E-Ticaret Siteleri İşyeri Sayılacak, Vergi Geliyor

Devir değişti, bakkalların yerini dev alışveriş merkezleri aldı önceleri… şimdilerde ise mağazaların yerini sanal mağazalar almaya başladı. Maliye Bakanlığı da yıllık 12 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmini görmezden gelmeyecek gibi görünüyor…

İnternetten kazanca vergi geliyor
“İnternetten kazanç vergilendirilmeli” diyen Bakan Mehmet Şimşek’e göre sanal ortam artık ‘işyeri’ kapsamında değerlendirilmeli… Yani e-ticaret siteleri artık işyeri hükmüne geçiyor.

Maliyenin ilk incelemeye başladığı siteler, “gittigidiyor.com”, “hepsiburada.com” , “sahibinden.com” gibi büyük alışveriş siteleri…

Satılan Ürün Ticari Nitelik Taşıyor mu?

Maliye denetmenlerinin incelemelerinde, öncelikle internet üzerinden satılan mallların ve ürünlerin ticari nitelik taşıyıp taşımadığına bakılıyor.

Kimlerin kaç kalem mal sattığı, ne kadar kazanç elde ettiği tek tek hesaplanıyor, gittigidiyor.com tarzı sitelerde…

Evet, maliye size tebligat gönderiyor ve vergi dairesine davet ediyor. Sonra internet üzerinden yaptığınız satışlar hakkında bilgi isteniyor.

Büyük eticaret sitelerine kayıtlı kullanıcıların listesini çıkaran Maliye, eticaretle kazanç elde edenlere tebligat göndermeye başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının ‘iş yeri’ tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bakan Şimşek ayrıca sanal ortamda elde edilen kazancın Gelir Vergisi Yasası kapsamında vergilendirilmesi gerektiğini de söyledi.

Bir önceki yazımız olan Firefox 4, 24 saatte 5,884,184 kez İndirildi başlıklı makalemizde firefox 4.0, firefox son sürüm ve mozilla firefox hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.