Dikkat! Windows 8.1 Update 1’i Almalısınız Çünkü…

Windows 8.1 Update 1Eğer telefonunuz ya da tabletinizde Windows 8.1 işletim sistemi yüklü ise, yakın zamanda indirilmeye sunulan Windows 8.1 Update 1 güncellemesini almak zorundasınız. Ancak, eğer Windows 8 işletim sistemini kullanıyorsanız, 9 Ocak 2018; hatta uzatma işlemini gerçekleştirirseniz 10 Ocak 2023’e kadar Microsoft güvencesi altındasınız… Dilerseniz konu ile ilgili detayları hemen öğrenelim…

2013 senesi Ekim ayında kullanıma sunulan Windows 8.1’i indirmeyenler, Microsoft desteğinden mahrum bırakılmadılar. Ancak, Windows 8.1 güncellemesini alanlar için tercih özgürlüğü gibi bir durum söz konusu değil. Windows 8.1 kullananlar, Windows 8.1 Update 1’i almak zorunda. Peki almazlarsa ne olur?
Eğer ki siz, Windows 8.1 Update 1 güncellemesini almazsanız, bundan sonra gelecek olan, almak isteyebileceğiniz, Windows 8.1 Update 2, Windows 8.2 gibi olası güncellemelerin hiç birisini alamayacaksınız. Bu durumda, Microsoft’un, sizi indirmek zorunda bıraktığı Windows 8.1 Update 1 güncellemesini hemen almanızı önermekten başka seçeneğimiz bulunmuyor.

Windows 8.1’den Eski Windows Dosyalarını Silmek

eski windows dosyalarıBu yazımızda, Windows 8.1 kurulumunu eski bir Windows sürümünden yapanlar için eski Windows dosyalarını silme hakkındaki detaylardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Windows kurulumunun yükseltme şeklinde gerçekleşmesi nedeni ile bilgisayarınızda kalan eski Windows dosyalarından, belirttiğimiz yöntemle kurtulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

Windows 8.1’de, eski Windows dosyalarının, C:\Windows.Old klasöründe yer aldığını belirterek bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. Eski Windows dosyalarını silmek için bu klasöre ulaşmanız gerekecektir. Ancak eski Windows dosyalarını silmek için öncelikli olarak Windows 8.1 yükseltme işleminin sorunsuz olarak gerçekleştiğini görmeli, ve sonrasında da eski Windows dosyalarına gereksinim duymayacağınızdan emin olmalısınız. Eski Windows dosyaları silindiğinde, HDD içerisinde kalan boş alanın çok daha fazla olacağından da emin olmanız gerekmektedir.
Windows 8.1’de eski Windows dosyalarını silme adına ilk olarak Win + S tuşlarına birlikte basmanız gerekmektedir. Sonrasında ise bu ekranda Gereksiz Dosyaları Silerek Diskte Yer Açın kısmına gelmeniz gerekmektedir. Bunu çalıştırmalısınız, ve sonrasında Önceki Windows Yüklemeleri seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından temizleme işlemini gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz, ama Önceki Windows Yüklemeleri seçeneğini eğer göremiyorsanız, eski Windows dosyalarının bilgisayarınızda bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir.

Ücretsiz Windows 8.1 Kullanımını Kimler Gerçekleştirecek?

ücretsiz Windows 8.1Bildiğiniz gibi Microsoft’un en güncel işletim sistemi Windows 8.1… Ve Windows 8.1 kullanımı ücretli; ancak, ücretsiz Windows 8.1 kullanımı gerçekleştirebilecek bazı grupların bulunduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere ücretsiz Windows 8.1 kullanımını kimlerin gerçekleştirebileceğinden söz edeceğiz…

Ücretsiz Windows 8.1 kullanımı gerçekleştirebilecek olan kuruluşlar, her şeyin öncesinde halk kütüphaneleri olacak. Organizasyonlarında kar amacı gütmeyen kuruluşların da ücretsiz Windows 8.1 kullanımı gerçekleştirebileceklerini belirtmeliyiz.
Microsoft, ücretsiz Windows 8.1 vereceği kurumlara, bu ayrıcalığı, Yazılım Bağış Programı kapsamında sunacak. Belirtilen kurum; ve kuruluşlar, Windows 8.1’i ücretsiz olarak almak için başvurularını ücretsiz olarak, online bir şekilde gerçekleştirecek; ve bunun sonrasında kurulumu da yine, online olarak Windows 8.1 indirip gerçekleştirebilecekler.
Ücretsiz Windows 8.1 kullanımı gerçekleştirebilecek olan kurum; ve kuruluşlar, bilgisayarlarında Windows 8 kurulu ise, başvurularını Hacimli Lisanslama Hizmet Merkezi’ne yapabilecek.

Windows 8.1 Fiyatı Belli Oldu Peki Windows 8.1 Ne Zaman?

Windows 8.1Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 ile ilgili bilgilerden söz ederek, Windows 8.1 ne zaman satışa çıkacak, ve Windows 8.1 fiyatı ne kadar olacak gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz zaman kaybı yaşamadan Windows 8.1 ile ilgili bilgilere, Windows 8.1 ne zaman sorusunun yanıtını alarak başlayalım:

Windows 8.1 ne zaman? Windows 8.1 çıkış tarihi Microsoft tarafından 18 Ekim 2013 olarak açıklandı. Bu tarihte, Windows 8.1 Standart, ve Windows 8.1 Pro olmak üzere, farklı Windows 8.1 sürümlerinin satışları gerçekleştirilecek.
Windows 8.1 fiyatı ile ilgili bilgilere baktığımızda ise, Windows Mağazasında, Windows 8 kullanıcılarının Windows 8.1’e ücretsiz olarak sahip olabileceklerini belirtmemiz gerekiyor. Windows 8.1 Standart fiyatı 119$ olarak belirlenmiş bulunurken, Windows 8.1 Pro fiyatının da 199$ olarak belirlendiğini aktarmamız gerekiyor. Windows 8.1 fiyatını ödeyerek satın almak isteyenler, hem teknoloji marketlerde, hem de internet üzerinde, özellikle de Windows Mağazasında gerçekleşecek olan Windows 8.1 satışlarından yararlanabilecekler.
İçerisinde Windows 8.1 Standart yüklü olarak alınan bir bilgisayarın Windows 8.1 Pro’ya yükseltilmesi de mümkün olabilecek. Bu durumda, Media Center kullanımı gerçekleştirmek için ek 9.99$ ödenmesinin gerekeceğini de belirtelim.
Windows 7 kullanıcıları, Windows 8.1’i bilgisayarlarına sorunsuz bir şekilde kurabilseler de, Windows XP, ve Windows Vista kullanımı gerçekleştirenlerin Windows 8.1’e yükseltme yapamayacaklarını belirtelim; bu nedenle Windows 8.1’i sıfırdan kurmaları gerekecek…