WhatsApp’ın Püf Noktaları

WhatsApp kullanmanın incelikleriWhatsApp kullanmayan kişi sayısı günümüzde oldukça azdır. Artık pek çoğumuz, göndereceğimiz resimleri WhatsApp üzerinden atıyor, arkadaşlarımızla SMS göndermek yerine WhatsApp üzerinden mesajlaşıyor; hatta eşimizi arayıp da ileteceğimiz sevgi mesajlarını WhatsApp’ta sesli mesaj olarak gönderiyoruz. Peki bu denli sık kullandığımız WhatsApp’ın püf noktaları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Yazımız içerisinde sizlere WhatsApp kullanmanın inceliklerinden söz etmeye çalışarak, belki de bilmediğiniz bazı detayları aktaracağız…

WhatsApp Kullanmanın İncelikleri
WhatsApp’ın Püf Noktaları

• Diyelim ki WhatsApp üzerinden çok sık görüştüğünüz bir kişi var. Onunla iletişim kurmak için her seferinde WhatsApp’ı açmak yerine, onunla konuştuğunuz ekranı, telefonunuzun giriş ekranına kaydedebilir; ve bu sayede, kısayol olarak kaydettiğiniz bu kişinin adına dokunduğunuzda direkt olarak ona ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken sohbet ekranında iken Menü tuşuna basmak; sonrasında da Sohbet Kısayolu Ekle butonuna dokunmaktan ibaret.

• WhatsApp üzerinden bir arkadaşınız size bir resim gönderdiğinde, normal şartlar altında bu resim otomatik olarak sizin telefonunuza indirilir; ve kaydedilerek, hem telefonunuzda gereksiz yer işgal eder; hem de işinize yaramayan bu resimler arasında, işinize yarayan resimleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Peki bu resimleri telefonunuza otomatik olarak almamak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? WhatsApp’ta iken Ayarlar’a gidin, ve buradan da Veri Kullanımı’na ulaşın. Otomatik Medya İndirme altında yer alan Dolaşımdayken, Wi-Fi’ye Bağlıyken; ve Mobil Veriyi Kullanırken seçeneklerini devre dışı bırakın. Artık resimler telefonunuza otomatik olarak indirilmeyecekler.

• zaman zaman arkadaşlarınız sizi, bir gruba dahil edebilir; ve siz sürekli olarak bu gruptan gelen mesaj uyarılarından rahatsız olmuş da olabilirsiniz. Gruptan çıksanız, sizi oraya dahil eden kişi kırılacak, çıkmasanız siz rahatsız olacaksınız… Peki yok mu bunun bir çözümü? Var elbette… O gruba girip, sohbet ekranı açık iken Seçenekler’e dokunun; ve sonrasında, Sessize Al butonuna dokunun. Burada, sohbeti ne kadar süre sessize almak istediğinizi soracaktır. Siz bunun için sunulan seçeneklerden en uzun olanını seçebilirsiniz.

• Size gönderilen önemli bir mesajı, ilerleyen zamanlarda aramak yerine, Yıldızlı Mesajlar arasından hemen bulmak ister misiniz? Bunun için yapmanız gereken şey ise oldukça basitççç Mesajın üzerine uzun süre dokunun. Üst tarafta seçenekler çıkacak, ve bu seçeneklerden biri de Yıldız işareti olacaktır. Siz bu yıldıza tıkladığınız anda mesajınız, yıldızlı mesajlar arasına gider. Bulmak için, WhatsApp açık iken Seçenekler’e basıp, Yıldızlı Mesajlar’ı seçmeniz yeterli olacaktır.

WhatsApp Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

WhatsApp bilgisayara iner miAnlık mesajlaşmalar için geçmişte SMS kullanımı söz konusu idi, sonrasında Facebook Messenger yaygın olarak kullanılmaya başlandı, ve hala da kullanılıyor. Ancak günümüzde Facebook Messenger’den daha yaygın şekilde kullanılan WhatsApp… Ancak WhatsApp, akıllı telefonlar için hazırlanmış bir uygulama… Facebook Messenger gibi hem bilgisayarda, hem de akıllı telefonlarda kullanımı söz konusu değil… Bu nedenle pek çok okurumuz bize, WhatsApp bilgisayara iner mi şeklinde sorular yöneltmekte. Hatta bunun için bazı kurnaz kişiler, WhatsApp adı altında zararlı yazılımlar içeren programları internet üzerinden dağıtıyor; ve kullanıcıları tuzağa düşürmek istiyorlar; bu noktada gözünüzün açık olması gerek. Çünkü WhatsApp bilgisayara iner mi? İnmez… ÇünküWhatsApp bilgisayara nasıl bağlanır, ya da WhatsApp bilgisayara nasıl yüklenir sorusunun daha kolay yanıtları var. Bu yazımızda sizlere, bu soruların yanıtları için WhatsApp Web‘i anlatacağız…

WhatsApp Bilgisayara Nasıl Bağlanır?
WhatsApp Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

İlk olarak, telefonunuzda yüklü olan WhatsApp’ı bilgisayarınıza bağlayabilmek için, telefonlarınızın, şu modellerde; ya da onlardan daha yeni olması gerekmektedir: BlackBerry, BlackBerry 10, Nokia 540 Evo, Nokia 560, iOS 8.1; ve üzeri, Windows Phone 8.0; ve üzeri, Android… Bu özellik, model; ya da işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda, WhatsApp’ı en yeni sürümüne güncellemiş olmanızın yanında, bilgisayarınıza bağlamak için aktif olarak kullanımınız da gerekmektedir.

Bilgisayarınızın ise, WhatsApp Web’e bağlanabilmesi için, tarayıcı olarak Google Chrome, Firefox, Safari; ya da Opera’nın en güncel sürümünü kullanması gerekmektedir. Eğer bu da tamam ise, şimdi adres satırına https://web.whatsapp.com/ yazabilirsiniz. Sonrasında bu sayfaya ulaştığınızda, karşınıza bir QR kodu çıkacak. Akıllı telefonunuzda WhatsApp’ta iken Seçenek tuşuna basarak WhatsApp Web’i seçin; ve açılan kameraya, bilgisayar ekranında bulunan QR kodunu gösterin. Bu an itibari ile bilgisayarınız WhatsApp’a bağlanmış olacaktır. Gönderilen fotoğraf, ve videoları, yapılan görüşmeleri rahatlıkla görüntüleyebilir, Klavye ile yazma avantajından yararlanabilir, ve bilgisayarınızda bulunan dosyaların gönderimini daha kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlar için WhatsApp’ta yeni hesap açmanıza; ya da kayıt olmanıza gerek bulunmamaktadır. Yeter ki siz tuzağa düşmeyin. Bilgisayarınızda WhatsApp’ın ne kadar süre açık kalabileceğini belirleyebilir, telefonunuzdan, bilgisayar bağlantısını da, istemeniz halinde kesebilirsiniz.

E-posta İle Gelen WhatsApp Virüsüne Dikkat!

WhatsApp virüsüGünümüzde, e-posta yolu ile gönderilen virüsler bilgisayarlara bulaştırılmaya devam ediyor. Şimdilerde bu e-posta virüslerinden en yaygın olanı ise WhatsApp virüsü… Dikkat etmediğiniz takdirde, Web WhatsApp kullanmıyorsanız, bilgisayarınızla hiç alakası olmayan WhatsApp ismi kullanılarak, bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaştırılması mümkün… Söz konusu zararlı yazılımın hedefi ise kimlik avı yapmak…

WhatsApp virüsü bilgisayarınıza bir e-posta yolu ile geliyor. E-postanın kimden geldiğine baktığınızda WhatsApp ismini görüyorsunuz; ve size WhatsApp’dan resmi bir mesajın geldiğini düşünüyorsunuz, ama aslında durum hiç de o şekilde değil ki zaten WhatsApp aslında sizin e-posta adresinizi kayıt sırasında istemiyor bile… Telefon numarası vermiş olmak, sizin WhatsApp’a kayıt olmanıza yetiyor… Bu nedenle WhatsApp virüsü tuzağına düşmemeniz mümkün…

E-postanın kimden geldiğine baktığınızda her ne kadar WhatsApp adını görseniz de, fare ile WhatsApp’ın üzerine gittiğinizde, ve tıklamadan beklediğinizde, size e-postayı gönderen adresi görüyorsunuz ki bu adresin WhastsApp ile alakalı olmadığını zaten adresi görünce hemen anlıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, e-postanın konusu… Konunun özellikle son karakterleri, birbiri ile alakasız harflerden oluşuyor… gpodx… gibi.

Peki WhatsApp’tan geldiğini düşündüğünüz bu mesajı açtığınızda ne oluyor? Mailin içerisinde bir .exe dosyası mevcut. Bu dosyanın içerisinde zararlı yazılım yer alıyor. Bilgisayara indirilen bu zararlı yazılım, kendini, bilgisayarın kayıt defterinde, herhangi bir program içerisine yerleştiriyor; ve bu programı çalıştırdığınızda, zararlı yazılım da kimlik avı görevini yerine getiriyor; yani, sizin önemli bilgileriniz, şifreleriniz, sadece size ait olan, ve sizde kalması gereken her şey, hiç geçmemesi gereken kişilerin eline geçiyor…

Şu anda söz konusu WhatsApp virüsü için, rastgele 500.000.000 kişinin hedef alındığı belirtiliyor. Bu hedef sayı oldukça yüksek. Bu nedenle kendinizi koruyarak, dikkatli olmanız gerekiyor. Maillerinizi açmadan önce dikkatli olmalı, içeriklerinde bulunan dosyaları bilgisayarınıza, emin olmadıkça yüklememelisiniz. Söz konusu durum sadece WhatsApp için geçerli değil aslında. Aynı yöntem kullanılarak bankanızdan mesaj geldiğini dahi düşünebilirsiniz. Kısacası, eğer bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, çok dikkatli olmalısınız…

Popüler WhatsApp Uygulamaları

yıldızlı mesajlarBu yazımızda günümüzün en popüler yazışma programları arasında olan Whatsapp’ı konu edineceğiz. Bu kapsamda sizlere en iyi whatsapp uygulamaları konusunda bilgilendirmeler yapacağız. Bu sayede sizler de whatsapp’ın geniş ve etkin dünyasını daha yakından tanıma olanağına sahip olacaksınız. Konumuza geçmeden önce bu uygulamalara neden ihtiyaç duyulduğunu belirtmekte fayda var. Bu yazıda belirteceğimiz uygulamalarla birlikte whatsapp uygulamasını daha etkin ve verimli kullanabilmek mümkün olacaktır. Örneğin bu uygulamalar ile seçeceğiniz bir kimse çevrimiçi olduğu zaman bildirim alınabiliyor, whatsapp’a şifre konulabiliyor, sohbet yedekleri kolay bir şekilde alınabiliyor ve daha birçok işlem yapılabiliyor. İsterseniz şimdi hızlıca popüler whatsapp uygulamaları hangileridir onlara bakalım.

Whatalert ile başlamak iyi olacaktır. Bu uygulama ile belirlenen kişiler whatsapp’ta çevrimiçi oldukları zaman ya da profil fotoğraflarını değiştirdiklerinde anlık bildirim alınabiliyor. İkinci olarak tanıtacağımız uygulama Smart AppLock ile whatsapp dahil telefonda yüklü bulunan bütün uygulamalara şifre konulabilmektedir. Bir diğer uygulama Backup Text for Whats ile whatsapp konuşmaları metin dosyası halinde kaydedilebiliyor. Kaydedilen sohbetler bilgisayar ya da cep telefonunda sonradan okunabilir durumdadır. Dördüncü olarak tanıtacağımız uygulama WCleaner for WA ile ön bellek temizleme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede sohbet geçmişi temizlenebilmektedir.

Popüler whatsapp uygulamaları arasında bilgi vereceğimiz son uygulama WFS: WA File Sender olacaktır. Bu uygulama ile Android telefondaki tüm dosyalar WhatsApp ile gönderilebilmektedir. Uygulama sayesinde apk, avi, exe, pdf, doc ve txt uzantılı dosyalar paylaşılabilir.

WhatsApp Profil Ayarları Nasıl Yapılır?

WhatsApp profil ayarlarıBu yazımızda sizlere, mobil iletişimde çok sayıda kişi tarafından, gerek sesli, gerek yazılı konuşma için tercih edilen WhatsApp profil ayarları ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. WhatsApp profil resmi değiştirme, WhatsApp ismi değiştirme, WhatsApp durum değiştirme ile ilgili merak ettiğiniz pek çok detayı, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. Dilerseniz zaman kaybetmeden WhatsApp profil ayarlarını sizlere aktarmaya başlayalım…

WhatsApp Profil Resmi Değiştirme

Bunun için ilk olarak WhatsApp’ı açın. Sonrasında, ekranın en üst sağ kısmında, üst üste noktalar göreceksiniz… Daha Fazla anlamına gelen bu noktaların üzerine tıkladığınızda karşınıza bir açılır menü gelecek. Burada Ayarlar’ı seçmelisiniz. Sonrasında ise Profil’e ulaşmalısınız. Karşınıza profil fotoğrafınız çıkacaktır. Sağ alt kısmında yer alan Kalem işaretine dokunun.

Karşınıza şu alternatifler gelecektir:
-Fotoğraf Çek
-Albümlerden Seç
-Bulunan Resmi Kaldır
Bunlardan istediğiniz birini kullanarak, insanların sizi nasıl görmelerini istediğinize karar verebilirsiniz.

WhatsApp İsmi Değiştirme

Bunun için yine WhatsApp’ı açmalı, ve sağda, en üstte bulunan üst üste noktalara tıklamalı; Ayarlar, buradan da Profil’e ulaşmalısınız. Ancak bu sefer, Profil resminin sağ alt köşesinde yer alan Kalem işaretine değil, bunun altında yer alan, kayıtlı kişilerinizin de görebileceğinin belirtiliyor olduğu İsim yanındaki Kalem işaretine dokunmalısınız.

Sonrasında karşınıza çıkacak olan metin kutucuğuna, insanların, görmesini istediği isminizi yazabilirsiniz.

WhatsApp Durum Değiştirme

WhatsApp’ı açmalı; ve ekranın sağ üstünde yer alan üst üste üç noktaya tıklamalısınız. Bu noktada ulaşmanız gereken Durum’dur. Durum sayfası aöıldığında, Kalem işaretine tıklayabilir; ve en çok 139 karakter olacak olan, insanların görmesini istediğiniz durumunuzu buraya yazabilirsiniz.

WhatsApp Sesli Arama Özelliği Hakkında Bilgiler

WhatsApp sesli arama özelliğiWhatsApp sesli arama özelliği artık Android, ve iOS işletim sistemi yüklü cihazlar için etkin durumda. Peki bizler WhatsApp sesli arama hakkında neler biliyoruz? WhatsApp sesli arama özelliği nasıl kullanılır, bizlere ne gibi avantajlar sağlar, dezavantajları var mıdır? İşte bu yazımızda, merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Her şeyin öncesinde bilmeniz gereken detay, WhatsApp sesli arama özelliğinden yararlanabilmek için, telefonlarınızda yüklü olan WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olmanızın gerekliliğidir. Eğer sizin telefonunuzda yüklü olan WhatsApp eski sürüm ise, ilk olarak uygulama mağazasına gitmeli, ve WhatsApp’ı ücretsiz olarak güncellemelisiniz.

WhatsApp sesli arama özelliği, tıpkı Skype’de olduğu gibi internet bağlantısı aracılığı ile kullanılıyor. Yani bu noktada anlatmaya çalıştığımız, WhatsApp üzerinden yapacağınız sesli aramaların tamamının, internet veri tüketiminizi arttırdığı; ancak dakikalarınıza dokunmadığı. Eğer bir internet paketi kullanıyorsanız, ve telefondan internete WiFi ile değil de 3G ile bağlanıyorsanız, yapacağınız sesli görüşmeler sizin internet paketinizden düşer, ama sesli arama dakikalarınız olduğu gibi yerinde kalır…

WhatsApp sesli arama özelliğini kullanmak için yapmanız gereken tek şey, WhatsApp’ı açmak, ve Aramalar’a gitmek. Bu sayede, ister Türkiye, isterseniz de yurtdışındaki herhangi bir arkadaşınızı arayabilir, telefonu, sesli arama yaptığınızda olduğu gibi kulağınıza koyarak konuşabilirsiniz. Ancak, arama yapacağınız kişinin de, WhatsApp sesli arama özelliğini kullanmasının zorunlu olduğunu unutmamalısınız. WhatsApp görüntülü arama ise şu anda uygulama içerisinde yer almamaktadır.

WhatsApp sesli arama fiyatının, telefonunuzun dakikalarından değil de internet paketinizden kullanılacak veri tüketimi ile ücretlendirildiğini belirttik. Peki ne kadar veri tüketimi olur? Beş dakikalık bir görüşme ile ortalama 1.25 MB veri tüketimi olacağı tahmin edilmektedir. Ama bu sonuçların kesin olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Siz en doğru kullanım bilgilerini, uygulamanızın veri tüketimine göz atarak elde edebilirsiniz.

WhatsApp sesli arama özelliğinin kalite olarak, temiz bir sesi karşıya ilettiğini, ancak zaman zaman seste yankılanmalar olduğunu, ve bununla birlikte, bağlantı kalitenize göre, zaman zaman konuşmada gecikmeler yaşayabileceğinizi de belirtmeden geçmemeliyiz.

WhatsApp Web Kullanmadan Önce Dikkat

WhatsApp nedirPek çok kişinin akıllı telefonunda bulunan WhatsApp, şimdi de WhatsApp Web ile bilgisayarlarımıza geldi… Peki WhatsApp Web nedir? WhatsApp Web ne işe yarar? WhatsApp Web indirirken nelere dikkat etmek gerekir? Bu soruların yanıtlarını, ve daha fazlasını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

WhatsApp Web Nedir?

Mobil ortamın popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, internete bağlı olan; ve telefon rehberinde kayıtlı bulunan herkesin birbiri ile iletişim halinde olmasını sağlıyordu; ve kullanıcı sayısı da bugüne kadar 600.000.000 civarına ulaşmıştı. Ancak, telefonumuzu her daim internete bağlı halde bırakmak, paketimizde kota aşımına neden olabiliyordu, bununla birlikte, bilgisayardan uzaklaşıp WhatsApp’ta mesajlaşmak için, sınırsız internet kullanım hakkı bulunan bilgisayarımızdan ayrılmak biraz saçma gibiydi…

WhatsApp Web sayesinde, artık, mobilde gerçekleştirdiğimiz her şeyi, bilgisayarımız üzerinden gerçekleştirebileceğiz… Yani, bilgisayar başındayken telefonumuzun internet erişimini kapatabilecek; ve mobil iletişimimize bilgisayarımızdan devam edebileceğiz. Peki WhatsApp Web indirmek gerekli mi, ya da WhatsApp Web nasıl kullanılır? Dilerseniz şimdi de bu sorunun yanıtını gözden geçirelim, ve mobil iletişimden, bilgisayarda iken de kopmayalım…

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Web kullanımı için indirilmesi gereken herhangi bir program bulunmuyor. Google Chrome ile, web.WhatsApp.com adresine girmeniz yeterli oluyor. Ancak bunun öncesinde, telefonunuzda bulunan WhatsApp’ı en güncel sürümüne güncellemeniz, sonrasında da Menü yardımı ile WhatsApp Web’e ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında, Google Chrome ile açmış olduğunuz sayfadan QR kodunu alarak telefonunuzda taratmanız gerekecek. Ardından WhatsApp Web’i bilgisayarınızdan da rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay, WhatsApp Web’in herhangi bir programa gereksinim duymuyor olması. Zararlı yazılımlar hazırlayan kişiler, bunun için bir takım zararlılar geliştirmiş, ve bu sayede, gerek kimlik avcılığı, gerekse de bilgisayarlara trojan gönderimi gibi zararlı aktiviteler gerçekleştirmekteler. Bu durumlarla karşılaşmamak için yapmanız gereken tek şey, sadece belirttiğimiz yolu izlemek, ve farklı bir adım uygulamamaktan ibaret…

Belirtmemiz gereken son detay ise, WhatsApp Web kullanımı, telefon üzerinden mesajların alınıp gönderilmesine neden olduğu için, eğer kullanım sırasında telefonunuzun şarjı biterse, WhatsApp Web’in bağlantısının da kesiliyor olduğu…

WhatsApp Plus İle Gelen Tehlike

What's App Messenger 2015WhatsApp kullanıcıları son günlerde, WhatsApp 24 saat bekleme problemi, ve WhatsApp 24 saat sorunu ile karşı karşıya kalmaktalar. Peki WhatsApp tarafından getirilen bu 24 saat engelinin sebebi nedir? WhatsApp 24 saat bekleme; ya da WhatsApp 24 saat sorunu ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız neler yapmalısınız? Sorularımızın yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

WhatsApp 24 Saat Beklemenin Sebebi Nedir?

WhatsApp 24 saat sorununun gündeme gelmesinin en önemli nedeni, Google Play Store içerisinde yer almayan WhatsApp Plus uygulamasının, kullanıcılar tarafından tercih ediliyor olması. WhatsApp Plus, WhatsApp kullanıcısı kişilerin, hizmet şartlarını ihlal etmiş olmaları anlamına geliyor. Ve bu ihlal, kullanıcılara, WhatsApp’a erişmek için 24 saat beklemelerini zorunlu kılıyor.

WhatsApp Plus Hakkında

WhatsApp’ın, Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan açıklamaya göre, WhatsApp’ın, WhatsApp Plus ile hiç bir ilgisi bulunmuyor. Bununla birlikte, güvenliğin tehdit edilmesine neden olabilecek olan WhatsApp Plus tarafından gelen hiç bir olumsuzluk, WhatsApp tarafından kabul edilmiyor. Google Play Store üzerinde de yer almayan WhatsApp Plus’un, tüm bu gerekçeler sebebiyle, kullanılmaması, cihazında WhatsApp Plus bulunanların ise, hemen bunu cihazlarından kaldırması öneriliyor. Aksi halde, WhatsApp 24 saat sorunu onların da başına gelebilir…

WhatsApp Engellemesine Neden Olabilecek Diğer Durumlar

Eğer ki, WhatsApp üzerinde arkadaşınız olan, ve sürekli, çok fazla mesaj gönderdiğiniz arkadaşlarınızdan bazıları, sizin telefon numaranızı telefon rehberlerine kaydetmediler ise, bu durum, WhatsApp’ın sizi geçici olarak engellemesine neden olabilir. Eğer böyle bir kişi ile irtibat halinde iseniz, mutlaka telefon numaranızı rehberine eklemesini söyleyin.

WhatsApp listenizde bulunan kişilerin bazılarının sizi aynı anda engellemiş olması, WhatsApp engellemesine sebep olabilmektedir. Eğer bu gibi bir problem yaşamak istemiyorsanız, sizi engelleme ihtimali bulunan kişilerin, mesajlarınız ile rahatsız olmalarına olanak tanımayın.

WhatsApp listenizde bulunmayan kişilerle, sık sık, kalabalık gruplar oluşturarak grup sohbetleri yapmak da WhatsApp engellenmesine neden olabilir. Bu nedenle, yine biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, görüşeceğiniz herkesi telefon rehberine eklemeniz, onların da sizi eklemelerini rica etmeniz önerilmektedir.

Aynı mesajın, birden fazla kişiye gönderilmesi de WhatsApp engellenmesine neden olmaktadır. Eğer bir mesajı aynı anda birden fazla kişiye gönderecekseniz, yapmanız gereken, toplu mesaj listelerinden yararlanmaktır.

WhatsApp Hizmet şartlarının ihlal edilmesi de, WhatsApp engellenmesine neden olmaktadır.

What’s App Messenger 2015 Tuzağına Dikkat!

What's App Messenger 2015Eğer Windows Phone işletim sistemi yüklü bir akıllı telefon, ya da tabletiniz varsa, bu bilgi sizi oldukça yakından ilgilendiriyor. Whatsapp kullananlar, Windows Phone işletim sistemi yüklü bulunan telefon, ya da tabletlerine, Windows Store üzerinden Whatsapp indirmek istediklerinde, bir tehdit onları bekliyor… Tehditin adı ise What’s App Messenger 2015… Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, konu ile ilgili detayları bulabileceksiniz…

Whatsapp İndirirken Dikkatli Olun

Diyelim ki Windows Phone işletim sistemi bulunan bir Lumia telefon, ya da tabletiniz var. Whatsapp indirmek istiyorsunuz. Windows Store’ye girdiniz. Whatsapp araması yaptığınızda karşınıza çıkan What’s App Messenger 2015 isimli uygulamayı indirmeyi denediğinizde sizden 3.99€ ya da 8.99 TL para talep ediliyor. Eğer bu şekilde bir durum ile karşılaşırsanız bilmelisiniz ki, indirmek istediğiniz What’s App Messenger 2015, gerçek değil, sahte Whatsapp’tır.

Peki What’s App Messenger 2015 indirirseniz ne olur? Her şeyin öncesinde, uygulamayı sizlere sunan kişiler, sizin verilerinizi elde ederler. Bunun yanında, cihazlarınıza trojen, virüs benzeri zararlıların sokulduğunu da belirtelim, ve orjinal Whatsapp uygulamasından başka bir uygulama indirmemenizi şiddetle tavsiye edelim. Üçüncü parti uygulamaları Whatsapp kullanımı sırasında arayacağınız tek platformun ise, masaüstü bilgisayarlar, ve dizüstü bilgisayarlar olduğunu belirterek, Whatsapp’ın bu cihazlar için hazırlanmış bir sürümünün bulunmadığını hatırlatalım…

WhatsApp Kilitlendi Mi? Yoksa Çöktü Mü?

WhatSapp çöktüGünümüzde WhatsApp kullanmayan kişi sayısı oldukça azdır. Ve genellikle iOS, ve Android işletim sistemi yüklü olan cihazlarda WhatsApp kullanımı gerçekleştirilir. Eğer siz de bu işletim sistemine sahip olan telefon, ya da tabletinizde WhatsApp kullanımı gerçekleştiriyor, ve 2.11.432 isimli son sürümü kullanıyorsanız, WhatsApp kilitlendi, ya da WhatsApp çöktü şeklinde şikayetleriniz olabilir… Bu şikayetler sizin üzülmenize de neden olabilir… Çünkü, bir WhatsApp açığı bu görev için kullanılmakta…

WhatsApp Açığı Nasıl Kullanılıyor?

WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen bir konuşmada, bir anda WhatsApp kilitlendi, ya da WhatsApp çöktü diyorsanız, konuştuğunuz kişi size, WhatsApp açığının bulunması nedeni ile programı kilitleyen 2000 karakterlik bir mesaj gönderimi gerçekleştirmiş olabilir. O anda karşınıza, Unfortunately, WhatsApp Has Stopped… şeklinde bir hata mesajı çıkar… Konuşma sonlanmış, WhatsApp kilitlenmiş, diğer bir ifade ile çökmüştür.

WhatsApp Kilitlendi Ne Yapabilirim? WhatsApp Çöktü Ne Yapabilirim?

O anda yapmanız gereken tek şey şudur: o mesajı size gönderen kişi ile yaptığınız tüm konuşmaları kalıcı olarak silmek… Aksi halde, o kişinin ismine her tıkladığınızda WhatsApp çöker; ve aynı kilit hatasını alırsınız. Kalıcı olarak silmiş olduğunuz konuşmaları geri alma olanağınız da bulunmamaktadır.

Bunu yapan kişi bilinçli olarak yapar. Eğer sizde kalmasını istemediği bir yazışmanız varsa, bunu silmeniz, WhatsApp’ınızı kilitlemesi için ona geçerli bir neden vermiş olabilir. Ancak, o 2000 karakterli mesajı bularak size gönderip, WhatsApp’ınızı kilitlemesi, yanlışlıkla olabilecek bir durum değildir…