Grafik Tasarım Öğrenmenin Adımları Nelerdir?

Grafik tasarlamak istiyorum diyorsan hadi biraz oku burayı…

İlk Adım: Tasarım Nedir?

Grafik tasarımı iyi derecede öğrenebilmek için gerekli olan, ilk öncelikle “Tasarım Nedir?” sorusuna tam manasıyla cevap verebilmektir. Tasarım, bir nesnenin ya da bir planın belirli bir süre içerisinde meydana getirilmesidir. Her şeyden önce tasarım bir hayal gücü eseridir. Hayal gücünüzle kafanızda oluşturduğunuz çizimleri, fikirleri veya nesneleri oluşturup görselliğe dökmektir de diyebiliriz. Tasarım demek, asla bilgisayardaki grafik programlarını iyi derecede kullanabilmek değildir. Program kullanabilme kabiliyeti, sadece tasarımı görsellik yönünden geliştirmeye yarayan bir vasıtadır. Peki bu kabiliyeti nasıl kazanacağım?

İkinci Adım: Grafik Tasarım Programları

Şimdi sıra hayal gücünüz ile oluşturduğunuz projeleri görsellik yönüyle zenginleştirmeye geldi. Bunun için birtakım grafik tasarım programlarına ihtiyacımız vardır. Bu programları ister grafik tasarım kurslarına giderek detaylı bir şekilde öğrenin, ister internet üzerindeki videolu anlatımları izleyerek kendinizi geliştirin. Her ikisi de sizin grafik tasarım programlarına hakimiyetinizi güçlendirecektir. Bu programları da kullanmayı iyi seviyede öğrendikten sonra geriye bir tek adım kalıyor. Son dokunuşlar…

Üçüncü Adım: Son Dokunuşlar

Tasarlamış olduğunuz projeleri görsellik yönünden de iyi bir şekilde güçlendirdikten sonra son dokunuşları yapmalısınız. Burada son dokunuşlardan kasıt, tasarladığınız objelerin konumlarını, renklerini, şekillerini son bir kez daha gözden geçirerek yapabileceğinizin en iyisini yaptığınızı düşünmenizdir. Bu adımları uygulayarak ve bol bol alıştırmalar yaparak grafik tasarım kabiliyetinizi geliştirebilir, kendinizi her zaman daha da iyisi için hazırlayabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden yapılan grafik tasarım yarışmalarına katılmanız da sizin grafik tasarımcılıkta ilerlemenizi büyük ölçüde geliştirecektir.

Bir önceki yazımız olan Adobe Photoshop CS6 Özellikleri başlıklı makalemizde adobe photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.