Derin dondurucular günümüzde çok büyük öneme sahip teknolojik aletlerden birisidir. En öne çıkan özelliklerinden ilki, içerisine koymuş olduğunuz malzemeleri uzun süre boyunca taze tutmasıdır. Bunun yanı sıra derin dondurucularda da, birçok beyaz eşyada olduğu gibi zaman zaman sıkıntılar yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda derin dondurucuları üreten firmaların teknik servisleri devreye girmektedir. İlk işlemi mutlaka teknik servis yetkililerinin yapması en sağlıklısı olacaktır. Ayrıca bu ürünler, buzdolaplarına kıyasla daha uzun ömürlü aletlerden yapılmıştır ve daha az elektrik tüketimi yapan beyaz eşyalardır.

Derin Dondurucular Neden Soğutmaz?

Derin dondurucular zaman zaman bozulabilirler. Bozulma nedenleriyse duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu sorunları belirlemeyi ise kendiniz değil, kesinlikle teknik servis yetkililerinin yapması gerekmektedir. Derin dondurucular temel olarak sürekli çalışan sistemlere sahiptirler. Eğer derin dondurucunuz içerisine koymuş olduğunuz malzemeleri sürekli soğutmuyorsa, buradan soğutma sisteminin tıkalı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Derin dondurucunun soğutma kaynağındaki bu arıza, genellikle kompresörden kaynaklanmaktadır. Kompresör bozulmuşsa derin dondurucunuz normalde beklenenin altında performans gösterir ve bazen hiç soğutma dahi yapamayabilir. Derin dondurucunuz ile soğutmada problem yaşamanızın başka bir sebebi de gaz sızdırması olabilir. Gaz sızdırma olayı sık rastlanan olaylardan biri olmakla birlikte, derin dondurucunuzu devre dışı bırakacak kadar büyük bir arızadır. Nadir olarak evlerde elektrik kesintisi sonrasında tekrar gelen elektrik akımı, ürününüze fazla yükleneceğinden birtakım arızalara sebep olabilmektedir. Bu durumu engellemek için, akım düşürücü prizler kullanabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerde sık rastlanan problemler, kondanser fanından da kaynaklanıyor olabilir. Eğer kondanser fanının çalışmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, derin dondurucunuz düzenli olarak soğutmaz ve performansında çok fazla düşüş gözlenebilir. Genel olarak soğutmama nedenleri bu ve bunun gibi durumlardan dolayı olmaktadır.

Derin Dondurucu Neden Isınır?

Derin dondurucuların yan duvarlarında bulunan ve gaz akımını sağlayan borular vardır. İçerisinde gaz dolaşımı olduğu için bu bölümlerin ısınması normal karşılanan bir durumdur. Fakat aşırı ısınma sorunu, değişen hava koşullarından veya fan motorundan kaynaklanabilir. Derin dondurucunuz çalışır durumdayken fan motoru çalışmıyor ise, petekler soğutma işlemini gerçekleştiremez ve bu durumda ısınmaya yol açabilir. Derin dondurucuların kurulumu tamamlanıp yerleştirileceği zaman, mutlaka motor bölümleri duvardan uzak bir mesafeye yerleştirilmelidir. Bunu yapmamızın nedeni, derin dondurucuların motorunun rahat bir şekilde havalandırma yapabilmesidir. Derin dondurucunuzda bu ve bunun gibi durumlarla karşılaştığınız zaman, kendiniz müdahale etmeyip teknik servise haber vererek profesyonel kişiler tarafında yardım almak en doğru karar olacaktır.

Derin Dondurucu Kapağı Neden Kapanmaz?

Derin dondurucuların kapağının kapanmaması, en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir. Derin dondurucular sık kullanılan ürünler olduğu için, açma kapama işlemini yaparken kapak lastikleri yıpranır ve buna bağlı olarak gevşer. Bu gibi durumlarda kapak tam olarak kapanmayabilir. Bu da derin dondurucunuzun daha fazla enerji harcamasına ve içerisine koymuş olduğunuz malzemelerin daha kısa bir sürede bozulmasına sebep olmakta. Bu problem hakkında ilk olarak teknik servise danışarak bilgi alabilirsiniz. Bunun haricinde lastiğinizin iç bölümünde bulunan manyetizmanın özelliğini yitirmiş olabileceğini göz önünde bulundurarak kendiniz de birkaç işlem yapmayı deneyebilirsiniz. Geleneksel olarak en sık kullanılan tekniklerden ilki, bir litre kadar suyu çaydanlığınızda kaynatarak derin dondurucunun kapak lastiğinin üzerinden yavaşça boşaltmaktır. İşlem sonrasında on beş dakika gibi bir süre zarfında derin dondurucunun kapağı kapalı tutulmaktadır. Bu uygulamayı yaptıktan sonra yüksek ihtimalle derin dondurucu kapağı eskisinden daha iyi bir biçimde kapanıyor ve kapatıldıktan sonra kendiliğinden açılmıyor olacaktır.

Derin Dondurucunuzun Kırmızı İkaz Lambası Neden Yanar?

Derin dondurucunuzun kırmızı ikaz lambasının yanmasının birçok sebebi vardır. Örneğin cihazın fişi prize yeni takılmışsa, iki – üç saatlik boş bir şekilde çalıştırma yapıldığında kırmızı ikaz lambasının söndüğünü gözlemlenir. Işığın yanmasının bir başka sebebi de, derin dondurucunuzun bulunduğu ortamdan kaynaklanabilir. Cihazın bulunduğu ortam sıcaksa, kendinden beklenen performansı göstermez ve bu nedenle kırmızı ikaz lambası yanmaya başlar. Bu yüzden derin dondurucunuzu güneş alan yerlerden (kalorifer, soba vb.) yerlerden uzak tutunuz. İkaz lambası yanmasının son nedeni kompresörün arıza yapmış olabileceğidir. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak ikaz ışığı yanmasının sebebi rahatlıkla anlaşılabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Laptopum Çok Isınıyor Diyenlere Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.