Siz Kaçıncı Facebook Üyesisiniz?

Facebook üyesi olmayan yoktur herhalde içimizde. Ve facebook üyesi olduğunuz zaman da büyük ihtimalle en az bir kaç sene öncesine dayanmaktadır. Peki ya sizden önce üye olanlar kimler? Hiç, facebook’a üye olan ilk 10 kişiyi merak ettiniz mi?

Facebook üyesi iseniz eğer, mutlaka, göreceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bunların arasında, facebook girişi yaptığınızda, adres satırına bakarsanız; yani URL yazdığınız yere bakarsanız; adresinizin sonunda, bir takım sayılar görecek; ve belki de bu sayıların ne anlama geldiğini düşünüp duracaksınız. Biz size söyleyelim; siz çok merakta kalmayın: facebook girişi yaptığınızda karşınıza çıkan adres satırındaki rakamlar, sizin, facebook üyeleri arasında, kaçıncı sırada kaydolduğunuzu gösteriyor. Mesela eğer adres satırınızdaki sayı 2543987 ise siz, facebookun 2543987. üyesisiniz demektir. Peki ya sizden önce üye olanlar; hatta facebooka katılan ilk 10 kişiyi merak ediyor musunuz?
Facebook üyesi olan ilk 10 kişiyi öğrenmek için, facebook girişi yaptığınızda, adres satırınızda karşınıza çıkan sayıları düzenlemeniz yeterli. Ancak şunu da belirtelim: facebook üyelerinin sayıları 4’ten başlıyor. İlk 3 üyelik, facebook kurucusu tarafından sistemin denenmesi amacıyla oluşturulup, sonrasında da deneme üyelikleri silinmiş. Bu nedenle 4’ten itibaren denemeniz gerekiyor. örneğin:
facebook.com/profile.php?id=4 adresinde, facebook kurucusu Mark Zuckerberg kayıtlanmıştır. İd numarasının yanında yer alan 4’ü, 5 yaptığınız takdirde Chris Hughes ile karşılaşırsınız. Chris Hughes da Mark Zuckerberg’in üniversitedeki oda arkadaşı. İd numarasının yanındaki rakam 6’ya kayıtlı olan facebook üyelerinden 3.’sü de yine facebook kurucularından, Zuckerberg’in de üniversitede bir diğer oda arkadaşı olan Dustin Moskovitz.
Facebook üyesi ilk 10 kişiyi; hatta daha fazlasını merak ediyorsanız, siz de adres satırınızdaki rakamları değiştirerek, aradığınıza ulaşabilirsiniz. Şunu da belirtmek isteriz; sizin de dikkatinizi çekmiştir ki bir sitenin (bu site ne sitesi olursa olsun) ilk üyesi; ya da üyeleri, site kurucularıdır.

Bir önceki yazımız olan Firefox 4, 24 saatte 5,884,184 kez İndirildi başlıklı makalemizde firefox 4.0, firefox son sürüm ve mozilla firefox hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.