Kar Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

kar-fotografi-cekim-teknikleriFacebook, ve sonrasında da İnstagram derken, fotoğraf çekmeyi, çekilmeyi sevmeyen bizler, tam bir fotoğraf canavarı halini aldık. Ve içinde bulunduğumuz soğuk kış günlerinde, kar fotoğrafları çekerek paylaşmayı sevmeyenimiz yok… Ancak kar fotoğraflarının daha güzel olabilmesi adına bazı püf noktaların bilinmesi gerektiği de unutulmamalı… Yazımız içerisinde sizlere, kar fotoğrafı nasıl çekilir sorusunun yanıtları arasında yer alan, kar fotoğrafı çekim tekniklerinden söz edeceğiz…

Kar Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

■ Kar fotoğrafı çekim tekniklerinden ilki, kar yağarken çekilen resimde, kar tanelerinin güzel çıkması için uyulması gereken, yavaş bir enstantene kullanma kuralıdır. Işık alabileceğiniz bir kaynağınız da varsa işiniz daha verimli olacaktır. Bu noktada, kar tanelerinin yere yaklaşırken fotoğraflanmasının daha iyi sonuçlar vereceğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Karda Nasıl Fotoğraf Çekilir? Karda Fotoğraf Çekme Teknikleri

■ Kar yağarken çekeceğiniz fotoğrafta, kar tanelerinin bulanık, ya da donuk görünmesini istemiyorsanız, çekim sırasında flaş kullanmanız önerilmektedir.

■ Strobe lamba kullanımınız söz konusu olabiliyorsa, kar tanelerinin hareketlerini daha iyi izleyebilecek fotoğraflar çekmeniz, ve güzel efektler oluşturabilmeniz söz konusu olacaktır.

■ Güneş ışığının az olduğu saatlerde çekilen kar fotoğraflarının görünümü çok canlı olacaktır. Havanın bulutlu olduğu, güneşin ise aradan sızdığı, güneşin yeni doğduğu; ya da batmak üzere olduğu saatler, kar fotoğrafları için en iyi zaman dilimleri olarak belirtilmektedir. Güneşin parlak olması, karın beyaz renkte görünmesine neden olur, ve istenen sonuç bu şekilde alınamaz.

Çocuklar İçin Geliştirilmiş Samsung Fotoğraf Makineleri

■ Kar fotoğrafı çekim teknikleri arasında yer alan bir diğer önemli ayrıntı da, kar üzerinde renk cümbüşü yaratmamaktan geçer. Yani, turuncu, sarı, kırmızı… gibi tek renk objelerle çekilen kar fotoğrafları sayesinde, iyi bir kompozisyon elde etmeniz daha mümkün olacaktır.

■ Kar fotoğraflarını çekerken, siyah – beyaz çekim; ya da Sephia çekimler yapmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde kontrast etkisi başarılı olmayacaktır.

Hangi Marka Fotoğraf Makinesini Almalıyım?

■ Havanın güneşli, ve parlak olduğu zamanlarda çekeceğiniz kar fotoğrafları için, ilk olarak beyaz dengesinin ayarını manuel konuma getirmelisiniz. Kamerayı karın temiz olduğu bölgeye çevirip, gölge oluşumlarına dikkat ederek, ayarlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sony Kampanya PS3 Gnctrkcll Kampanyaları İle Birleşti başlıklı makalemizde gnctrkcll kampanyaları, PlayStation 3 ve PlayStation 3 kampanya 2012 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.