Facebook Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Facebook profilime kim bakmışBu yazımızda sizlere, Facebook kullanırken nelere dikkat edilmeli, ve Facebook kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtları arasında yer alan, Facebook kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Facebook kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, ya da Facebook kullanırken nelere dikkat edilmeli diyorsanız, zaman kaybetmeden Facebook kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmaya başlayalım:

Facebook kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk detay, kimlik bilgilerinizi paylaşmamanızın gerekliliği. Bunun içine doğum tarihiniz de dahil. Doğum gününüzde arkadaşlarınızın sizi kutlaması oldukça güzel bir durum da olsa, dolandırıcılar, sizin ad, soyad, doğum tarihi, ve adres bilgilerinizi kullanarak, paylaşmadığınız diğer bilgilerinize de ulaşabiliyor. Bu durum ise sizin için hiç de iyi olmayan sonuçları gündeme getirebiliyor. Bu nedenle doğum tarihinizi doğru bir şekilde paylaşmamanızı öneriyoruz.
Adres bilgileriniz de, Facebook kullanımı sırasında paylaşılmaması gereken bir diğer detay. Sizin evde olmadığınızı, sizi takip ederek öğrenen hırsızların, bu durumu bir fırsat olarak değerlendirebileceğini kesinlikle unutmayın, ve adres bilgilerinizi Facebook kullanımı sırasında paylaşmamayı tercih edin.
Facebook kullanırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, anne kızlık soyadının paylaşılmamasının gerekliliği. Telefonla, herhangi bir müşteri temsilciliğini aradığınızda, annenizin evlenmeden önceki soyadını, size güvenlik sorusu olarak sorduklarını unutmayın, ve bunu dolandırıcıların da eline geçebilecek; ve onların da kullanabileceği bir şekilde paylaşmaktan kesinlikle kaçının.
Facebook kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, uzun ya da kısa yolculuklarınızdan Facebook paylaşımlarınızda söz etmemenizin gerekliliği. İster spora gidin, ister yurtdışına. İster güvendiğiniz arkadaşlarınız olsun, ister olmasın… Evde olmadığınızı kimseye söylemek zorunda değilsiniz. Ya eve döndüğünüzde evinizi boş bulursanız…
Özel bilgilerinizi de Facebook’ta paylaşmayın. Bunun kimlik bilgileriniz olması şart değil. Maaşınız, patronunuz hakkındaki düşünceleriniz, eşinizi aldattığınız… Belki bu kişiler Facebook listenizde olmayabilir, ama ya bu kişileri tanıyan birileri sizin Facebook arkadaş listenizde kayıtlı ise, ve bilgileriniz direk olarak o kişilere ulaştırılırsa? Sonuçlarına katlanmayı göze alıyor musunuz?
Telefon numaranızı da Facebook’ta paylaşmanızı önermiyoruz. Sizin numaranızı toplayan korsan uygulamalar, hattınızdan TL alabilir, ya da istemediğiniz bir saatte, hiç ummadığınız, ve çok da tanımadığınız bir arkadaşınız sizi arayabilir. Bunu ister misiniz? Bir sonraki gün yoğun bir iş maratonunuz varsa, gereksiz bir telefon konuşması için uykusuz kalmayı istemezsiniz öyle değil mi?
Facebook kullanırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, tatil günlerinizi yazmamanızın gerekliliği. Evden çıkacağınızı belirtmeseniz dahi, tatilde evden çıkacağınızı tahmin eden hırsızlar, yine görevlerinin başına geçebilirler.
Yakınlarınızın isimlerini de Facebook’ta olabildiğince az etiketlemeye, ya da yazmaya özen gösterin. Bu isimler de sonrasında sizin için olumsuz bir şekilde kullanılabilirler.
Biliyor musunuz, sigorta şirketleri dahi, zaman zaman sizin Facebook’unuzu kontrol edebilirler. Bu nedenle, arabayı hızlı kullandığınızı yazmayın, ya da bununla ilgili resimler paylaşmayın. Hasta olup işe gitmemek için patronunuzdan izin istediğinizi yazıp, sonrasında da onu nasıl ektiğinizi kesinlikle paylaşmayın. Patronunuz da sizi zaman zaman Facebook’tan kontrol edebilir, unutmayın.
Evinizin resimlerini Facebook’ta kesinlikle paylaşmayın. Ve son olarak, Facebook kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, arama motorlarında görüntülenmemenizin gerekli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bunu Gizlilik Ayarlarından düzenleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.