DNS Ayarları İnternet Hızını Etkilermi? DNS Ayarları İle İnternet Hızlandırma

Bu yazımızda sizlere, DNS ayarları internet hızını etkilermi sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi; ve DNS ayarları ile internet hızlandırma bilgilerini vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. DNS ayarlarının internet hızı üzerindeki etkilerini birlikte öğrenerek, DNS ayarları internet hızını etkilermi sorusunun yanıtlarını alalım, ve DNS ayarları ile internet hızlandırma bilgilerine erişelim:

DNS ayarları internet hızını etkilermi? Evet, etkiler. DNS ayarları, sizin, internet üzerinde gerçekleştirdiğiniz gezinti sırasında, verilerin size ulaşmasını sağlayan yol olarak tanımlanacak olursa, eğer bu yol uzun, ya da karmaşık olacak olursa, verilerin size ulaşmasının zaman alacağını tahmin edebilirsiniz. Bu zaman uzunluğu, sizin internet bağlantınızın yavaşlaması ile bağlantılı olmakla birlikte, DNS ayarları ile internet hızlandırma işleminin gerçekleşebileceğini belirtmemiz önemlidir.
DNS ayarları ile bağlanmış bulunduğunuz DNS sunucuları, hem sizin; hem de sizin gibi kendilerine bağlı olan diğer bilgisayarların alan adlarını hafızalarında kayıtlı tutarlar. Ancak, DNS sunucularının sürekli kendilerini güncellemeleri, ve bunun yanında, çabuk tepki vermeleri gerekmektedir. Aksi bir durum, DNS ayarlarınız gerekçesi ile internet hızınızın az olmasına neden olmaktadır.
DNS ayarları ile internet hızlandırma işlemini gerçekleştirmek isterseniz, öncelikli olarak bir DNS hız testi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Gerçekleştireceğiniz DNS hız testi, DNS sunucuları arasında, sizin bağlı bulunduğunuz DNS sunucusunun hızını karşılaştırarak size bilgi verecektir. DNS hız testi sonrasında, bağlı bulunduğunuz DNS sunucularının yavaş olduğuna kanaat getirirseniz, DNS ayarları ile internet hızlandırma işlemini gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.