Facebook Hesabı Çaldırmamak İçin Yapılması Gerekenler Ve Facebook Güvenliği

Hepimizin bir adet facebook hesabı var. Ve, en popüler sosyal paylaşım sitesi olan facebook, hackerlerin de en popüler saldırı alanı haline gelmiş durumda. Facebook hesabı çaldırmak, günümüzün modası haline gelmiş durumda. Facebook hesabı çaldırmak durumunda kalmış olan kişilerin facebook profillerinde genel olarak açık resim paylaşımları yapılıyor. Bu anlamda, Facebook güvenliğinin korunabilmesi adına, Facebook da bir takım uygulamalar gerçekleştirmeye başladı.

Facebook güvenlik çalışmaları yapsa da, sizin de bir takım uygulamalardan haberdar olmanız gerekiyor ki, facebook hesabı çaldırmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmayın. Facebook hesabı çaldırmak istemeyenlerin dikkat etmeleri gereken bir takım şeyler, facebook güvenlik önlemlernden daha etkili olacaktır. Peki facebook hesabı çaldırmamak için ne yapmak gerekir?
Facebook hesabını çaldırmamak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada, linklere tıklamamanızın gerekliliği yer almaktadır. Bir takım kişiler size, bir oyun hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı sorabilir; ya da linke tıklayarak bir oyunu birlikte oynamanızı teklif edebilirler. Bunun gibi durumlarda, tıkladığınız linkin ne olduğunu bilmiyorsanız, kesinlikle tıklamamanızı öneririz. Link tıklamak, facebook hesabını çaldırmak adına yaptığınız en önemli hatalar arasında yer almaktadır.
Facebook hesabını çaldırmamak için, facebook arkadaş listenize tanımadığınız kişileri eklememeniz gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Facebook arkadaş listesinde tanıdığınız kişilerin bulunması gerekmektedir. Arkadaş listenizde bulunan ve tanımadığınız kişilerin gerçek kişi olup olmadığından dahi emin olamazsınız. Bu nedenle, facebook arkadaş listesine eklenilen kişilerin, tamamen tanınan kişiler olmaları gerektiğini bilmelisiniz. Tanımadığınız kişilerin facebook arkadaş listesine eklenmesi, facebook güvenliği açısından sağlıklı değildir.
Facebook hesabı çaldırmamak için, arkadaş listesinde bulunan arkadaşlarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir arkadaşınız size sürekli olarak açık resimler gönderiyorsa, ne olduğunu bilmediğiniz linkler veriyorsa, bu arkadaşınız size zarar verebilecek birisi olabilir. Bundan dolayı, arkadaşınızla iletişime geçmeli; ve davranışının nedenini öğrenmeli; arkadaşınıza karşı dikkatli olmalısınız.
Facebook güvenliğinin daha etkin olmasını istiyorsanız, facebook hesabı çaldırmak istemiyorsanız, facebook profilinde ayarlar kısmına gidin; ve Secure Browsing bölümünü aktif edin. Bu sayede, facebook hesabı çaldırmamak için bir adım daha ileri gitmiş olursunuz.
Facebook hesabı çaldırmak; ya da facebook hesabı çaldırmamak konuları bir yana, facebook profilinizde, arkadaşlarınızın hepsini tanımıyorsanız; ya da, facebook bilgileriniz herkese açıksa, kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız önerilmektedir. Aksi takdirde, facebook güvenliğinizi kendi elinizle tehlikeye atmış olursunuz…

Bir önceki yazımız olan Firefox 4, 24 saatte 5,884,184 kez İndirildi başlıklı makalemizde firefox 4.0, firefox son sürüm ve mozilla firefox hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.