Arabanın Az Yakması İçin Ne Yapmalı?

arabanın az yakması için ne yapmalıBu yazımızda sizlere nasıl yakıt tasarrufu yapabileceğinizden söz ederek, yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağız. Çünkü akaryakıta sürekli zam yapılmakta, ve ülke olarak en yüksek fiyatlı akaryakıt kullanımlarından birini gerçekleştirmekteyiz, ve ekonomik durumumuz da ortada. Peki arabanın az yakması için ne yapmalı, arabanın az yakması için nasıl kullanılmalı? İşte yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtları:

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

• Ülkemiz, en çok araba kullanan ülkelerden biri, hem de yakıt fiyatları en yüksek ülkeler arasında yer almamıza rağmen… Bu durum hem yakıt tasarrufunu olanaksız hale getiriyor; hem de sağlıksız yaşamamıza neden oluyor. Yakın mesafelerde araba kullanmak yerine yürümek, ya da bisiklete binmek, hem sağlıklı yaşam adına alınabilecek önlemlerden bir tanesi olur; hem de yakıt tasarrufuna olanak tanır. Bu nedenle kısa mesafelerde, yürüyebileceğiniz yerleri yürüyerek gidin. Hatta arabanızı gideceğiniz yerden daha uzağa bırakın, ve yine yürüyün…

• Arabanın az yakması için ne yapmalı diyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da, arabaya en uygun yakıtı kullanmak… Bunun için aracınızın yetkili servisine uğrayın, ve araç içerisinde kullanılan motora en uygun yakıtın hangisi olduğunu sorun. Bu sayede, hem yakıtınız daha uzun süreli idare edecek, hem de aracınızı daha verimli kullandığınızı görebileceksiniz.

• Arabanın az yakması için nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, araba kullanımı sırasında ani hareketler yapmaktan kaçınmanızın gerekliliğidir. Hızlı kalkışlar, ani frenler, ani hız değişimleri… acemi şoförlerin yapabileceği şeyler olsa da, istenmeyen durumlar karşısında bu gibi davranışlarda bulunmak gerekli bir hal alsa da, elinizden geldiğince ani hareket yapmadan, yakıt tasarrufunu olanaklı hale getirebilirsiniz.

• Aracınızla saatte yaptığınız hız 70 kilometre ise, aracınızın camlarını açık tutmanıza anlam verilebilir. Ancak bu hızı aştığınız anda, camları kapatmanız gerekmektedir. Aksi halde yakıt tüketiminin artacağını unutmamalısınız. Bu artış %4’leri geçebilir…

• Aracınızın lastiklerinin basınç ölçerini yanınızda taşıyın. Lastiklerin uygun basınç miktarını kullanıyor olması, hem yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusuna yanıt oluşturur; hem de aracın kullanımını daha güvenli hale getirir.

• Günümüz araçlarının çoğunda start – stop teknolojisi bulunur. Yani bu araçlar, kırmızı ışıkta stop eder, ışık söndüğünde ise yeniden çalışır. Bu teknolojiyi bulundurmayan araçlarda da aracınızı, iki dakikadan fazla bekleyeceğiniz yerlerde kendiniz durdurun. Beş dakika, arabayı çalışır halde bekletmek, size, 1 kilometrelik yolda katedeceğiniz yakıtın harcatılmasına neden olacaktır. Bu hatayı yapmayın…

• Biraz önce, ani hareketlerin, yakıt tüketimini arttırdığından söz etmiştik. Buna ek olarak, arabanın az yakması için nasıl kullanılmalı sorusuna şu yanıtları da eklememiz gerekir ki: arabanızı gerekmediği sürece çok yavaş; ya da çok hızlı kullanmamalısınız. Her iki durumun da yakıt tüketimini arttıracağını aklınızın bir köşesinde tutun.

• Arabanın az yakması için ne yapmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri de şudur: Arabaya, kapasitesinden fazla yük almamalısınız. Hatta, kapasitesini de doldurmak durumunda değilsiniz. Çünkü, arabanın içerisinde bulunan her fazladan 45 kilo ağırlık, arabaya ortalama %7 oranında daha fazla yakıt harcatmaktadır.

• Aracınızı elinizden geldiğince güneşin altında bırakmamalısınız. Yakıtınızın buharlaşmasına neden olabilecek olan güneş aynı zamanda motorun ısınmasından sonra soğumasını da zorlaştırmaktadır. Araç içerisini de klima ile soğuttuğunuzu düşünecek olursak, bu durumların yakıt tüketimini ortalama %10 daha fazla arttıracağını belirtebiliriz…

• Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmayı da unutmayın. Aksi halde, bozulduğunu sizin fark edemeyeceğiniz parçalar, yakıt tüketiminin artması yönünde yanlış çalışacaktırlar.