Facebook Güvenliği Nasıl Sağlanır?

facebook-guvenligi-nasil-saglanirFacebook, hepimizin severek kullandığı sosyal medya araçlarının belki de en önemlisi. Bazılarımız bilgisayarını açıyor, Facebook da o anda açılıyor; ve bilgisayar kapanana kadar da açık bırakılıyor… Bir zamanların MSN’si, şimdilerin Messenger’i… İşte bu nedenle Facebook güvenliği hepimiz için önemli. Çoğumuz telefonumuzda, bilgisayarımızda saklamadığımız resimleri Facebook hesabında saklıyor… Peki Facebook güvenliği nasıl sağlanır? Facebook hesabımın çalınmasını nasıl önlerim diyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? İşte sorularınızın yanıtları:

Facebook Hesabımın Çalınmasını Nasıl Önlerim?
Facebook Güvenliği Nasıl Sağlanır?

• Facebook güvenliğinin ilk adımı, güçlü, ve korunan bir şifre… Güçlü şifreler, doğum tarihi, isim, soyisim, ya da kolay tahmin edilebilecek kelimelerden oluşmaz… Bunun dışında, Facebook güvenliği için, Facebook hesabında kullandığınız şifreyi, başka hiç bir yerde kullanmayın. Şifrenizi insanlarla paylaşmayın…

Facebook Hesabı Çaldırmamak İçin Yapılması Gerekenler Ve Facebook Güvenliği

• Facebook güvenliğiniz için şifre kadar önemli bir diğer nokta da e-posta adresiniz… Bazen, Facebook hesabınızı çalmak isteyenler size bir link verebilir, ve siz bu linki Facebook linkine benzetip, giriş kısmına e-posta adresinizi; ve şifrenizi yazabilirsiniz… Ve o anda vermiş olduğunuz bilgiler, sizin hesabınızı çalmak isteyen kişilerin eline ulaşır. Bu nedenle, Facebook’a girmek istediğinizde, tarayıcınızın URL kısmına adresi kendi elinizle yazmayı tercih edin.

• Eğer bilgisayarınızı sadece kendiniz kullanmıyor, birileriyle paylaşıyorsanız, Facebook’unuzu bu bilgisayarda açıp, işiniz de bittiğinde mutlaka çıkış yapın… Eğer bunu unuttuysanız, diğer cihazlardan çıkışınızı uzaktan da yapabilirsiniz… Konu hakkında detaylı bilgiyi sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Facebook Şifre Kırma Programı Var Mı?

• Facebook güvenliği, sadece Facebook hesabının çalınmasından ibaret de değildir. Tanımadığınız biri sizi arkadaş olarak eklediğinde, siz onun arkadaşlık isteğini kabul ederseniz, sizi kendi gönderilerine etiketlemesine, sizin zaman tünelinizde paylaşımlarda bulunmasına, size, muhtemelen istemeyeceğiniz mesajlar göndermesine izin vermiş olursunuz… Ki son zamanlarda bu şekilde dolandırıcılar da ortaya çıkmıştır. Sizinle, arkadaşınız gibi mesajlaşıp, telefonunuza bir mesaj gönderir, bu mesajdaki kodu kendilerine vermenizi isteyebilirler. İstenileni yapmanız halinde, telefon faturanıza bu durum çok olumsuz şekilde yansıyacaktır.

• Bir arkadaşınız, ya da güvendiğiniz bir şirketten gelen, reklam amaçlı link dahi olsa tıklamayın. Söz konusu adresi kendiniz, tarayıcınızın URL kısmına elinizle yazarak girin. Ki bu sadece Facebook güvenliği için değil, e-postanızdaki mailler için de geçerlidir. Aksi halde kimlik avcılarının tuzağına düşebileceğinizi unutmayın.

Yeni Facebook Virüsüne Dikkat!

• Facebook, kullanıcıları için pek çok ek güvenlik özelliğini de sunmuş bulunmaktadır. Bunlardan da faydalanmak sizin açınızdan iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Firefox 4, 24 saatte 5,884,184 kez İndirildi başlıklı makalemizde firefox 4.0, firefox son sürüm ve mozilla firefox hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.