Hangi Marka Fotoğraf Makinesini Almalıyım?

hangi fotoğraf makinesini almalıyımFotoğraf makinesi kullanımı günümüzde yerini yavaş yavaş, kameraları oldukça güçlenen akıllı telefonlar; ve tabletlere bırakmış durumda. Kullanıcılar olarak genellikle düşündüğümüz, hem tablet, hem telefon; hem de fotoğraf makinesinin ağırlığını taşımamak; ya da hem telefon; hem fotoğraf makinesini yük etmemek… Ama kimi fotoğraf tutkunları bizim gibi düşünmüyor… Onlar bu anlamda daha profesyonel, daha kaliteli çekimler yapmayı hedefliyor… İşte fotoğrafçılığı tutku haline getirmiş kullanıcılar dolayısı ile, fotoğraf makinesi sektörü de kendini sürekli olarak yeniliyor, hem de bu yenilikleri, akıllı telefon; ve tabletlerden daha sessiz şekilde yapıyor… Marka tutkunları, kalite severler, nasıl olsa bu yenilikleri yakından takip ediyor… Peki siz bir fotoğraf makinesi alacak olsanız, hangi marka fotoğraf makinesi daha iyi sorusunun yanıtını hangi yönde tercih ederdiniz? Hangi marka fotoğraf makinesi almalıyım diyenlerdenseniz, bu yazımızda size, ihtiyacınız olan bilgiyi vereceğiz… Hem de sizin gibi insanların gözünden değerlendirerek…

Hangi Marka Fotoğraf Makinesi Almalıyım?
Hangi Marka Fotoğraf Makinesi Daha İyi?

Fotoğraf makinesi sektöründe boy gösteren iki dev marka, Canon, ve Nikon… Canon oldukça eski tarihlerde, 1937’de kurulmuş olmasına karşın, Nikon 1996’lardan itibaren piyasada boy göstermeye başladı. Her iki marka da Japon ürünü… Peki değerlendirildiğinde hangi marka fotoğraf makinesi daha iyi?

Ağırlık: Canon, Nikon’a göre daha hafif… Ancak Canon da olsa, aldığınızda hafif de olsa, sonradan ekleyeceğiniz parçalarla ağırlık artışı söz konusu olabilir.

Gelişim: Fotoğraf makineleri de teknolojik cihazlar, ve teknoloji sürekli olarak gelişiyor. Bu anlamda fotoğraf makinelerinin de gelişmesi gerekiyor. Bu gelişim sürecinde kendini en rahat yenileyen marka Canon… Bu yenilikler dolayısı ile Canon’da farklı model alternatifleri de bulunmakta. Nikon ise daha sade; ve geleneklerine daha bağlı…

Detaylar: Her ne kadar yenilikleri takip etmekte Canon kadar gelişmiş olmasa da Nikon, daha detaycı bir yapıya sahip, ve bu anlamda kullanıcı isteklerine cevap vermeyi hedefliyor. Canon ise detaylar bakımından daha sade; ve basit bir kullanımı ortaya koyuyor. Fotoğrafçılıkta detayların daha çok ön plana çıktığını düşünüyor, ve bu anlamda, detaylar göz önünde bulundurulduğunda, hangi marka fotoğraf makinesi almalıyım diyenlere Nikon’u öneriyoruz; ama kimi kullanıcılar da kullanım kolaylığından yana… Onlar için ise Canon önerilebilir.

Ortam: Kimi fotoğraf makineleri iç ortamda karanlık dolayısı ile, kimileri ise dış ortamda güneş etkisiyle, çekim yaparken zorlanıyor… Kullanıcılar efektler kullanarak çektikleri fotoğrafları detaylandırmaya çalışıyor. Canon’un iç çekimlerde daha başarılı olduğu belirtilirken, Nikon’un ise dış ortamda rahat çekim yaptığı belirtiliyor. Bu anlamda her iki ortamda da kaliteli çekimi hangi markanın yapabileceğini kestirmek zor…

Çekim: Kimi fotoğraf makineleri, çekim sırasında netlik oluşana kadar bekliyor; ve deklanşöre basılmış da olsa çekim, netlik oluşunca gerçekleşiyor. Kimi fotoğraf makineleri ise anlık çekim yapıyor. Sizin için hangisinin daha doğru tercih olacağını, ne için çekim yaptığınız belirler aslında… Çünkü, Canon, netliği beklemeden, deklanşöre basıldığı anda çekim yapar. Nikon ise, net oluşumu bekleyip, sonrasında çeker. Bu anlamda, eğer hareketli çekimler yapacaksanız Canon, netlik istiyorsanız Nikon’u tercih etmenizde yarar var.

Satış: Canon, Nikon’a göre daha çok satılır… Ama bu durum, Canon’un Nikon’dan daha iyi olup olmadığı anlamına gelmez… Canon, bol reklam yapması dolayısı ile çok tercih edilir. Nikon ise, zaten gerektiği kadar tanındığını düşünerek, reklama gerek duymadığı düşüncesindedir. Reklam ise, günümüz tanıtımlarının en iyi yoludur. Pek çoğumuz reklamlarla bazı özelliklerden, ve ürünlerden haberdar oluruz…

Kullanılabilirlik: Sürekli değişimi takip eden Canon, kullanıcıları için de değiştirilebilirlik gerektirebilir. Ancak Nikon’un ömürlük olduğu düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sony Kampanya PS3 Gnctrkcll Kampanyaları İle Birleşti başlıklı makalemizde gnctrkcll kampanyaları, PlayStation 3 ve PlayStation 3 kampanya 2012 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.