İlk Ayakkabının Keşfi

İnsanlar çıplak ayakla yürürken ayakları acıyordu. Buna bir çözüm bulunması gerekti. Ayağımızın kumda bıraktığı izden de esinlenerek akıllara ayağımız ile yer arasına bir parça koymak geldi. Fakat şu anki ayakkabılar doğal olarak tasarlanamamıştı. Bir çeşit sandalet yapıldı. Buna ayakkabı dendi. Kullanıma başlandı ve tercih edildi. İnsanlar ayakkabı keşfinden sonra ayakkabı kullanacaklarını kararlaştırmış oldular. Tabii ki her zaman ayakkabının işlevi sadece ayak ile yer bağlantısını kesmek olmamalı. Zamanla beraber gelişim göstererek ayakkabı üretiminde şıklık kadar rahatlık, uzun ömürlülük kadar maliyet de önemseniyor.

İlk ayakkabı yapımını Antik Mısırlılar gerçekleştirmiştir. Eski ayakkabılar içinde Yunanların avlanırken kullandıkları çizme, eski tarihlerde insanların kullandıkları tabanı deriden ve tahtadan sandallar vardır. Yapılacak işe göre ayakkabının şekli, ağırlığı, yapı maddesi değişkenlik gösterir. Yıllar içinde çok farklı modeller gelişmiştir. Bunlardan biri 14.yy’da yoğun olarak kullanılan uzun ayakkabı modelidir. Ayakkabı o kadar uzundur ki insanlar ayaklarında tutabilmek için ayakkabının ucunu bellerindeki kemere bağlamaktadır. Bir başka çeşit ayakkabı ise çizmelerdir. Bayanların şuan sadece kışın kullandıkları çizmeler önceden erkekler tarafından kullanılıyordu. Tabii biraz daha farklı modelini. Bu olayın yaşandığı tarih olan 19.yy’da bayanlar Paris’ten el yapımı ayakkabı almak istiyordu. Sonrasında artan ayakkabı ihtiyacına cevap verebilmek ve daha kolay ayakkabı                                                                                                       yapabilmek için ayakkabı makineleri ile seri üretime geçildi.

Topuklu Ayakkabının Mucidi Kim?

İddialara göre Leonardo da Vinci Florensa’daki ünlü bir ailenin kısa boylu kızının düğünde kaybolmaması için ayakkabılara topuk koyulmasını söylemiştir. Bayanların şu an ki topuklu ayakkabı anlayışı buradan geliyor olabilir. Ayakkabılarda kullanlılan malzeme de şekli gibi zaman geçtikçe değişmiştir. Günümüz şartlarına ve modaya uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu yüzden eski tarihteki ayakkabılar ile son model ayakkabılar arasında tasarım olarak ciddi fark bulunmasına şaşırmayın.

19.yy dan itibaren seri üretim ile insanların ayakkabı ihtiyacı karşılanmaktadır. Teknoloji geliştiği için daha az malzeme kulanarak veya daha ucuza daha kaliteli ayakkabılar üretilmektedir. Ayakkabı kalitesinde artış mevcuttur. Çok eski tarihlerde ayakkabının zor temin edilmesinden dolayı bazı durumlarda ayakkabı kullanılmadan da hayatı yaşama zorunluluğu gelişen teknoloji ile asgari seviyeye inmiştir.

Bir önceki yazımız olan Adobe Photoshop CS6 Özellikleri başlıklı makalemizde adobe photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.