İnternet Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? İnternet Olmasaydı Ne Olurdu?

Bu yazımızda sizlere üç tane soru soracağız, ve bu üç sorunun yanıtlarını da yazımız içerisinde yine sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Sorularımız neler mi? İnternet olmasaydı ne olurdu, internet olmasaydı neler olurdu, internet hayatımızı nasıl etkiliyor… Malum, bu yazıyı bile internet üzerinden okuyorsunuz… Şimdi sizin, internet olmasaydı ne olurdu; internet olmasaydı neler olurdu; ya da internet hayatımızı nasıl etkiliyor sorusunun yanıtlarını hayal etmeniz zor olacak, ama biz sizlere bu anlamda gerekli ipuçlarını vereceğiz… Sizler sadece düşünün; ve hayal edin…

İnternet hayatımızı nasıl etkiliyor diyenler, 2002 yılında, görmüş olduğunuz 12 kişiden sadece 8’i internet kullanıyordu, ancak günümüzde, internet kullanıcılarının sayısı dört kat arttı, yani artık, görmüş olduğunuz 12 kişinin 8’i internet kullanıcısı halinde. Öyle ki, dünya üzerinde yaşamakta olan 2.300.000.000 kişi internet kullanıyor… Dünya nüfusunu ortalama 5 milyar olarak düşünecek olursanız, bu şu anlama geliyor, dünya üzerindeki her iki kişiden biri, günümüzde internet kullanıyor… Şimdi soruyoruz: sizce, internet olmasaydı ne olurdu?
İnternet hayatımızı nasıl etkiliyor sorusunun yanıtlarından bir diğeri: internet uzakları yakın ediyor; ayrıca, her istediğimiz bilgiye kolaylıkla ulaşmamızı olanaklı hale getiriyor. İnternet olmasaydı neler olurdu diyenler, düşünün: askerdeki oğlunuzla görüntülü konuşamayacaktınız, mecburen, ya resimlerini mektup ile gönderecekti, ya da izne gelmesini bekleyecektiniz. Eviniz, ansiklopedilerle dolacaktı. Uzaktaki yakınlarınızla, yurtdışındaki akrabalarınızla telefonda konuşmak için, telefon faturasının hesabını tutmak zorunda kalacaktınız…. Örnekleri çoğaltabilmek ise elbette mümkün.
İnternet hayatımızı nasıl etkiliyor? Neredeyse internet kullanıcılarının sayısı kadar da çok internet sitesi var… Şöyle ki: yıl 2012; yeni açılan internet sitesi sayısı: 300.000.000… 2011 yılının öncesinde açılan internet sitesi sayısını saymıyoruz dahi… Elbette bir de 2012 yılının ilk yarısı var unutmamamız gereken…
İnternet olmasaydı neler olurdu? İşsizlik malum, üniversite mezunlarının bile sorunu… Ama günümüzde, 1.200.000 kişi, internet sayesinde iş sahibi olmuş durumda. Bu rakam size küçük gibi görünebilir, ama, internet kullanıcılarının sayısını düşünürken, iş yeri sahiplerini, öğrencileri; ve çalışamayacak durumda olanları da gözden geçirin. İnternet olmasaydı ne olurdu sorusuna geri dönecek olursak: 1.200.000 insan işsiz kalırdı… İnternetten iş bulmak konusundan söz ederken şunu da belirtelim: sahip olunan her bir internet işi, ekonomiyi de 1.54 oranında ek iş olarak destekliyor… İsterseniz bu rakamı maaş olarak değerlendirelim: aylık 300.000.000.000 dolar, aylık olarak, internet işlerine dağıtılıyor, rakamın büyüklüğü sizin de gözünüzü korkuttu mu?
Çevrenizde gördüğünüz 100 kişiden 65’inin, haberleri nasıl takip ettiğini biliyor musunuz? İnternet hayatımızı nasıl etkiliyor, biz size söyleyelim… Her 100 kişinin 65’i, haberleri internetten takip ediyor. Yani internet olmasaydı ne olurdu sorusunun yanıtlarına bakarsak, bihaber olurduk dememiz yanlış olmayacaktır.
İnternet olmasaydı neler olurdu sorusunun bir başka yanıtı: Twitterde dakika başı 100.000 tweet gönderilmezdi. Facebook’ta ise bir ayda toplam 30.000.000.000 içerik paylaşılmazdı…
Ne dersiniz: internet olmasaydı ne olurdu sorusunun yanıtı sizin için de daha bir belirgin hal aldı mı?

Bir önceki yazımız olan Düşünce Gücü İle Bilgisayar Kullanmak Gerçek Oluyor! başlıklı makalemizde beyin sinyalleri, düşünce gücü ile bilgisayar kullanmak ve engelli bilgisayar kullanıcıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.