Suriye’de İnternet Kesildi

Türkiye’de, yaklaşık iki aydır, internet filtrelerinden bahsediliyor; ve internet filtreleri, Türkiye’de gündem konusu olarak yer alıyor. Ancak aslında, internet filtreleri ile, bizlere yapılmış olan açıklamaya göre, şu anda kullandığımız interneti kullanmaya devam edeceğiz; çünkü standart paketi seçersek, şu anda kullandığımız interneti kullanacağız; eğer herhangi bir paket seçmezsek de, yine standart paket içerisine dahil edileceğiz; ve kullanacağımız internet filtreleri bu anlamda, bize herhangi bir sorun yaratmayacak. Bu nedenle, geri kalmış ülkelerde uygulanan internet filtreleri ile bu durumu karşılaştırmamız; ve tepkiler göstermemiz gereksiz. Ancak bizden daha geri kalmış ülkelerde, bakın ne gibi sorunlar yaşanıyor… Suriye’de internet kesildi haberleri, bu aralar tüm güncel sitelerde yer alıyor. Bunun nedenlerine gelince:

Suriye internete bir süredir bağlanamıyor. Suriye’deki internet kullanıcıları, bir süredir internetten mahrumlar. Yani Suriye’de internet kesildi… mi; yoksa herhangi bir sorun ile mi karşı karşıya Suriye internet kullanıcıları? Ortalıklarda dolaşan haberlere göre, Suriye interneti kesildi; ve Suriye’de interneti kesenler ise, Suriye hükümeti mensupları. Bir diğer habere göre ise, Suriye’nin belli bölgelerinde internet bağlantılarında sorun var; yaşanan internet kesintisinin nedeni de bu sorun…
Suriye’deki internet kullanıcıları, Suriye nüfusunun sadece %17’lik bir kısmını oluşturuyor. Yani oldukça az Suriye’li internet kullanıyor. Ancak Suriye hükümeti, yine de, Suriye hakkında çıkan bazı haberleri engelliyor; örnek vermek gerekirse, Suriye’de vahşice öldürülen 13 yaşındaki çocuğun haberi, Suriye’deki internet kullanıcıları tarafından okunamıyordu. Bu durumun, Suriye interneti kesildi haberinin nedeni olabileceği düşünülüyor. Suriye hükümeti, internet kullanıcılarının internetten faydalanmamaları gerektiğine gerekçe olarak, Libya’daki protestpların, internette başlamasını da gösterebilir görüşü, tüm haberciler tarafından ortak nokta olarak kabul ediliyor.
Suriye’de internet kesildi; ve bunun uyandıracağı yankı ve protestoların ne şekilde olacağı ise, ilerleyen günlerde netlik kazanacak…

Bir önceki yazımız olan Düşünce Gücü İle Bilgisayar Kullanmak Gerçek Oluyor! başlıklı makalemizde beyin sinyalleri, düşünce gücü ile bilgisayar kullanmak ve engelli bilgisayar kullanıcıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.