Kablosuz İnternete Bağlanmak İnternet Hızınızı Düşürür mü?

Hayatımızın pek çok alanında yer alan internet, kullanım sıklığına bakıldığı zaman, kablosuz internet ile internete bağlananları, kendisine çok daha sıkı bağlamakla meşgul gibi görünüyor. İnternet üzerinden yaptığımız şeylerin sayısı çok fazla. Herşeyin ötesinde, son dönemlerde, internetten para kazanmak isimli kavram ile, pek çok insan, internette çalışarak, aylık düzenli ve güzel bir gelir elde ediyor.

Bunun dışında internet kullanımına bakıldığında ise, internette müzik dinleme, sosyal ağ paylaşımlarında bulunma, video izleme, arkadaşlarla sohbet etme, msn kullanımı, iş ilişkileri kurma, yakınlarla uzakları yakın etme… gibi o kadar çok amaçlı kullanımı mevcut ki, bir dönem öncesinde cep telefonu olmayan bir hayat düşünemezken, artık, internetsiz bir hayatı düşünemez hale geldik.
İnternet kullanımının bu kadar yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi ise, kablosuz internete bağlanmak… Kablosuz internetin yanısıra, laptop ve cep telefonlarında gelişen yaygın kullanım ile, Wi-Fi özelliğinin daha etkin bir hale getirilmesi, kablosuz internetten, mümkün olan en üst düzeyde fayda sağlamamız için, etkin bir rol oynamış durumda. Kablosuz internet ile, internete giremeyeceğimiz herhangi bir ortam yok. Gerek Wi-Fi, gerekse de 3G kullanımı ile, aklımıza gelen her yerden, internet iletişimimizi gerçekleştirebilmemiz olanaklı hale getirilmiş durumda. Ve kablosuz internete bağlanmak için yapılan çalışmalar, her geçen gün daha fazla hız kazanarak devam etmekte.
Kablosuz internet ile, kablosuz internete bağlanmak çok yaygın ve etkin olarak kullanılmasına karşın, Türkiye’deki internet hızının da, düşük olduğu, tüm internet kullanıcıları tarafından bilinmekte. Yavaş bir internet kullanımı ile, internet üzerindeki işlerimizin de daha yavaş ve sağlıksız yapılacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, internet hızı, mümkün olan en üst seviyede olsun istiyoruz. Ancak, aslında, kendi elimizle, kendi internet hızımızı düşürdüğümüzden haberimiz var mı?
Kablosuz internet kullanarak, kablosuz internete bağlanmak, internet hızı açısından %30’luk bir yavaşlamaya neden olmakta. Ve bu araştırma sonucu, Türkiye’den değil; İtalya, İspanya, ABD, İngiltere gibi ülkelerde yapılmış bir araştırma. Bu ülkelerde yapılan, kablosuz internet ile, kablosuz internete bağlanmak hızında, gözle görülür, elle tutulur bir azalış mevcut ki bu azalmanın oranı, ortalama %30 seviyelerinde. Bunun ne anlama geldiğini merak edenler var ise, internet hızının yavaşlaması demek, sayfaların açılmasının daha yavaş, sayfalar arası geçişin daha geç, indirilen dosyanın daha uzun sürede indirilmesi demek. Ayrıca, izlediğiniz video ve dinlediğiniz müziklerin kesintili olarak sizlere ulaşması; ve göndermiş olduğunuz yazıların bile, karşı tarafa daha geç gitmesi, toplu bir şekilde gitmesi; ya da hiç gitmemesi söz konusu.
Ancak kablosuz internet ile kablosuz internete bağlanmaktan vazgeçemeyeceğimize göre, ev internet kullanıcılarının, en azından kablolarını yakın bir yerlerde muhafaza etmeleri; ve gerektiğinde kullanımından faydalanmaları tavsiye edilmekte. Unutmamak gerekir ki, daha kaliteli bir iletişim, daha hızlı sistemlerle mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mozilla Firefox 4 Son Sürüm İndir başlıklı makalemizde firefox 4.0, firefox indir ve firefox son sürüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.