İnternet Tarihi Hakkında Bilgiler

İnternet, günümüzde o kadar yaygın bir şekilde kullanılmakta; ve iletişim internet üzerinden o kadar yoğun bir şekilde gerçekleştirilmektedir ki, internetsiz bir hayat düşünmek artık neredeyse imkansız bir hal almıştır. Cep telefonlarında, parklarda, hatta dağ başında bile kullanılan internetin, internet sağlayıcılarından yayılması da firmafix zengin bir hal alır olmuştur. 3G ile internete bağlanma şansı olan herkes, dünyanın herhangi bir yerinden, istediği zaman internete bağlanabilme lüksüne sahip olmaktadır.

Bu kadar yaygın bir şekilde kullanılan internetin, ne şekilde bir gelişme evresinden geçtiğini hiç merak ettiniz mi? İnternet tarihi, 1960’lı yılların başına uzanmaktadır. 1939 yılında geliştirilmeye başlayan bilgisayar teknolojisi, 1960’lı yılların başında internet fikri ile süslenmeye başlamıştır. Ancak o dönemlerde kullanılan internet, takdir edersiniz ki bu günkü internet ile arasında oldukça büyük farklar bulunan bir iternet idi.
İnternet tarihi açısından 1960’lı yılların başları, internet fikrinin gelişmesi ile önem kazanmaktadır. Askeri işlerde, bilgisayarlar arası iletişimin kullanılması sayesinde büyük başarılara imza atılabileceğini düşünen MİT görevlileri, farklı fikirler üretmeye başlamışlardır. Ve 1969 yılında ARPA kurulmuştur. ARPA, günümüzün internet kavramını karşılamaktadır. O dönemlerde internet yani ARPA, sadece dört üniversite arasında kullanılmakta idi. Bu üniversiteler arasında bilgi ve iletişim aracı olarak kullanılıyordu; ancak bizlerin kullanabileceği kadar basit yapıda bir uygulama değildi.
1972 yılında ise, ARPA e-mail yöntemi ile iletişimin daha kolay olacağını düşünerek simgeleri birleştirmeye yöneltilmiş; ve @ kavramının ortaya çıkışı da bu döneme denk gelmiştir. @ tarihi, internet tarihi içerisinde 1972 yılını milat olarak kabul etmektedir. 1973 yılında ise, internet siteleri arasında dosya alışverişinin gerçekleşmesi amacıyla FTP protokolü oluşturulmuştur. İnternet tarihi açısından önemli olan bu tarihlerin ardından, 1989 yılında, internet sitelerinin indexlenmesi olayı gerçekleşmiştir.
İnternet tarihi açısından bakıldığı zaman, bu dönemler, oldukça büyük öneme sahiptirler. İnternet artık daha fazla kişi tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Hala, günümüzdeki kadar kolay bir kullanım yapısına sahip değildir; ancak, internet tarihinin ilk dönemlerindeki kadar zor da değildir. World Wide Web adı verilen www teriminin gelişimi de 1991 yılına rastlamaktadır. 1991 yılı da internet tarihi açısından oldukça önemli tarihlerdendir.
1993 yılında ise, Mosaic adı verilen ilk internet tarayıcısı geliştirilmiştir. 1998 yılında, Windows 98’in geliştirilmesi, ve kişisel bilgisayarlarda da kullanımının kolaylaşması sayesinde, internet daha hızlı bir şekilde yayılma eğilimi göstermeye başlamıştır. Bu dönemlerde internet, sadece devlet işlerinde değil, ticari amaçlar için de kullanılır hale gelmeye başlamıştır.
İnternet tarihi açısından 1998 yılından sonrası; ve özellikle de geçtiğimiz son on yıllık dönem, büyük önem taşımaktadır. Gelişmeler o kadar hızlı olmuş; ve internet o kadar hızlı yayılmıştır ki, günümüzün internet fanatiklerinin bu denli fanatik olmasının nedeni de belki bu duruma bağlanabilir. İnternet tarihinin bittiğini düşünmek ise çok yanlış olur.
İnternet günümüzde, yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, insanların her ortamda kullandıkları, ve sohbet etmek, yeni arkadaşlıklar edinmek, paylaşımlarda bulunmak, film izlemek, müzik dinlemek, alışveriş yapmak, arama yapmak…. gibi pek çok alanda faydalanılabilecek bir araç niteliğindedir. Bununla birlikte, internet tarihinin sona ereceğini düşünmek de çok büyük bir yanlış olacaktır. Çünkü, halen pek çok kişi, internet üzerinden alışveriş yapma güvenine sahip değildir. İnterneti oyun aracı olarak kullananlar; yanlış amaçlar doğrultusunda kullananlar vardır. Müşteriler ile alıcılar arasında etkin diyalogların sağlanması gerekmektedir. Ancak internet tarihinin, günümüzde, çok önemli gelişmelere imza attığını belirtmek de yanlış olmayacaktır.
İnternet tarihinin en etkili olayı ise, günümüzde, internet bağlantıları üzerinde yapılacak olan hız artışı ile gerçekleştirilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Merhaba başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

“İnternet Tarihi Hakkında Bilgiler” için 12 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.