Bilgisayar Performansını Koruma

Bilgisayarınızın Hızını ve Performansını Korumak Adına Kullanılabilecek Uygulamalar

Bilgisayarlar artık günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiş ve ayrılmaz bir aksesuarımız olmuş durumdadır. Bu bakımdan bilgisayarlarımızın bakımlarını sıklıkla yapmamız onlardan maksimum verim alabilmemiz adına oldukça önemlidir. Bu yüzden bilgisayarlarımızı dikkatli kullanmakta ve onlara aşırı ve gereksiz yüklememe yapmamalıyız. Yapacağımız her ilave aşırı yükleme bilgisayarımızın performansını kötü etkilemekte ve ondan alacağımız verimi düşürmektedir.

Bilgisayarlara aşırı yükleme yapmaktan kaçınacağımız gibi onları sürekli güncel tutma konusuna da dikkat etmeliyiz. Sürücülerin durumlarını aylık olarak gözden geçirmeli ve eskiyen sürücüleri derhal güncellemeliyiz. Aksi takdirde bilgisayarımız eski sürücülere mahkûm kalacak ve kullanım sırasında sizleri memnun etmeyecektir.

Bilgisayarınızı kullanırken onların aşırı ısınmasının önüne geçmelisiniz. Aşırı ısınma bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verebilmektedir. Bu konuda yapmanız gereken şey bilgisayarınızın ısısını anlık olarak takip etmek ve kontrol altına almaktır. Bu konuda piyasada size yardımcı olacak pek çok program mevcuttur.

İşte bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bunlardır. Bu hususları kontrol altında tutmak adına sizlere birkaç program tavsiye etmek istiyoruz. Bu programlar tamamen ücretsiz olup bilgisayarınızın performansını korumak adına en etkili programlardır.

CCleaner

Bu program sayesinde mevcut durumda kullandığınız bilgisayarınızın bakımını yapabilir ve onu ilk günkü performansıyla kullanabilirsiniz. Oldukça yoğun bir kullanım sonucu bu programı çalıştırarak bilgisayarınızın bu yoğun tempodan etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Bu programı düzenli bir biçimde kullandığınızda bilgisayarımızın bakımlarını periyodik olarak yerine getirmiş oluyorsunuz. Kullanımı oldukça basit olan bu programı bilgisayar kullanımına yeni başlamış kullanıcılar bile rahatlıkla çalıştırabilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi tamamen ücretsiz olan bu program vasıtasıyla bilgisayarınızın kayıt defterini, gereksiz ve kullanılmayan dosyaları, sildiğiniz yahut kullanmadığınız uygulamalardan kalan artçı dosyaları kolaylıkla silebilirsiniz.

IObit Driver Booster

Bilgisayarınızdan maksimum verim alabilmeniz için bilgisayarınızın sahip olduğu donanımsal malzemelere uygun olan bir sürücü olması gerekir. Bu açıdan hâlihazırda bu sürücülerden bilgisayarınızda mevcut ise bu durumda yeterli olmamaktadır. Bu sürücüleri düzenli olarak güncellemeniz gerekmektedir. Bu program sayesinde sürücülerinizi kolaylık güncelleyebilecek ve maksimum performans elde edebileceksiniz. Bilgisayar kullanıcıları sürücü güncelleme konusuna gerekli özeni göstermediklerinde bilgisayarlarının bu sebeple yavaşladığını ve performansının düştüğünü çoğu zaman bilemezler. Bu uygulama sayesinde güncellemeleri manuel olarak yapabileceğiniz gibi uygulamaya komut vererek güncelleştirme işlemini otomatik olarak da yaptırabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde sürücü güncelleştirme işlemini unutan kullanıcılar da sürücülerini sürekli güncel tutabileceklerdir. Bu programı yüklediğiniz zaman ilk yapacağınız işlem tarama işlemi olmalıdır ki program sürücülerinizin durumunu saptayabilsin. Daha sonra tümünü güncelle seçeneğine tıklayarak eskiyen sürücülerinizi o andan itibaren güncellemeye başlayabilirsiniz.

CPU-Z

Bu program bilgisayarınızda bulunan ana kart, ekran kartı, ram ve diğer bileşenlerin durumunu takip edebilmenizi sağlamaktadır. Takip işlemini bu bileşenlerin çalışma yoğunlukları açısından son derece önemlidir. Bu sayede bilgisayarınızı oluşturan bileşenlerin yoğunluklarını takip edebilecek ve performans iyileştirmesi sağlayabileceksiniz. Bu yararının dışında bu programın bir diğer özelliği ise bileşenlerinizin ısılarını takip edebilmenizdir. Bu sayede aşırı ısınmayla gelen performans düşüklüğü ve bileşen arızalanmalarının önüne geçebilirsiniz. Bu program yukarıda saydığımız programlara göre biraz karmaşıktır. Ancak bir kez bu programı kullanmayı bilen birinden yardım alırsanız bu programı rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu program sayesinde bilgisayarınızdan alabileceğiniz en yüksek performansı alacak ve bilgisayar bileşenlerinizin bozulmasının önüne geçebileceksiniz.

360 Total Security

Bilgisayarınızdan maksimum verim almanızı engelleyen durumlardan bir tanesi de virüs bulaşmasıdır. Bu durum bilgisayarınızın hızının yavaşlamasını sağlamakta ve kişisel bilgilerinizin tehdit altında olmasına neden olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında güvenilir olmayan sitelere girmemeniz gerekmekte ve tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız kişilerin gönderdiği dosyaları açmamanız gerekmektedir. Bu program sayesinde yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeyi unutan kullanıcıların bilgisayarları da maksimum koruma altında olacaktır. Bu program sayesinde bilgisayarınıza sızmaya çalışan casus yazılımlar ve virüsler daha bilgisayara giremeden engellenmekte ve silinmektedir. Bilgisayarınızın performansını korumak adına bu programı düzenli olarak çalıştırmalı ve tarama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede bilgisayarınıza sizin bilginiz dâhilinde olmayan erişim isteklerini engelleyebilir ve maksimum koruma sağlayabilirsiniz. Son derece kullanışlı ve kolay kullanımına ek olarak kalabalık olmayan arayüzü sayesinde bütün kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bu program bilgisayarınızın performansını korumak adına sizlere yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan LCD Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.