Donanım Nedir? Yazıcı Çeşitleri Ve Özellikleri

Bu yazımızda size öncelikle donanım nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Donanım nedir sorusunun yanıtını öğrenmenizin sonrasında ise, yazıcı nedir, ve printer nedir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde alabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde donanım nedir sorusunun yanıtı ile bilgilerimizi aktarmaya hemen başlayalım:

Donanım nedir? Daha önce sizlere, bilgisayarın çalışması için gerekli olan her türlü elle tutulabilen araca donanım adının verildiğini belirtmiştik. Farklı bir kaynağa göre ise donanım nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilmektedir: Bilgisayarda bulunan, elektrik ile çalışan, elektromekanik, ve mekanik tüm birimlere genel olarak donanım ismi verilmektedir. Yazıcı, printer, monitör, klavye, disket… gibi pek çok şeyin genel adı donanımdır…
Donanım nedir sorusunun yanıtı olarak verilen tanıma uyan donanım örnekleri arasında yer alan yazıcı, ya da diğer adı ile printer için, yazıcı nedir, ve printer nedir gibi soruların yanıtlarına da yine birlikte bakalım:
Yazıcı nedir? Printer nedir? Bilgisayarda gerçekleştirilen çalışmaların tamamının kağıda aktarılması sırasında kullanılan araca yazıcı, ya da diğer adı ile printer ismi verilmektedir. Yazıcı çeşitleri ve printer çeşitlerini de yine, yazıcı çeşitleri nelerdir; ve printer çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında sizlere aktararak, yazıcı çeşitleri ve özelliklerini öğrenmenize yardımcı olmaya çalışalım:
Yazıcı çeşitleri nelerdir? Printer çeşitleri nelerdir? Yazıcı çeşitleri, ve printer çeşitlerini üç farklı grupta ele almamız gerekmektedir: Matris yazıcı, lazer yazıcı, ve püskürtmeli yazıcı… Yazıcı çeşitleri ve özelliklerine bakmak için bu printer çeşitlerini tek tek kısaca tanıyalım:
Matris yazıcı nedir? Matris yazıcı, genellikle ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. Faturalarda matris yazıcıdan yararlanılırken, çok sayıda aynı şeyden çıkartılacağı zaman da matris yazıcıdan yararlanılmaktadır. Matris yazıcı nedir sorusunun yanıtına bakmak istediğimizde ise, mekanik olarak çalışmakta bulunan matris yazıcı, ya dokuz; ya da yirmi dört tane, farklı şekilde kontrol edilmesi gereken iğneden oluşmaktadır. Matris yazıcı, öncelikle bu iğnelerin mürekklep şeridine çarpması; sonra da şerit ile birlikte kağıda çarpması şeklinde yazının oluşmasını olanaklı hale getirmektedir. Matris yazıcının, hem renkli, hem de siyah beyaz çeşitlerinin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Lazer yazıcı nedir? Lazer yazıcı genellikle siyah beyaz çıktıların üretilmesini olanaklı hale getiren, şekil, ve çalışma ilkesi olarak da fotokopi makinelerine benzeyen yazıcı türleri arasında yer almaktadır. Lazer yazıcı hem çok hızlı çalışır; hem de sessiz çalışması ile dikkat çekmektedir. Lazer yazıcının, klasik olanlarının A4 kağıtlarda rahatlıkla kullanılabildiğini belirtmek gerekmekle birlikte, pahalı olanların kullanım şekilleri de farklı olabilmektedir.
Püskürtmeli yazıcı nedir? Püskürtmeli yazıcı, mürekkep zerrelerini kağıt üzerine, genellikle de A4 kağıt üzerine püskürtmek sureti ile çalışan yazıcı çeşitleri arasında yer almaktadır. Püskürtmeli yazıcının siyah, ya da renkli mürekkeplerle çalışması olanaklıdır. Uygun fiyatları ve sessizlikleri dolayısı ile lazer yazıcının rakibi olan püskürtmeli yazıcılar da sık tercih edilmektedirler. Bir seferde birden fazla çıktıyı almak püskürtmeli yazıcıda genellikle zordur..