E-İmza Nedir?

e-imza-nedirÖzellikle 2016 yılının Eylül ayı sonrasında, kullanım oranlarında önemli artışların gözlemlendiği; ve bununla ilgili haberlerin de günden güne yayılmaya devam ettiği E-İmza hakkında bilgiler vereceğimiz yazımız içerisinde, E-İmza nedir; ve E-İmza nasıl alınır sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız… Adından da anlaşılacağı gibi E-İmza, Elektronik İmza… Ama nedir bu elektronik imza?

E-İmza Nedir?

Yapılan elektronik işlemlerde, aktarılan bilginin, gönderen kişiye ait olduğu; ve herhangi bir değişikliğe uğramadığını göstermek adına kullanılan, hukuki bakımdan, el ile atılan imza ile aynı niteliği taşıyan imza olarak tanımlanabilmektedir. Bir elektronik belgede, E-İmza var ise, bunun, belgeyi gönderen kişiye ait olduğunun inkar edilebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

En Ucuz İnternet Paketi Hangisi?

Elektronik ortamda gerçekleşen bir işleme ait belgede E-İmza var ise, bu bize, belgedeki işlem sahibi kişinin kimlik bilgilerinin doğruluğunu ifade etmektedir.

E-İmza Nasıl Alınır?

E-İmza sahibi olabilmek için, bir ön başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Bunun sonrasında, eğer bir birey iseniz, elektronik sertifikanızın sağlanması için işlemlere başlanır. Kurum iseniz, 5070 sayılı E-İmza Kanunu’na göre, elektronik sertifikası sağlanamamaktadır. Sadece kişilere ait olan E-İmza, kurumda yetkili olan kişinin olmak kaydı ile, tüm işlemlerde kullanılabilmektedir.

Gmail Hesabı Nasıl Kapatılır?

E-İmza sahibi olabilmeniz için, başvuru talebinde bulunabilir, ve siz bir yere gitmeden, size ulaşılarak, E-İmza’nızın verilmesini talep edebilirsiniz. Bunun haricinde müşteri hizmetleri, başvuru merkezlerinden de talepte bulunabileceğinizi belirtmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.