Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

yazilim-cesitleri-nelerdirYazılım Çeşitleri Nelerdir?

Lisanslı Yazılım: Bir yazılımın kullanılabilmesi için, o yazılımın lisans hakkının satın alınmasının gerektiği yazılım çeşitlerine lisanslı yazılım adı verilmektedir. Lisanslı yazılım örnekleri:
* Windows 10
* Office programları
* Kaspersky
* Frontpage
* Windows 7

Demo Yazılım: Yazılım çeşitleri arasında yer alan, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz lisanslı yazılımların, tanıtım amaçlı olarak bir süreliğine ücretsiz kullanılabilmesi durumuna demo yazılım adı verilir. Demo yazılımlar tanıtım amaçlı olup, 15 gün, 30 gün gibi zamanlarla sınırlıdır, sonra yine lisansının satın alınması gereken demo yazılımlar, lisanslı yazılım sınıfına girerler. Demo yazılım örnekleri:
* Kaspersky
* Goldwave
* Norton

• Freeware Yazılım: Bedava yazılım olarak da bilinen Freeware yazılımlar, kullanıcılara, ücret gözetmeksizin, CD, disket, internet gibi aracılar vasıtası ile dağıtılan yazılımlardır. Freeware yazılım örnekleri:
* Skype
* Zipgenius
* WhatsApp

• Beta Yazılım: Yazılımların piyasaya sürülmeden önceki sürümleridir. Beta yazılımlar belirli bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılır. Bu kullanımlar sırasında söz konusu beta yazılımlara istinaden eksiklik, ve sistem testleri yapılır. Yazılım en iyi şekline getirilip, kullanıcılara sunulur. Beta yazılım örnekleri:
* iOS
* aNDROİD 7.0

Genel Olarak Yazılım

yazilim-cesitleri-nelerdirBir bilgisayarın çalışması için, belli başlı iki şeye gereksinimi vardır. Bunlardan biri donanım; diğeri ise yazılımdır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, yazılım nedir, yazılım çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarından genel olarak söz etmeye çalışacağız. Sitemiz içerisinde, yazılım çeşitleri hakkında daha detaylı bilgileri de bulabilirsiniz…

Yazılım Nedir?

Bilgisayarda kullanılan her türlü programa genel olarak yazılım adı verilmektedir. Yazılıma dair somut bir şeyi bilgisayar üzerinde bulabilmeniz söz konusu değildir. Yazılımları genellikle, kullanacağınız zaman, fare aracılığı ile açar; bu sırada diskten, RAM üzerine aktararak kullanırsınız. Sonrasında, kullanım sonu gerçekleştirdiğiniz kayıtlar ise, diske geçer, ve bir dahaki kullanımda, sizin yapmış olduğunuz son kaydın devamı gerçekleştirilir.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım çeşitlerini genel olarak üç başlık altında özetleyebiliriz:
a) İşletim sistemi yazılımları
b) Uygulama yazılımları
c) Programlama yazılımları

Biraz önce, yazılım çeşitlerini detaylı olarak aktaracağımızı belirttik. Ancak, kısaca yazılım çeşitleri hakkında bilgi vermek istersek:
• Nasıl ki donanım olmadan bilgisayar çalışmazsa, yazılım olmadan da donanımın çalışmadığını bilmek gerekir. Bu noktada, işletim sistemi yazılımları, bilgisayarın açılması ile birlikte çalışmaya başlayan ilk yazılımdır. Direkt olarak RAM’e yüklenir; ve bilgisayar kapanana kadar da bu şekilde çalışmaya devam eder.

• Yazılım çeşitleri arasında yer alan işletim sistemi yazılımlarının, donanımlar içerisinde yer alan işlemcilere özel olarak hazırlanmış olduğunu bilmek gerekir. Uygulama yazılımları ise işletim sistemlerine göre hazırlanır. Yani bir zincirleme hiyerarşiden söz etmek mümkündür.

Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, öncelikle yazılım nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Yazılım nedir sorusunun yanıtının alınmasından sonra ise, yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan yazılım çeşitlerini sizlere aktarmaya çalışacağız. O halde hiç zaman kaybetmeden, öncelikle yazılım nedir sorusunun yanıtlarına bakalım:

Yazılım nedir? Yazılımın, bilgisayarın çalışmasında, istenilen zamanda istenilen işlemlerin yapılması, ve uygulamaların gerçekleştirilmesinde yararlanılacak olan programların tamamına verilen isimdir. Yani yazılım nedir sorusunun yanıtı kısaca, bilgisayarda kullanılan programların tamamına verilen isim niteliği taşımaktadır.
Yazılım nedir sorusunun yanıtı sonrasında bir de, yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtlarına, yazılım çeşitlerine bakalım… Yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan yazılım çeşitlerinin sayısının üç olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Sistem yazılımı: Yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan yazılım çeşitlerinden bir tanesi olan sistem yazılımı için, öncelikli olarak sistem yazılımı nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerekmektedir… Sistem yazılımı nedir? Sistem yazılımı, bilgisayarın markasına, ya da modeline göre farklılık göstermekle birlikte, sistem yazılımının, bilgisayarın düzgün çalışması için gerekli olan programların tamamına verilen isim olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Destek yazılımı: Yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan yazılım çeşitlerinden bir diğeri de destek yazılımıdır. Bu nedenle, destek yazılımı nedir sorusunun yanıtını doğru bir şekilde vermemiz gerekmektedir… Destek yazılımı nedir? Sistem yazılımı sayesinde doğru bir şekilde çalışan bilgisayarın, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak adına gereksinim duyulan programlarla donatılması işlemine destek yazılımı adı verilmektedir. Örneğin, bilgisayarınızda gerçekleştirmiş olduğunuz, Kopyala, Yapıştır işlemleri destek yazılımı sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bilgisayarınızda yer alan not defterine yazı yazma işleminiz de, destek yazılımı olarak belirtilen Not Defteri sayesinde gerçekleştirilmektedir.
Uygulama yazılımı: Yazılım çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan yazılım çeşitlerinden bir tanesi de uygulama yazılımıdır. Bu nedenle, uygulama yazılımı nedir sorusunun yanıtını doğru bir şekilde vermemiz gerekmektedir. Uygulama yazılımı nedir? Bir amaç için kullanılan bilgisayarın, amacına yönelik olarak çalışması için gerekli olan yazılımların tamamına uygulama yazılımı adı verilmektedir. Uygulama yazılımı örnekleri arasında ilk olarak muhasebe programlarından söz etmek gerekmektedir. Uygulama yazılımı örnekleri arasında yer alan bir diğer şey ise bilgisayar destekli yazılım programlarıdır. Uygulama yazılımı örnekleri arasında aktarabileceğimiz bir diğer şey ise, otel rezervasyon yazılımıdır.