Ölümsüzlük Mümkün mü? Planarya Nasıl Çoğalır?

Pek çok kişinin aklında şu soru var: ölümsüzlük mümkün mü? Ölümsüzlük mümkün mü sorusunun sorulması size biraz saçma gelebilir; ne de olsa, ölümsüzlük mümkün olabilecek olsaydı, bu zamana kadar pek çok ölümsüz ile karşılaşırdık… Ancak, yapılan bir araştırmaya göre, bir canlı türü için, ölümsüzlük mümkün mü sorusunun yanıtı evet olarak verilebilir düşüncesi hakim… Peki nedir bu canlı? Planarya yassıkurtları… Planarya nedir? Dilerseniz öncelikle, planarya nedir sorusunun yanıtını öğrenelim:

Planarya nedir? Planarya, küçük su birikintileri, ve göllerde yaşayan bir tür canlı olarak tanımlanabilir. Ölümsüzlük mümkün mü sorusuna, onlar için ”Evet” yanıtının verilebilmesinin nedeni şu ki: planarya yassıkurtlarının, kendilerini sürekli yenileyebilme özelliğine sahip oldukları düşünülüyor… Planarya nasıl ürer; ve Planarya nasıl çoğalır sorusunun yanıtı ise, bu noktada akılları karıştırmaktadır. Dilerseniz şimdi de, planarya nasıl ürer; ve planarya nasıl çoğalır sorularının yanıtlarını vermeye çalışalım:
Planarya nasıl çoğalır? Planarya nasıl ürer? Planarya yassıkurtlarının ikiye bölünerek, kafaları ile kuyruklarının birbirinden ayrıldığını düşünecek olursanız, ikiye bölünen planaryanın, kafasının yeni bir kuyruk oluşturduğunu, kuyruğunun da yeni bir kafa oluşturduğunu bilmeniz gerekmektedir. Hatta öyle ki: planarya nasıl ürer; ve planarya nasıl çoğalır sorusunun yanıtı için bir tane planarya yassıkurtunu elinize alıp, onu yirmi parçaya böldüğünüzü düşünün… Her bir parçadan yeni bir planarya yassıkurt oluştuğunu göreceksiniz… Bu yanıt ile planarya nasıl ürer, ve planarya nasıl çoğalır hakkındaki araştırmada görülüyor ki, ölümsüzlük mümkün mü sorusunun yanıtı, planarya yassıkurtları için ”Evet” olabilir.
Planarya yassıkurtlarının basit bir beyni var; ve bu beyin, sinir hücrelerinden oluşuyor. Planarya yassıkurtlarının beyinlerini oluşturan sinir hücreleri, planaryaların vücutlarında bulunan kök hücreler tarafından, her seferinde yeniden oluşturulabiliyor. Planarya yassıkurtlarının bu özelliklerinden dolayı, çok küçük bir planarya yassıkurt parçasından bile, tüm bir planarya yassıkurt oluşumu olanaklı hale gelebiliyor.
Planarya yassıkurtları ile ilgili yapılan araştırma ile, ölümsüzlük mümkün mü sorusunun yanıtının, insanlar için de bir umut ışığı olabileceği, en azından, yaşlanan insanların dahi sağlıklı kalabilmesi için bir umut ışığı olması umuluyor…

Bir önceki yazımız olan 22 Kasım 2011'de Seçilmesi Gereken Güvenli İnternet Paketi başlıklı makalemizde 22 Kasım 2011, filtresiz aile paketi ve güvenli internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.