla konuşurken olsa neyse; araba kullanırken de yapıyoruz biz bunu… Trafik canavarı oluyoruz… Ne yapabiliriz ki,arkadaşımız bekliyor; o mesajı yazmak zorundayız. Hem birşey de olmaz zaten aynı zamanda yan gözle yola da bakıyoruz… Oysa ki işin iç yüzü hiç de öyle değil. Yapılan trafik kazalarının çoğunun, cep telefonu ile mesajlaşan kişiler tarafından gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz? Sizden mesaj bekleyen arkadaşınız, belki de canınıza mal olacak olan bu hatanızı size ödeyebilir mi? Ancak eğer yine de illa ki o mesajı yazmak zorundaysanız, aracınızı sağa çekip, öyle yazmayı deneyin…
Size, teknolojinin bazen, çaresizliğinizin bir unsuzu olarak kullandığınız bir araç olduğunu söyleseydik, bize inanır mıydınız? Evet, belki de bu size gerçekten de inandırıcı gelmeyecektir; ama işin aslı bu… Hiç duydunuz mu, facebook duvarından; ya da SMS mesajlarından biri ile ayrılan bir arkadaşınızı ya da yakınınızı? Şimdi bir düşünün: sevgiliniz ile bir tartışma yaşadınız. Tartışmanın sonu ise ayrlığa doğru gidiyor. Ayrılık, her zaman öyle kolay değildir; hele ki yüzyüze iken… Neden, sevgilinizden ayrılmanız, eşinizden ayrılmanızdan daha kolaydır sizce? Cep telefonu ya da internet ile ayrılmak da, yüzyüzeyken ayrılmaktan daha kolaydır… Ancak, ya sonra yaşayacağınız vicdan azabı ve suçluluk hissi? Belki kendinizin; belki de karşınızdakinin hayallerini yıkmak; suya atmak… Gerçek sevgi kolay mı bulunuyor ki bir SMS ile kolayca bitirilsin…?
Facebook ve Twitter… hayatımızın vazgeçemediğimiz sosyal ağları. Bu sitelerde kendi adımız, soyadımız, gerçek bilgilerimiz yer alıyor aslında ama… Biz yine de her bizi ekleyeni kabul ediyoruz listemize; ve gittikçe büyüyor arkadaş listemiz. Bir de bunun üstüne, tüm kendimizle ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz… Pek çok kişinin tuvalete gittiğini Twittere yazması alay konusu olmakta günümüzde; ve bunlar tanıdık isimler. Adları bunun gibi bir alay konusunda geçince, kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Peki ya siz, kendiniz ile ilgili bilgilerinizi paylaşırken, başınıza gelecek şeylerde kendinizi savunamayacak durumda kalırsanız; o zaman ne yapacaksınız? Hiç olmazsa gizlilik ayarlarınızı yükseltmeyi deneyebilirsiniz…
Gideceğiniz yere, saatinden sonra gideceğinizi biliyor; ve bunun için de bir kısa mesaj ile geç kalacağınızı, gideceğiniz kişiye haber veriyor; ve sonrasında, arkadaşınız size: ”geç kaldın” dediğinde: ”ama ben geç kalmadım ki, sana haber vermiştim…” diyiveriyoruz. İyi de ya arkadaşınız siz mesaj gönderdiğinizde çoktan buluşacağınız yere gittiyse? Ya mesajınız ona ulaşmazsa? Ya cep telefonu yanında değilse?… Cep telefonunuz olmasaydı bu hatanızı nasıl telafi ederdiniz? Siz yine de cep telefonuna çok fazla güvenmemeyi tercih edin…
Bir de internet dili; ya da teknoloji dili var… Türkçeyi, bu diller sayesinde unutabiliyoruz. İçinizde k harfi yerine q, çok yerine chok yazanlarınız yok mu; ya da v yerine w? Teknoloji dilini, yine teknoloji dilinden anlayan kişilere karşı kullanıyorsanız sorun yok da; ama ya el alışkanlığı haline geldi ise; ve patrona; ya da babaya yazılıyorsa? Bu sizin için hiç de hoş olmayan bir imaja neden olacaktır. O halde, kelimeleri doğru yazıp, Türkçeyi doğru kullanmaya ne dersiniz?

Panasonic Türkiye Ürünleri

Panasonic Türkiye, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, Türkiye’ye 2009 yılında gelmiş; ve tamamen Japon sermatesi ile kurulmuş bir firmadır. 2010 yılı ise, Panasonic Türkiye için, hizmet ağlarını geliştirme; ve organizasyon yapısını düzene sokma anlamında oldukça önemli bir sene olarak kayıtlara geçmektedir.

Panasonic Türkiye’de, Türkiye’ye getirilecek olan ürünlerde, öncelik hakkı, tüketici elektroniğinden yana kullanılmaktadır. B2B çözümlerini de Türkiye pazarına getirmeyi hedefleyen Panasonic Türkiye, ileriki zamanlarda, Avrupa standartlarındaki tüm ürünlerini Türkiye pazarına sunmayı hedeflemektedir. Panasonic Türkiye’nin, televizyon ürünleri arasında, ülkemizde satışını gerçekleştirdiği VIERA marka televizyonlar, günümüzün tüm televizyon ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Panasonic VIERA ile birlikte, teknolojinin tüm gereksinimlerini karşılayacak nitelikteki 3D teknolojisini ve NePDP teknolojisi ile de Türkiye gereksinimlerini karşılayacak seviyeye erişmiştir.
Panasonic, fotoğraf makineleri ile de kullanıcılarının gönüllerini fethetmektedir. Panasonic Japonya’da üretilen LEICA objektifleri; ve Panasonic Micro Four Thirds teknolojisi ile birleştirilmiş olan LUMIX fotoğraf makinesi ile, bir fotoğraf makinesinde aradığınız herşeyi bulabilme imkanına sahip olacak; ve keyifli fotoğraf çekimleri gerçekleştirebileceksiniz. Fotoğraf makinesinde yer alan Akıllı Otomatik iA da, LUMIX fotoğraf makinesinin ne denli kullanıcı dostu olduğunu gösteren en önemli kanıtlardan bir tanesidir.
Panasonic Video kameraları ile de Türkiye’de öne çıkmaktadır. Panasonic, Avrupa’da, optik görüntüleme ve sabitlemede, Avrupa lideri olarak bilinmektedir. AV grubu içerisinde bulunan; ve geliştirilmiş ev sinema sistemleri alanında da oldukça ün yapmış olan 3d Blu Ray oynatıcılara kadar, geniş bir ürün yelpazesi bulunan Panasonic Türkiye, görüntü ve ses bakımından, oldukça kaliteli hizmetler vermekte olan bir firmadır.
Panasonic Türkiye, 3D teknolojisinin önde gelen isimlerinden bir tanesidir. Panasonic Türkiye’nin, 3D teknolojisinde lider olmasının başlıca sebepleri: leatral kontrast, gerçekçi algı; ve keskin görüntü özelliklerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliklerin bir araya getirilmesi ile elde edilen Panasonic ev sinema sistemleri, ve 3D teknolojisinde görüntüler kaydedebileceğiniz Panasonic videolar ile, gerek en güzel sinema filmlerini evlerinize getirmekte; ve gerekse de kendi 3D görüntünüzü kaydedebilme özelliğini sizlere sunmaktadır.
Aynı zamanda Panasonic Türkiye, havaların ısınması ile birlikte, Panasonic klimaları ile de Türkiye pazarında kendisine yer edinmeyi hedeflemektedir.

Windows 8 Yüz Tanıma Özelliği İle Bizi Tanıyacak mı?

Hep birlikte, güzel bir hayale dalsak, bilgisayarımızın karşısına geçtiğimizde, ona dokunmadan, o bizi tanısa; ve oturumumuzu açsa… Güzel olmaz mıydı böyle bir durum başımıza gelse? Bunun imkansız olmadığını biliyor musunuz? Bu senaryonun, 2012 senesinde gerçekleşeceğine olan inanç oldukça büyük… Elbette ki bu 2012 senaryosu, dünyanın sonu ile ilgili bir senaryo değil; bu 2012 senaryosu, Windows 8 ile ilgili bir 2012 senaryosu.

2012’de kullanıma sunulacak olan Windows 8’in ele geçirilen kopyalarında, Windows 8’de yer alacak olan Yüz Tanıma API’si bulundu. Ve bunun da, Windows 8’in bizim yüzümüzü tanıyacağı, ve biz bilgisayar karşısına geçtiğimizde, oturumumuzu açacağı bulgusunu ortaya çıkarttığı düşünülüyor. Geçtiğimiz senelerde Windows 8, 2012 senesinde kullanıma sunulduğunda, Windows 8 ile bağlantılı, kamera, mikrofon, GPS, manyetik sensör, sıcaklık ölçer; ve ivme ölçer’in, hemen hemen her bilgisayarda olacağı; ve bu araçlar ile, windows 8’in, kullanıcıları ile, ilginç bir şekilde etkileşerek çalışacağı bilgisi verilmişti.
Windows 8 ile gelecek olan başka bir özelliğin de, hangi web sitesine girersek girelim, aynı kullanıcı adı; ve farklı parolalar aldığımızda, bunları bizim için hafızasında tutacağı; ve başka bir bilgisayardan kendi bilgisayarımıza bağlanıp bu bilgileri; ayrıca yer imleri, sık kullanılanlar, kişisel dosyalar gibi pek çok farklı içeriği alabileceğimiz olduğu söylenmektedir. Bu durumda bize: ”Vay be teknoloji, sen nelere kadirsin; Vay Vay” demekten başka bir söz düşmüyor…

Teknoloji Nedir İçin Verilebilecek Bir Kaç Cevap

Hepimiz, hayatımızda, teknolojiyi etkin şekilde kullanıyoruz. Teknoloji nedir şeklinde bir soru sorulmuş olsa, kaçımız doğru yanıt veririz? Bunu denemeye ne dersiniz; arkadaşlarınıza, aile fertlerinize teknoloji nedir diye bir sorun; bakalım kaçından doğru cevap alacaksınız! Teknoloji nedir şeklinde sorulan bir soruya sizin yanıtınız ne olurdu?

Teknoloji nedir diye sorulduğunda verdiğiniz cevap: ”bilgisayar, cep telefonu gibi ürünlerin geliştirilmesidir”; ya da ”bilgisayar ve cep telefonudur” ise, cevabınızın yanlış olduğunu; ve bu saydıklarınızın, teknoloji değil, teknolojik ürünler olduğunu size belirtmek isteriz. Teknoloji nedir sorusunun ise, bir çok farklı tanımı bulunmakla birlikte, hepsi de bu verdiğimiz cevaplardan daha iyi tanımlamaktadırlar teknolojiyi. Peki o halde bakalım teknoloji nedir?
İnsanların, bilimi kullanmak yolu ile, doğaya karşı üstünlük sağlamak için yapmış oldukları rasyonel tasarımlar, teknoloji nedir sorusuna cevap olarak verilebilmektedir. Bunun yanında, teknoloji nedir sorusuna verilebilecek bir başka cevap da, küçük bir gruptan yola çıkılarak, bütünün diğer parçaları üzerinde, somut ve teknik yöntemler ile, üstünlük kurmak olabilmektedir.
Teknoloji nedir sorusuna yetkili bir kişi tarafından verilen cevap ise şu şekildedir: Teknoloji, hepimizin aklındaki şekliyle tasarlamış olduğu tanımı ile, makine kullanmak… değildir. Teknoloji, bilimin, bir uygulamalı sanat dalı haline getirilmesi olarak nitelendirilebilir.
Bir eğitimcinin ağzından ise, teknoloji nedir sorusunun cevabı şu şekilde alınmıştır: Teknoloji, makine kullanımı ile; ve, sistemler, işlemler gibi pek çok bileşenin de etkisiyle, eşyalar veya insanlardan kaynaklanan sorunların çözümlerini, bu sorunların ekonomik değerleri, zorluk dereceleri ve benzeri faktörlerle çözüm yolları üretilmesi için en uygun yöntemin bulunmasıdır.
Görüldüğü gibi, sadece bizler değil; bu anlamda pek çok söz sahibi olan kişi, teknolojiyi farklı şekillerde tanımlamışlardır. Bu nedenle de, teknoloji nedir sorusunun tek bir cevabı olduğunu düşünmek, oldukça büyük bir yanlış olacaktır. En mantıklı cevabı verebilmek için, teknoloji nedir sorusunun, ne amaçla sorulduğunun bilinmesi; ve cevabın da bu amaca uygun olarak verilmesi gerekmektedir.

Hangi Teknolojik Cihazları Kullanmaya Gerek Kalmayacak

Günümüzde teknolojik ürünler o kadar hızlı bir gelişim süreci ile geliştiriliyor ki, teknoloji tutkunları, gelişen teknolojiyi takip etmekte oldukça zorlanıyorlar. Ve gelişen teknoloji ile, bir önceki geliştirilen modellerin yok olması gibi bir durum, hızlı teknolojik gelişme ile ortaya çıkabiliyor.

Bu süreçte de, bazı ürünler gereksiz hale geliyor; yüksek bedeller ödeyerek satın alınmış olan teknolojik ürünler, bir üst modelin çıkması ile tarihe karıştırılabiliyor. Ancak bir de, bir ürünün başka bir ürünü tolere edebilmesi gibi bir durum söz konusu. Bu duruma örnek verecek olursak, cep telefonlarındaki gelişmiş kamera ve müzik çalarlar ile, hem kameralar; hem de MP3 çalarlar gereksiz hale gelebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, yakın bir tarihte, 5 teknolojik ürün kullanımdan kalkıp, gereksiz eşyalar rafına konulacak. Bu ürünlerin hangileri olduğunu sizlere bu yazımızda açıklamak istedik: siz de bu sayede, gereksiz ürün alışverişi yapmamış olursunuz diye düşündük…
Az önce de belirtmş olduğumuz gibi, cep telefonlarının kameraları taşınabilir kameraların devrini bitirecek gibi görünüyor. Çünkü cep telefonu kameralarının görüntü kalitesinin oldukça yüksek olduğu ve profesyonel kameramanların bile bu kameralardan faydalandıkları, su götürmez bir gerçek.
Sat-nav da, size yolunuzu bulmanız konusunda yardımcı oluyor; ancak bunu Google Maps da çok rahat bir şekilde; hem de ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Google Maps’ın kendisini daha da fazla geliştirdiği düşünülüyor; ve yakın zamanda yeni gelişmelerin kapıda olduğu düşünülüyor. Yani Sat-nav da nesli tükenecek olan teknolojik cihazlar arasındaki yerini almış durumda görünüyor.
USB Belleklerin de zamanı geçecek gibi görünüyor. Uzmanların ifadesi aynen şöyle: WWEn büyük USB Bellek artık gökyüzünde; ve bu herkesin işine geliyor…” genel olarak düşünecek olursak da, USB Bellekler, cep telefonlarımızın hafıza kartları ile bizlere yardımcı olurken; yanımızda taşıdığımız laptoplarımız da bu anlamda oldukça büyük destekler…
Cep telefonlarının geniş özellikli kameraları, video kaydetmek açısından da etkin bir rol oynaması nedeniyle, Video kameraların da kullanımının sona ereceğini ortaya koyuyor. Pil sorunu yaşayabilirsiniz; ancak bu da zamanla değişip geliştirileceğe benzer bir durum.
Şarj aletlerinin de bir süre sonra kullanımının sona ereceği düşünülmekte. Güneş enerjisi ile şarj etme dönemi başlamadan bitecek gibi görünüyor; ve LG’nin geliştirdiği ve devamının gleeceğinin de düşünüldüğü kablosuz şarj aletleri geliştirilerek şarj aletlerinin yerini alacak.
Teknolojik cihazlar üzerinde yapılan bu öngörülere göre, istek ve ihtiyaçlarınızı biraz daha erteleyebilirseniz eğer, ihtiyacınız olmayan bir zamana yaklaşmış olacağınızı göreceksiniz.