Laptop Isınmasına Çözüm

Laptop Hayatımızın Neresinde?

Günlük yaşantımızda yanımızdan ayırmadığımız ve her an elimizin altında bulunana teknolojik aletlerden biriside laptoplardır. Çeşitli amaçlar için kullandığımız laptoplarımız gerekli bizler için olmazsa olmaz. Gerek iş, gerek oyun, gerekse de dizi-film izlemek için kullandığımız bu laptoplar masaüstü bilgisayar devrini kapatacağa benziyor. Artık hemen hemen neredeyse her evde en az 1 adet laptop bulunmaktadır. İnternetin iyice yaygınlaşmasıyla beraber laptop satışları da iyice artmaktadır. Hal böyle olunca laptoplarla ilgili teknik problemlerde gündemi oldukça sık meşgul etmektedir. Bu problemlerin başında ısınma sorunu gelmektedir. Çeşitli nedenlerle ısınana laptoplara çözüm arayışında bulunduğumuz bu yazımızda sizleri bu dertten kurtarmayı hedefliyoruz.

Laptop Neden Isınır?

Laptopların ısınmasının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bazen donanımsal özellikler bu duruma müsaittir bazen ise aşırı işlem yapmaktan dolayı laptop ısınma sorunu baş göstermektedir. Bu açıdan ele alacağımız ilk konu donanımsal özellik nedeniyle ısınma olacaktır. Piyasada birçok laptop üreticisi ve markası bulunmaktadır. Eğer sizler laptop alırken detaylı bir biçimde araştırma yapıp bir tercihte bulunursanız maalesef fazla ısınan laptop markalarına yakalanabilirsiniz. Üstelik bu markalar öyle tek tük de değildir. Şuan piyasada bulunan laptop markalarının neredeyse yarıya yakını donanımsal özelliklerinden dolayı kullanıcılarını bu türden bir sorunla karşı karşıya bırakmaktadır. Eğer detaylı bir araştırma yapmadan laptop almaya kalkarsanız bu yazımız aklınıza gelsin ve detaylı bir araştırmanın ardından ısınmayan laptop modellerini tercih edin.

C:\Users\Apak\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\laptop-isinma-sorunu-1.jpg

Laptopların neden ısındığıyla alakalı olarak ele alacağımız ikinci konu ise fan bölgesi olacaktır. Laptopların uygulamaları çalıştırma, bekletme gibi görevleri olan işlemci adında bir donanımı vardır. İşlemci eğer üzerinde çok fazla işlem birikirse aşırı çalışmaya bağlı olarak ısınmaya başlar. İşlemcinin bu ısınmasına karşı başka bir bilgisayar donanımı olan fan çalışarak onu soğutmaya başlar. Laptoplarda fanların dışa açılan delikli yapıda hava kanalları vardır. Eğer bilgisayar kullanıcı bu kanalları tıkarsa fan sıcak havayı dışarı atamaz ve olduğundan daha da fazla ısınmaya başlar. İşte bu yüzden laptoplarınızı kullanırken fan kanallarının açıkta kalmasına ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu açıdan laptopların ısınma problemi oluşumunun bir diğer nedeni de laptopun aşırı tozlanmasıdır. Günlük belki de saatlerce çalışan laptoplar etraftan toz çekmektedir. Bu toz laptopun donanım elemanlarına yapışarak onların çalışmaz hale getirebilmektedir. Bu açıdan dikkat etmeniz gereken şey laptop temizliğidir. Eğer kendiniz laptopu açabiliyor iseniz fanı yukarıdaki resimde olduğu gibi kulak çöpü yardımıyla temizleyebilirsiniz. Aynı işlemi özellikle işlemci olmak kaydıyla diğer elemanlar içinde gerçekleştirdikten sonra laptopunuzu geri kapatmanız gerekmektedir. Yok laptopunuzu açamıyor iseniz laptopunuz çalışmıyorken fan kanallarına elektrikli süpürge tutmanızı öneririz. Bu yöntem ilki kadar etkili olmasa da temizlik açısından laptopunuza iyi gelecektir.

Laptopunuzun Isınmasını Engellemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Laptoplarınızın ısınmamasına adına sizlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Bunlardan ilki işe yaramayan uygulama, oyun, dosya vb. şeyleri bilgisayarınızdan kaldırmanız olacaktır. Çünkü bu tür fazlalık yapan dosyalar işlemcinize ekstra yük yüklemekte ve çalışırken olması gerekenden fazla ısınmasına yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı laptoplarınızda sadece sık bir biçimde kullandığınız uygulamalar ve oyunları yüklü tutarsanız laptopunuzun ısınmasını daha aza indirebilirsiniz.

Sizlere laptopunuzun ısınmasını engellemek adına ikinci tavsiyemiz ise soğutucu kullanmaktır. Çoğunlukla bilgisayarı satın aldığınız mağazalarda laptopunuza uygun soğutucular bulunmaktadır. Eğer laptopu satın alırken soğutucuyu unuttu iseniz endişeye gerek yok. Çünkü piyasadaki laptopların çoğu standart ölçülere sahip olduğu için soğutucularda öyle olmaktadır ve aradığınız soğutucuya çok kolay bir biçimde erişebilirsiniz. Bu soğutucular laptopunuza USB girişinden bağlanmakta ve laptopunuzdan ayrı fan görevi görmektedir.

Laptopunuzun ısınmasını engellemek adına sizlere bir başka tavsiyemiz laptopunuzu uygun ortamda kullanmanızdır. Kucakta, yatakta, koltukta vb. yerlerde kullanılan laptoplar hava alamamakta ve aşırı ısınmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşmamanız adına laptoplarınızı masada ve altında soğutucu olacak bir biçimde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Laptopunuzun ısınmasını engellemek adına sizlere son tavsiyemiz arka planda çalışan uygulamaları kapatmak ve virüs taraması yapmanız olacaktır. Birçok laptop kullanıcısı laptopları açılır açılmaz kullanmaya başlamaktadır fakat bu durum laptopun ısınmasını tetiklemektedir. Şöyle ki internetten indirdiğiniz ve kurduğunuz bazı dosyalar görünürde açık olmamakla birlikte arka plan çalışmaktadır. Bu açıdan o uygulamaları kapatmanız ya da kullanmıyor iseniz silmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp Uygulamasını Şifreleme başlıklı makalemizde android uygulama kilitleme, android uygulama şifreleme ve iphone uygulama kilitleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.