Google+’nın Diğer Sosyal Paylaşım Sitelerinden Farkları

Google, yeni sosyal paylaşım platformu ile, sosyal paylaşım ağıarını sevenlere yeni bir ortam hazırlamaya çalışırken Google+ ile, pek çok kişi de Google+’nın, Facebook’un koltuğunda gözü olduğunu düşünüyor. Ancak, Google+ davetiyesi alıp da Google+ üyesi olabilenler, Google+’nın aslında, Facebook’tan çok daha farklı olduğunu söylüyorlar. Yani Google + yine, Google farkını yansıtıyor diyebiliriz.

Google+’nın başarılı olmak gibi bir derdi olmadığını söyleyen kişiler ise şunu söylüyorlar: Google aramalarını kullanan kişiler, Google+’yı da herhangi bir kanal olarak kullanabilirler. Biz ise buradan şunu çıkartıyoruz: bir internet sitesine girdiğimizde, o internet sitesinin haberlerini takip ediyorsak eğer, bu haberler bizim ilgimizi de çekiyorsa zaten sürekli takip edeceğimiz bir internet sitesi olacaktır. Gün gelip de o internet stesinin üyeliği aktifleştirildiğinde ise, o internet sitesinde bizim gibi diğer internet sitesi üyeleri ile tanışmış oluyoruz… Yani Google zaten var olan bir sistem,
Google+ ile google, aslında kendisine yeni üyeler bulmayacak; sadece, Google kullananların sosyalleşmesini sağlayacak. Google+’daki sesli konuşma programının Skype’nin yerini alması da umulanlar arasında yer alıyor.
Google+’nın Facebook’tan bir farkı daha var: arkadaş listenize birini eklediğinizde, o kişi, sizin kendisini arkadaş listenize eklediğinizi görüyor; ancak istemezse sizi o arkadaş listesine eklemeyebiliyor. Bu durumda siz, facebook’ta, onunla ilgili paylaşımları takip edemiyorsunuz; ancak Google+’da durum bundan farklı. Listenize eklediğiniz herkesin paylaşımlarını takip etme şansınız var. Bu durum ise, google+’yı facebook’a değil de Twitter’e benzetiyor.
Google+ farklarından bir tanesi de, google+’da, yüklediğiniz fotoğrafların, kimler tarafından görülmesini istediğinizi seçmek zorunluluğunuzun olması. Bununla birlikte, google+’da durum güncellemesi yaptığınızda da, bunu kimlerin görmesini istediğinizi seçiyorsunuz. Yani, istemediğiniz hiç kimse, sizinle ilgili hiç bir şeyi göremiyor.
Facebook, Google+ farklarında bir adım da, paylaşılan fotoğraflar nedeniyle geride kalıyor. Şöyle ki, Facebook’ta, yüklediğiniz fotoğrafların boyutları, izin verildiği kadarıyla sıkıştırılıyor. Bunun yanında Google+’da herhangi bir sıkıştırma durumunun söz konusu olmaması nedeniyle, istediğiniz çözünürlükteki fotoğrafları google+’ya aktarabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Twitterda En Çok Takip Edilen Türk: Abdullah Gül başlıklı makalemizde Abdullah Gül twitter, twitter ve twitter istatistikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.