İnternetin Hayatımızdaki Rolü

internetin hayatımıza etkileriGünümüzün en yaygın haberleşme ve iletişim aracı şüphesiz internettir. Hatta hayatımızın her şeyi internettir desek yalan olmaz. Hayatımıza girmeye başladığı günden bu yana hızlı bir şekilde yaygınlaşan internet, beraberinde de pek çok değişiklikleri getirmiştir. Günümüzde artık hemen her alanda ondan faydalanabiliyoruz. İhtiyacımız olan her türlü bilgiye, belgeye, yiyeceğe, içeceğe kısacası her şeye internet aracılığıyla erişebilmekteyiz.

İnternet kullanımı giderek yaygınlaşma eğilimindedir. Üstelik çok da hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu gelişmeleri bazı uzmanlar olumlu karşılarken bazıları da konuya oldukça tedirgin yaklaşmaktadır. İnsani ilişkilerde gittikçe soyutlaşmaya ve insanı yalnızlığa doğru ittiğine bizler de hem fikiriz. Ama bu tamamen herkesi töhmet altında bırakacak bir durum değil elbet. Bu hususta bağımlılık noktasında insanları yalnızlaştırdığı ve ilişkileri büyük oranda zedelediği doğrudur. Fakat bu internetin hayatımıza tamamen zarar verdiği anlamına gelmez. Her hususta olduğu gibi internet konusunda da eksi yanlarının olmasına karşın elbette artıları da mevcuttur.

Biraz da internetin hayatımıza kattığı olumlu şeylerden bahsetmek gerekir. Öncelikle bilgiye ve habere çok hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır. Günün her anında zaman ve mekan fark etmeksizin internete girerek ihtiyacımız olan bilgilere erişebilmekteyiz. Hatta ihtiyacımız olan hemen her şeyi oturduğumuz yerden sadece birkaç fare tıklaması ile ayağımıza kadar getirtebilmekteyiz. Gündelik işlerimizin çok büyük bir kısmını internet kullanarak daha kısa sürede ve verimli bir şekilde rahatça yapabilmekteyiz.

İnternetin hayatımızdaki yeri madde madde anlatılsa sonu gelmeyecek kadar büyüktür. Bu hem olumlu anlamda hem de olumsuz anlamda böyledir. İnternetin hayatımızdaki rolü aslında tamamen bizim elimizdedir. Yani bizim interneti ne amaçla kullandığımız, internetin hayatımızdaki yeri kısaca nedir sorusunun da en büyük cevabı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.