2.7 Milyon Kişinin Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

kredi kartı bilgileri çalındıHSBC tarafından yapılan açıklamada, tüm müşterilerinin kredi kartı bilgileri çalındı yönünde bir bilgi yer alıyor. 2.700.000 civarında müşterisinin kredi kartı bilgilerinin çalındığını belirten HSBC yetkilileri, müşterilerin bu durumdan etkilenmelerinin söz konusu olmayacağını, gerekli tüm önlemlerin alındığını, ve yasal işlemlerin başlatıldığını belirtti. Bu konu hakkındaki detayları yazımız içerisinde sizlere aktaracağız…

HSBC’ye uygulanan siber saldırı, hem kredi kartı, hem de banka kartları için gerçekleştirilmiş bulunulup, durumun bankaca fark edilmesi ile birlikte hemen durdurulmuştur. HSBC yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, durum ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ile birlikte konu ile ilgili çalışmalar, ulusal, ve uluslararası boyutta sürdürükmektedir. Durumdan müşterilerin etkilenmesi gibi bir olay söz konusu değildir.

Banka tarafından verilen bilgilere göre, saldırganlar tarafından elde edilen bilgiler şu şekilde: Ortalamada 2.7 milyon müşterinin, banka kartı numarası; ve bu kartın bağlı olduğu hesap numarası, kartın son kullanma tarihi, kimin ismine kayıtlı olduğu… Bunun dışında, bir finansal bilginin, ya da, kişisel bilgilerin, saldırganların eline geçtiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bunun üzerine, HSBC, güvenlik önlemlerini arttırmış, izleme; ve kontrol düzeylerinde iyileştirmeler gerçekleştirmiştir.

Bununla birlikte, gerekli bilgilendirme, tüm müşterilere yapılmış olup, banka tarafından müşterilerden özür dikenmiştir. Herhangi bir risk durumu söz konusu olmayıp, HSBC müşterileri güvenli bir şekilde, bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye devam edebilmektedirler…

Bir önceki yazımız olan 22 Kasım 2011'de Seçilmesi Gereken Güvenli İnternet Paketi başlıklı makalemizde 22 Kasım 2011, filtresiz aile paketi ve güvenli internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.