Bariyer Sistemleri Nedir?

Araba için bariyer sistemi

Günümüzde sıklıkla kullanılan bariyer sistemleri, bir kuruma veya bölgeye geçişte araç giriş – çıkışını kontrol altında tutmak için kullanılan sistemlerdir. Bariyer sistemleri, birkaç farklı çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Şimdi bariyer sistemi çeşitlerini inceleyelim.

1) Kollu Bariyerler

giriş ve çıkış olan kollu bariyerler

Kollu bariyerin yan kısımlarında isminden de anlaşılacağı gibi bir adet kol bulunur. Bu kol plastik ya da alüminyumdan yapılmış olabilir. Kollu bariyerlerin içlerinde bulunan özel motorları sayesinde bariyerin kolu doksan derece yukarı yönde hareket edebilir ve araç geçişini sağlayabilir. İstenmeyen durumlarda ise eski haline tekrar dönerek araç geçişini engelleyebilir. Ayrıca kollu bariyerlerdeki fotoseller sayesinde araç geçişi esnasındaki herhangi bir çarpmaya karşı oluşabilecek hasar en aza indirgenmeye çalışılır.

2) Mantar Bariyerler

Mantar bariyerler, genelde yoğun güvenlik önlemlerinin alınması gereken yerlerde kullanılmaktadırlar. İstenilen araçların geçişini sağlama, istenilmeyen araçların geçişini engelleme amaçlanır. Bu bariyerler genellikle otomatiktirler. Hidrolik, pnömatik, manuel ve sabit mantar bariyerler olmak üzere birkaç farklı çeşitleri vardır. Ayrıca bu bariyerler yerden çıkarlar, köstebek mantığıyla çalışırlar.

 

 

 

 

3) Kapan Bariyerler

Kapan bariyerler, sivri dişli engel sistemiyle faaliyet gösterirler. Genellikle tek yönlü araç geçişi istenilen yerlerde kullanılmaktadırlar. Kapan bariyerlerin mantığı, dik üçgen şeklinde olan dişleri sayesinde eğimli kısma bakan yönden gelen araçların rahatlıkla geçebilmesi ve dik kısma bakan yönden gelen araçların geçişinin engellenmesi esasına dayanır. Manuel kapan bariyerler, motorlu kapan bariyerler ve hidrolik kapan bariyerler olmak üzere birkaç farklı çeşitte karşımıza çıkarlar.

Bir önceki yazımız olan Adobe Photoshop CS6 Özellikleri başlıklı makalemizde adobe photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.