DÜNYA’YA 13 MİLYAR YIL SONRA ULAŞAN IŞIK

Evet yanlış duymadınız. Gökbilimciler evrendeki 13 milyar yıl önceden bu güne ulaşan en parlak cismi tesbit etmişler. 13 milyar yıl önceden dünya’ya yeni ulaşan bu ışığın, Hawaii’de dev bir teleskop sayesinde bulunduğu ”süper kara delik’in”evrenin başlama noktası olarak kabul edilen büyük patlama’dan 770 milyon sene sonra şimdiki haliyle görüldüğünü söylüyorlar. Bu güne kadar ulaşan ışığın 13 milyar yıl gibi bir süre sonra dünyaya ulaştığını söylüyorlar. Bu araştırmanın, evrenin erken dönemi ile süper nova denilen kara delikler hakkında önemli bilgilere ulaşılacağını söyleyen gökbilimciler, sürekli olarak araştırma halindeyiz, bu dev boyutlardaki kara deliklerin evrenin ilk dönemlerinde oluştuğunu düşünüyoruz dedikleri öğrenildi.
Imperial College’daki araştırma ekibinin başkanı Dr. Daniel Mortlock,”Teknik olarak Kuars diye adlandırılan, bir ışık ile karşı karşıyayız. Dev bir kara deliğin çevresindeki gaz veya toz bulutundan meydana geldiği düşünülüyor. Sıcaklığının çok fazla olduğu, bütün galaksideki yıldızlardan daha parlak olduğu, diğer yıldızların onun yanında sönük kaldığını söylüyor. Ama dünyadan bakıldığında çok ufak bir nokta olarak görülüyor.
Gökbilimciler bu cisme ULAS J1120+0641 ismini verdiler. Evrende çok uzak bir noktada bulunan bu Kuars, şimdiye kadarki en uzak cisim olarak kayıtlarda yer aldı. Evren’in erken dönemlerinde yok olmuş olan yıldız’ın, dünya’ya ulaşan gama ışın patlamasına ait bir kuars olduğu düşünülmekte. Teleskoptan bakıldığında, çıplak gözle bakıldığından çok daha parlak görülmekte. 13 milyar yıl öncesinden ışık yayan bu kara deliğin, kütlesi bizim güneşimizin 2 milyar kat daha büyüğü olduğu sanılmaktadır. BBC’de yayınlanan bir programda doktor Mortlock böyle bir demeç vermiştir.

Bir önceki yazımız olan Güvenlik Açığının Tek Sebebi İnternet Tarayıcıları Değil! başlıklı makalemizde güvenli internet, güvenlik açığı ve internet güvenlik firması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.