İnternet Sansüründe Son Durum Ve İnternet Sansürü Neleri Kapsıyor?

internet sansürüBu yazımızda sizlere, hakkında çok fazla şey duyduğumuz internet sansürü ile ilgili bazı bilgilerin aktarımını gerçekleştireceğimizi, internet sansüründe son durum bilgilerini, ve internet sansürü neleri kapsıyor sorusunun yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de internet sansürü ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikli olarak internet sansüründe son durum ile ilgili bilgileri gözden geçirmeye başlayalım:

İnternet sansüründe son durum: İnternet sansürü, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmış bulunmakla birlikte, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de onayından geçmesi halinde yasallaşacak. Peki internet sansürü kapıda bizleri beklerken, internet sansürü neleri kapsıyor sorusunun yanıtlarına bakmaya ne dersiniz?
İnternet sansürü neleri kapsıyor? Web sitelerin URL adreslerinde, yani domain adlarında internet sansürü bulunabilecek. İçerikler uygunsuz ise, anahtar kelime ile belirlenmesi halinde sayfanın yayını kaldırılabilecek. İnternet sansürü uygulamasından kaçabilmek adına, yer sağlayıcısını yurtdışından seçenler, yurtdışından da yayın yapıyor olsalar, internet sansüründen kaçamayacak Bunun yanında; yasaklı sitelere giriş için DNS değiştirme taktiği de artık işe yaramayacak.
İnternet sansürünün bir siteye uygulanabilmesi için hakim tarafından 24 saat içerisinde karar verilebilecek. İnternet sansürüne takılan siteler için ise site sahiplerine haber vermek, bir zorunluluk olmayacak. Hosting satışı gerçekleştiren firmalar, kullanıcılarını takip edebilecek, ve her internet kullanıcısının internet kayıtları tutularak, iki sene süre ile de saklanabilecek. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı Başkanı, site kapatabilme hakkına sahip olacak. İnternet sansürüne takılan siteler için veriken karar, dört saat içerisinde uygulanacak. İnternet kullanıcısının ise hangi sitelere girdiği Erişim Sağlayıcılar tarafından kaydedilecek; ve iki sene boyunca saklanacak. İnternet kullanıcılarının tamamı kayıt altına alınacak, ve bununla birlikte, siteler içerisinde bulunan sayfalar teker teker engellenebilecek…

Bir önceki yazımız olan Düşünce Gücü İle Bilgisayar Kullanmak Gerçek Oluyor! başlıklı makalemizde beyin sinyalleri, düşünce gücü ile bilgisayar kullanmak ve engelli bilgisayar kullanıcıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.