GPRS Nedir? EDGE Nedir?

GPRS nedirBu yazımızda sizlere, GPRS nedir, ve EDGE nedir sorularının yanıtlarından söz ederek, sonrasında da GPRS hızı ile birlikte EDGE hızı hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Telefon, ya da tablet alırken sık sık karşımıza çıkan GPRS, ve EDGE kavramları hakkında bilgi sahibi olabilmeniz adına, daha fazla zaman kaybetmeyelim:

GPRS nedir? General Packet Radio Service’nin kısaltması olan GPRS, Genel Paket Radyo Hizmeti şeklinde Türkçeleştirilebilmektedir. Hemen hemen tüm cihazlarda bulunan GPRS hızı ise oldukça düşüktür. 56 Kbps – 114 Kbps aralığında değişiklik gösteren GPRS hızı, bir internet sitesini sadece açabilmek için dahi, oldukça uzun zaman beklemeniz gerektiği anlamını ifade etmektedir.
EDGE nedir? Enhanced Data Rates For GSM Evolution’un kısaltması olan EDGE, bizim tarafımızdan 2G olarak bilinmektedir. Ancak EDGE resmi olarak 2.9G olarak adlandırılmaktadır. Belirtildiğine göre EDGE hızı 1Mbps. Ancak aslında EDGE hızı 400 Kbps. EDGE hızı, internet sitelerini açabilmek için yeterli. Ancak kullanım için çok da yüksek hızlı olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Selfie Nedir Selfie Nasıl Çekilir? başlıklı makalemizde Selfie, Selfie nasıl çekilir ve Selfie nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.