Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor

Dünya hakkında, her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaya devam ediliyor; ve yapılan bu araştırmalar da, dünyanın katmanları hakkında alınan bilgiler doğrultusunda, dünya ile ilgili bilinmeyen bir takım soruların cevap bulması yönünden gayet mantıklı sonuçlar elde edilmesine neden oluyor.

Dünya ile ilgili araştırmalar yaparak, dünya hakkında bilgi edinmeye çalışan araştırma merkezlerinden bir tanesi de Leeds Üniversitesi. Leeds Üniversitesi, dünyanın katmanları hakkında ortaya yeni bir teori atmış durumda. Ve bu teorinin, pek çok sorunun cevabını ortaya çıkartacağı düşünülüyor.
Dünyanın katmanları hakkında bilgi edinmek istediğimizde, dünyanın iç çekirdeğinin katı demirden oluştuğunu görüyoruz. Daha dış kısımda bulunan dinamik çekirdek ise, nikel ve sıvı demir alaşımından oluşmuş durumda. En dışta ise manto; ve katı kabuğun yer aldığını biliyoruz.
Dünyamızın çekirdeği, milyarlarca yıldır soğumakta; ve soğuyan çekirdek de, dışarıya sürekli bir ısı vermektedir. Dünyanın çekirdeğinin soğuması; ve soğuyan çekirdekten dışarıya verilen ısı ise, dünyanın dinamosunun oluşmasına sebep oluyor; ve oluşan bu dinamo, manyetik alan ile, dünyanın dönüş hızını ortaya çıkartıp şekillendiriyor. Leeds Üniversitesi’nin ise, dünya hakkında ortaya attığı teori; ve dünya ile ilgili araştırmanın temeli, dünyanın çekirdeğinden çıkan ısının, dışarıya verilmeden tekrar içeri girdiğini ortaya koyuyor. Bu teori ile de ortaya, dünyanın çekirdeğinin, soğuduğu anda, aynı zamanda da ısındığını; ve bir erimenin gerçekleştiğini düşündürüyor.
Leeds Üniversitesi’nden dünya hakkında; ve dünyanın katmanları ile ilgili ortaya atılan teori; ve dünya ile ilgili yapılan araştırma, iç çekirdeğin çevresinde yer alan sıcak sıvının nedenini de ortaya koymuş oluyor. Bu araştırmanın, dperem dalgalarının neden bazı yerlerde daha hızlı iken, bazı yerlerde daha yavaş olduğunu da açıklayabileceği düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan TrafficLight İle Güvenli İnternetin Kapılarını Aralayın başlıklı makalemizde antivirüs programı, güvenli internet ve TrafficLight hakkında bilgiler verilmektedir.

Sohbete katılın

5 yorum

  1. BİR SORU SORACAĞIM…DÜNYADAKİ ÇEKİRDEK NEDEN SOĞUMAZ? CEVABINI BEKLİYORUM…

  2. Leeds bir varsayımda bulunmuş çekirdek olarak nitelendirdiğimiz yüksek basınç ve çekim merkezinden çıkan ısının magma kısmından geri yansıdığını böylelikle eriyik halde bulunan nikel ve kobalt kısmı ve çekirdeğin ısısının hapsedildiğini soğumadığını varsaymış. Günümüz örneklendirmesinde havanın bulutlu olduğu yaz günlerinde ısının geri yansıyamadığı için ısının hapsolduğu ve bunaltan sıcakların olduğu zaman gibi. Ayrıca dünyanın sonu teorileri olarakda bu ortaya atılmıştı.

    Dünyanın ilk zamanlarında eriyik halde bulunurken dönmesi (Çarpan göktaşlarının verdiği ivmelenme – ki Ay’ın da bu şekilde oluştuğunu ortaya atanlar var-) dünyanın küre şekline fakat ekvator kısmının küreden farklı olarak şişmesine yol açtığıdır. Bunu basit olarak eriyik bir cismi hızla döndürürsen fazla kısımların dışarıya atıldığı şeklinin küreye benzediğini dış katmanın soğuduğu fakat halen iç kısmın eriyik olduğunu görebilirsin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.