Ayıplı Mal Durumunda Tüketicinin Hakları

ayipli mal durumunda tuketici haklariDiyelim ki o çok istediğiniz telefonu aldınız; ama eve geldiniz; ve SIM kartı takıp, telefonu kurmak için kutusundan çıkarttığınızda, ayıplı mal olduğunu gördünüz.. Şimdi işiniz yoksa uğraşıp duracaksınız… Peki ayıplı mal durumunda tüketici haklarınızı biliyor musunuz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, ayıplı mal durumunda tüketicinin haklarından söz edeceğiz… Ancak öncelikle sizlere, kendi başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum:

Tablet, telefon; ya da bilgisayar aldığımda, kendi adıma ürünü, satın almış olduğum yerde kurdurmayı tercih ediyorum. Kimi mağazalar kurulum ücreti alıyor, ancak genellikle kurulum ücreti alınmadığını da belirteyim. Alışveriş yapacağınız mağazayı buna göre seçebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl tabletimi yenilemek istedim; SIM kart takılabilen bir tablet modeli aradığımda, öncelikle bana, mağazada çalışan, markanın temsilcisi bir eleman, fiyatı uygun da olan, kendi satmış olduğu markayı önerdi. Özelliklere baktığımda alınabilirliği olduğunu gördüm, ama istediğim ürün ellerinde olmadığı için benim adıma sipariş vermeleri gerekiyordu. Ürün elimde değildi; ama ben kredi kartından ödemesini yaptım, hatta satış temsilcisi ile birbirimize telefon numaralarımızı verdik; ürün geldiğinde haberleşecektik.

Yaklaşık 1 hafta içerisinde siparişini verdiğim ürün mağazaya geldi… Öyle lmasını istemiştim. Ürünü almaya gittim; kurulumunu yapmalarını istedim. SIM kart yuvasını bir türlü açamadı satışı yapan arkadaş, benim de tırnağım uzun olmadığı için başka bir bayan firma görevlisinden rica etti, ve SIM kart yuvası tam da bu esnada kırıldı… Ya da önceden problemliydi; yani bir nevi ayıplı mal… Peki ne oldu?

Avea Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satışı yapan kişinin bana olan teklifleri şu şekildeydi:
1) Kredi kartınıza para iadesi yapabiliriz
2) Aynı ürünün siparişini yeniden verebiliriz
3) Ödemenin üzerine yeniden bir ödeme daha yaparak, bu ürünü daha kaliteli bir ürünle değiştirebiliriz

Ben Samsung kullanmaya alışkın; ve seven biri olarak, zaten o tableti aldığıma, daha elime geçmeden pişman olduğum için, son öneriyi kabul ettim; ve almış olduğum ayıplı maldan o anda kurtulup, istediğim ürünü alarak, ve kurdurup, evime geldim… Bu nedenle sizlere de önerim budur… İşiniz bu şekilde oldukça kolaylaşacaktır… Ancak bunun haricinde, ayıplı mal durumunda tüketici hakları nelerdir, gelin birlikte gözden geçirelim:

Ayıplı Mal Durumunda Tüketicinin Hakları

Diyelim ki siz benim kadar şanslı değildiniz, aldığınız ayıplı malın farkına sonradan vardınız… Peki şimdi ne yapacaksınız? Almış olduğunuz ürünü satın aldığınız günden itibaren, 15 gün içerisinde değişim hakkına sahipsiniz… Neler yapabileceğinize; ve talep edebileceğinize gelince:

4.5G Samsung Telefonlar Listesi

• Biraz önce de belirttiğimiz gibi, değişim talebinde bulunabilirsiniz.
• Yaşamış olduğum olayda da belirttiğim gibi, satın almış olduğunuz ayıplı mal için ödediğiniz paranın geri iadesini talep edebilirsiniz.
• Ayıplı malın, ayıbından dolayı, size daha uygun fiyata verilmesini talep edebilirsiniz. Teşhir ürünleri, ya da outlet mağazalarda satılan defolu ürünlerin, defolu olmayanlara göre daha uygun fiyattan satıldığını hepimiz biliyoruz.
• Satın almış olduğunuz ayıplı malın tamirinin ücretsiz şekilde yapılmasını talep edebilirsiniz, ama değişim daha mantıklıdır bu önerinin yanında, ya da aynı ürünü almak istemiyorsanız para iadesi ister; benim yapmış olduğum gibi başka bir ürün alabilirsiniz.

En Sağlam Akıllı Telefonlar

• Diyelim ki satın almış olduğunuz malın ayıbı gizlenmiş; ya da bunun için bir hile yapılmış. O halde, ürünün değişimi için değerlendirebileceğiniz süre 15 günden 2 yıla çıkacaktır.
• Ayıplı mal dolayısı ile uğramış olduğunuz bir zarar söz konusu ise, satıcı, üretici; ya da ithalatçı firma bu zararı karşılamak zorundadır.
• Diyelim ki haklarınız konusunda size yardımcı olunmuyor, ya da bu konuda size zorluk çıkartılıyor. O halde çabanızı arttırın, ve Tüketici Hakem Heyeti’ne konu ile ilgili başvuruda bulunacağınızı belirtin.
• Haklı olduğunuza inanıyorsanız pes etmeyin, çünkü pes etmek, diğer kullanıcıların da aynı problemle karşılaşmasına; ve bununla birlikte, ayıplı mal satışı yapanların ödüllendirilmesine neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Güvenli İnternet başlıklı makalemizde güvenli internet, güvenli internet için ne yapmalıyım ve güvenli internet için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.